5 najčastejších blokád chrbtice

28.04.2019

Sféra bolestí chrbtice a problémov pohybového aparátu sa neustále prehlbuje a rozširuje. Ubúda pohybu, pribúda komfortu, pohybových stereotypov, telá sú tlačené do vynútených polôh nielen v práci, ale aj vo voľnom čase. Moderné technológie prinášajú ľudstvu danajský dar - na jednej strane uľahčujú život, ale ako sa opäť potvrdzuje, čím ľahší život, tým väčší priestor pre rozvoj porúch. Fyzických aj psychických, a pretože idú ruka v ruke, aj všadeprítomný stres prispieva k nebývalému rozvoju blokád chrbtice. Dnes sa pozrieme na tie najrozšírenejšie.

1. Blokáda cervikokraniálneho priestoru

Krčná chrbtica dostáva v dnešnej dobe zabrať najviac. Dôvodom je dominantné postavenie smartfónov v našich životoch. Krčná lordóza je neustále tlačená do predklonu, napriamuje sa, stráca sa pôvodné lordotické postavenie, atrofujú posturálne svaly. Foraminálny priestor, za normálnych okolností v ideálnom rozmere pri prirodzenom lordotickom postavení krčnej chrbtice, sa zužuje, nervy sú dráždené, telo sa aktívne bráni spazmami najmä šijovej oblasti.

Typickými prejavmi sú zátylkové bolesti a bolesti šijového priestoru. Najčastejšie problémy sprevádzajúce blokády v tejto oblasti sú bolesti hlavy, ktoré prechádzajú postupne do migrén a závratov. Okohybné a vestibulárne systémy sú podkrvované aj kvôli spazmom svalstva inervovaného z priestorov krčných stavcov C2-C3. Stresovanie týchto segmentov a absencia rotačných pohybov vedie k reflexným odozvám a funkčným blokádam.

Cievne zásobenie je takisto ovplyvnené nesprávnym pohybovým režimom a hlavne vestibulárne aparáty trpia najviac. Ich podkrvovanie má za následok nedokysličovania, vestibulárny aparát sa dusí, posiela mozgu zmätočné signály a postihnutý trpí závratmi.

Podrobné informácie nájdete v týchto článkoch:

Závraty, točenie hlavy, vertigo a vestibulárny syndróm z krčnej chrbtice

Ako odstraňujem bolesti hlavy, migrény a závraty bez liekov

Migréna a súvislosť s krčnou chrbticou

Blokáda krčnej chrbtice - migréna a bolesť hlavy a ako sa ich zbaviť

Milé dámy, viete prečo vás sužuje migréna a bolesti hlavy a krku?

Somatizácia v praxi: krčná chrbtica


2. Blokáda brachiálneho plexu

Tvorí najdynamickejšie rastúcu skupinu problémov, s ktorými sa stretávam. Dôvod je prostý - najväčšie ohybové momenty pri predklone smerujú práve sem. Najčastejšie býva afektovaný segment C5-C6, v tesnom závese idú C6-C7 a C4-C5.

Brachiálny plexus je sústava nervov, ktoré okupujú spodnú časť krčnej chrbtice a symptomatika je naozaj rozsiahla, vzhľadom na robustnú inerváciu. Nervy brachiálneho plexu od C4-Th1 zásobujú hlavne ruku, ale aj svaly krku, ramena, lopatiek a vedú medzilopatkovým ale aj prsným svalom.

Medzi najčastejšie symptómy patrí tŕpnutie prstov, bolesti vyžarujúce do ruky, radikulopatia, bolesti smerujúce k lopatkám, pichanie pod lopatkou. Chod ramena je takisto ovplyvňovaný z krčnej chrbtice a zmrznuté rameno alebo bolesti ramena teda treba riešiť komplexne vo vzťahu ku krčnej chrbtici. Samostatnou kapitolou sú blokády, ktoré majú základ v brachiálnom priestore, ale prejavujú sa v hrudnej časti a spôsobujú pocity ako pri infarkte a pomáhajú rozvíjať samostatné diagnózy ako panická porucha a tetánia.

Podrobné informácie nájdete v týchto článkoch: 

Tŕpnutie prstov a končatín - predzvesť vážnejších problémov

Panický atak, panická porucha, tetánia: môže ich spustiť blokovaná chrbtica?

Radikulopatia – popis, symptómy, konzervatívne možnosti terapie

Smartfón syndróm – radikulopatia nervov brachiálneho plexu

Bolesti pod lopatkou a na hrudi, spazmy pri lopatke

Neviete otočiť hlavu a bolesť vystreľuje k lopatke?

Bolesť ramena - problém prenesený z krčnej chrbtice

Impingement syndróm bolestivého ramena, zamrznuté rameno a bolesti vystreľujúce do ruky

3. Blokády hrudnej chrbtice

Hrudná chrbtica je stavbou najrozsiahlejšia a symptomatika blokád adekvátne širokospektrálna. Medzi najčastejšie symptómy patria pocity ako pri infarkte - zvieravé pocity na hrudi, sťažené dýchanie, najmä v hornej fáze, bolesti vyžarujúce k lopatkám, pichanie pod lopatkami, na hrudi a bolesti vyžarujúce k obličkám.

Na rozdiel od krčnej a driekovej chrbtice, je funkčnosť a anatómia hrudnej chrbtice pozmenená prítomnosťou hrudného koša, ktorý na jednej strane pôsobí ako ochranný faktor a neumožňuje platničkám príliš kolabovať, na strane druhej pôsobí ako korzet a neumožňuje spontánne uvoľnenie. Blokády sú úmorné, dlhotrvajúce a nezriedka znepríjemňujú človeku život celé roky.

