3. Blokády hrudnej chrbtice
Hrudná chrbtica je stavbou najrozsiahlejšia a symptomatika blokád adekvátne širokospektrálna. Medzi najčastejšie symptómy patria pocity ako pri infarkte - zvieravé pocity na hrudi, sťažené dýchanie, najmä v hornej fáze, bolesti vyžarujúce k lopatkám, pichanie pod lopatkami, na hrudi a bolesti vyžarujúce k obličkám.
Na rozdiel od krčnej a driekovej chrbtice, je funkčnosť a anatómia hrudnej chrbtice pozmenená prítomnosťou hrudného koša, ktorý na jednej strane pôsobí ako ochranný faktor a neumožňuje platničkám príliš kolabovať, na strane druhej pôsobí ako korzet a neumožňuje spontánne uvoľnenie. Blokády sú úmorné, dlhotrvajúce a nezriedka znepríjemňujú človeku život celé roky.
Zaujímavou kapitolou sú viscerovertebrálne vzťahy, čiže súvislosti medzi blokádami príslušných segmentov hrudnej chrbtice a adekvátnymi nervami vedúcimi k vnútornými orgánom. Dochádza k vzájomnému reflexnému ovplyvňovaniu, t.j. stav chrbtice má vplyv na chod vnútorných orgánov a vice versa.
Podrobné informácie nájdete v týchto článkoch:
Blokáda hrudnej chrbtice - tlak a bolesť na hrudi, pichanie pri srdci
Blokády hrudnej chrbtice
Panický atak, panická porucha, tetánia: môže ich spustiť blokovaná chrbtica?
Bolesti pod lopatkou a na hrudi, spazmy pri lopatke
Scheuermannova choroba, Schmorlove uzly a bolesti hrudnej chrbtice
Chrbtica a vnútorné orgány: srdce, pľúca, žalúdok, pečeň, obličky, ...
Somatizácia v praxi: hrudná chrbtica
4. Blokáda driekovej chrbtice L4-L5
Jednoznačne najčastejšia blokáda, ktorá má základ v nesprávnej manipulácii s bremenami mimo neutrálnej polohy chrbtice. Segment L4-L5 je pri ohybových momentoch v predklone namáhaný najviac a prenáša enormné tlaky, rádovo stovky kg.
Blokáda segmentu L4-L5 má aj dlhodobejšiu perspektívu, stačí napriklad, aby postihnutý dlhodobo manipuloval s ľahšími bremenami (5-10 kg) pri predklone 20-30 stupňov.
Symptomatika je dôverne známa. Prítomná je silná až paralyzujúca bolesť lokalizovaná napravo alebo naľavo od chrbtice, ktorá sa postupne mení na bolesť vyžarujúcu cez zadok do dolnej končatiny po zadnej strane. Dôvodom je hrubý nervový koreň L4-L5 pritlačený platničkou, ktorý tvorí podstatnú časť ischiatického nervu. Prítomný je silný paralyzujúci spazmus hlbokého svalstva znemožňujúci pohyb a to hlavne predklon. Pri širších protrúziách býva prítomná aj tupá mohutná tlaková bolesť v strede segmentu, to keď platnićka tlačí aj na silne inervovaný durálny vak.
Podrobné informácie nájdete v týchto článkoch:
Bolesť krížov - hernia a protrúzia platničky L4-L5
Protrúzia, extrúzia, bulging, hernia disku a sekvestrácia – aký je medzi nimi rozdiel?
Akútna blokáda: Čo sa v chrbtici deje, keď vás sekne
Somatizácia v praxi: drieková chrbtica
Bolesti krížov - nová nádej
Povedali by ste, že za bolesťami krížov je tento sval?
Seknite so seknutými krížami
Sezóna seknutých krížov a krkov je v plnom prúde
5. Blokáda driekovej chrbtice L5-S1
Druhá najčastejšia skupina problémov driekovej chrbtice. Na rozdiel od segmentu L4-L5 s jeho prevažne akútnym pozadím je pôvod problemov v segmente L5-S1 skôr chronického charakteru. Etiológia je kombináciou pohybových stereotypov (dlhodobé sedenie), nesprávneho dýchania (kontrakcia m. rectus abdominis, external a internal oblique a transversal a prenos tlaku cez torakolumbárnu fasciu do driekovej chrbtice) a posturálne defekty, ktoré sú postupne kompenzované driekovou chrbticou (nútené napriamovanie driekovej lordózy kvôli zmenám v hornej časti chrbtice).
Bolesti sú skôr stredne silné a vyžarujú cez bedrové kĺby do bočnej a prednej strany nohy v zmysle dermatomálnej segmentácie. Často je prítomná neuroforaminálna stenóza ako dôsledok chronickej diskopatie platničky trvajúcej aj desaťročia. Protrúzie a hernie bývajú prítomné tiež a spôsobujú skôr ostré a bodavé bolesti.
Vzhľadom na prevažne chronickú povahu problému je terapia dlhodobá až doživotná a spočíva v masívnej zmene všetkých ovplyvniteľných faktorov. Systematická deformácia kolagénového aparátu platničky postupne zužuje foraminálny priestor a dochádza k pseudospondylolistéze, kde už nervové korene kontaktujú aj stavcové výbežky. Návrat do normálu je otázny, najmä s pribúdajúcim vekom a obmedzeniu regeneračných schopností organizmu.
Podrobné informácie nájdete v týchto článkoch:
Bolesť krížov - protrúzia, hernia a diskopatia platničky L5-S1
Nesprávne dýchanie - tichý zabijak chrbtice
Foraminálna stenóza: Bolesti chrbtice a ako sa ich zbaviť
Spondylolistéza a cviky na driekovú chrbticu
Cviky na chrbát a chrbticu overené v praxi
Tŕpnutie nôh, rúk a prstov - protrúzia a extrúzia disku
Môj záver: uvedený prehľad tvorí cca 80% dnešných bokád chrbtice, pričom hlavne blokády krčnej chrbtice sú z dôvodu obrovského tlaku technológií na vzostupe a tvoria 2/3 prípadov. Všetky sú riešiteľné za predpokladu, že sa terapia neodkladá a bolesti netlmia liekmi. Inak stačí pár týždňov až mesiacov a akútna blokáda sa stáva chronickým problémom s trvalými následkami.