Zaujímavou kapitolou sú viscerovertebrálne vzťahy, čiže súvislosti medzi blokádami príslušných segmentov hrudnej chrbtice a adekvátnymi nervami vedúcimi k vnútornými orgánom. Dochádza k vzájomnému reflexnému ovplyvňovaniu, t.j. stav chrbtice má vplyv na chod vnútorných orgánov a vice versa.

Podrobné informácie nájdete v týchto článkoch: 

Blokáda hrudnej chrbtice - tlak a bolesť na hrudi, pichanie pri srdci

Blokády hrudnej chrbtice

Panický atak, panická porucha, tetánia: môže ich spustiť blokovaná chrbtica?

Bolesti pod lopatkou a na hrudi, spazmy pri lopatke

Scheuermannova choroba, Schmorlove uzly a bolesti hrudnej chrbtice

Chrbtica a vnútorné orgány: srdce, pľúca, žalúdok, pečeň, obličky, ...

Somatizácia v praxi: hrudná chrbtica 

4. Blokáda driekovej chrbtice L4-L5

Jednoznačne najčastejšia blokáda, ktorá má základ v nesprávnej manipulácii s bremenami mimo neutrálnej polohy chrbtice. Segment L4-L5 je pri ohybových momentoch v predklone namáhaný najviac a prenáša enormné tlaky, rádovo stovky kg.

Blokáda segmentu L4-L5 má aj dlhodobejšiu perspektívu, stačí napriklad, aby postihnutý dlhodobo manipuloval s ľahšími bremenami (5-10 kg) pri predklone 20-30 stupňov. 

Symptomatika je dôverne známa. Prítomná je silná až paralyzujúca bolesť lokalizovaná napravo alebo naľavo od chrbtice, ktorá sa postupne mení na bolesť vyžarujúcu cez zadok do dolnej končatiny po zadnej strane. Dôvodom je hrubý nervový koreň L4-L5 pritlačený platničkou, ktorý tvorí podstatnú časť ischiatického nervu. Prítomný je silný paralyzujúci spazmus hlbokého svalstva znemožňujúci pohyb a to hlavne predklon. Pri širších protrúziách býva prítomná aj tupá mohutná tlaková bolesť v strede segmentu, to keď platnićka tlačí aj na silne inervovaný durálny vak.

Podrobné informácie nájdete v týchto článkoch: 

Bolesť krížov - hernia a protrúzia platničky L4-L5

Protrúzia, extrúzia, bulging, hernia disku a sekvestrácia – aký je medzi nimi rozdiel?

Akútna blokáda: Čo sa v chrbtici deje, keď vás sekne

Somatizácia v praxi: drieková chrbtica

Bolesti krížov - nová nádej

Povedali by ste, že za bolesťami krížov je tento sval?

Seknite so seknutými krížami

Sezóna seknutých krížov a krkov je v plnom prúde

5. Blokáda driekovej chrbtice L5-S1

Druhá najčastejšia skupina problémov driekovej chrbtice. Na rozdiel od segmentu L4-L5 s jeho prevažne akútnym pozadím je pôvod problemov v segmente L5-S1 skôr chronického charakteru. Etiológia je kombináciou pohybových stereotypov (dlhodobé sedenie), nesprávneho dýchania (kontrakcia m. rectus abdominis, external a internal oblique a transversal a prenos tlaku cez torakolumbárnu fasciu do driekovej chrbtice) a posturálne defekty, ktoré sú postupne kompenzované driekovou chrbticou (nútené napriamovanie driekovej lordózy kvôli zmenám v hornej časti chrbtice).

Bolesti sú skôr stredne silné a vyžarujú cez bedrové kĺby do bočnej a prednej strany nohy v zmysle dermatomálnej segmentácie. Často je prítomná neuroforaminálna stenóza ako dôsledok chronickej diskopatie platničky trvajúcej aj desaťročia. Protrúzie a hernie bývajú prítomné tiež a spôsobujú skôr ostré a bodavé bolesti.

Vzhľadom na prevažne chronickú povahu problému je terapia dlhodobá až doživotná a spočíva v masívnej zmene všetkých ovplyvniteľných faktorov. Systematická deformácia kolagénového aparátu platničky postupne zužuje foraminálny priestor a dochádza k pseudospondylolistéze, kde už nervové korene kontaktujú aj stavcové výbežky. Návrat do normálu je otázny, najmä s pribúdajúcim vekom a obmedzeniu regeneračných schopností organizmu.

Podrobné informácie nájdete v týchto článkoch: 

Bolesť krížov - protrúzia, hernia a diskopatia platničky L5-S1

Nesprávne dýchanie - tichý zabijak chrbtice

Foraminálna stenóza: Bolesti chrbtice a ako sa ich zbaviť

Spondylolistéza a cviky na driekovú chrbticu

Cviky na chrbát a chrbticu overené v praxi

Tŕpnutie nôh, rúk a prstov - protrúzia a extrúzia disku

 

Môj záver: uvedený prehľad tvorí cca 80% dnešných bokád chrbtice, pričom hlavne blokády krčnej chrbtice sú z dôvodu obrovského tlaku technológií na vzostupe a tvoria 2/3 prípadov. Všetky sú riešiteľné za predpokladu, že sa terapia neodkladá a bolesti netlmia liekmi. Inak stačí pár týždňov až mesiacov a akútna blokáda sa stáva chronickým problémom s trvalými následkami.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...     

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.