Najčastejšie otázky

S čím všetkým vám môže uvoľňovanie tela pomôcť?

V zásade neexistujú hranice. Čo je však dôležité a zásadným spôsobom ovplyvňuje priebeh a výsledok liečby, je stav tela a dotknutých štruktúr. Tam, kde sú už ťažké poškodenia tkanív, organické zmeny, dlhodobé systémové poruchy, tam má každá konzervatívna terapia svoje limity, aj tá od najlepšieho chiropraktika. Ale ja som optimista a keď budete aj vy, dokážeme si poradiť napríklad s nasledovnými diagnózami:

Bolesti chrbta Bolesti chrbtice Bolesti krčnej chrbtice Bolesti vystreľujúce pod lopatku Bolesti vystreľujúce do rúk Bolesti vystreľujúce do nôh Bolesti vystreľujúce do bedrových kĺbov Bolesti znemožňujúce nádych Bolesti drieku Bolesti krížov Bolesti hlavy Migrény Cervikokraniálny syndróm Lumbosakrálny syndróm Akútny ústrel Protrúzie, extrúzie, hernie platničiek Spondylolistéza Bolesti ramien Hučanie v ušiach Bolesti svalov Bolesti nôh Bolesti brucha Seknuté kríže Ischias Blokády chrbtice Tenisový lakeť Tibiálny syndróm Bolesti kolien Skolióza Zamrznuté rameno (Frozen shoulder) Plantárna fascitída Karpálny tunel Vysunuté platničky a ďalšie

Kto je chiropraktik a čo je chiropraxia?

Chiropraxia, podľa Websterovho náučného slovníka, je metóda liečebného ošetrenia, postavená na predpoklade, že manipuláciou telesných štruktúr (hlavne chrbtice) sa obnovuje správna funkcia nervov. Samotné slovo chiropraxia má pôvod v gréčtine a je zložené z dvoch slov - chiro (kheir - ruka) a praxia (praktikos - aktivita, prax), takže vo voľnom preklade, je to terapia, ktorá sa vykonáva rukami. Základy chiropraxie sa pripisujú D.D.Palmerovi, pôvodne liečiteľovi, ktorý v roku 1897 otvoril prvú školu - Palmerovu školu chiropraxie.

Chiropraxia sa dnes len v USA študuje asi na 15 školách, v UK na 4. Štúdium je obvykle štvorročné a zahŕňa predovšetkým medicínske predmety. Slovenský právny systém nepozná termín "chiropraktik", zrejme vzhľadom na to, že u nás nemáme školu, kde by sa odbor chiropraxia dal študovať, a po absolvovaní ktorého by sa absolvent mohol titulovať napríklad titulom doktor chiropraxie, chiropraktik. Termíny chiropraxia, chiropraktik k nám boli importované, bohužiaľ však bez širších súvislostí, ktoré tejto problematike dávajú solídny rámec. 

Pre jednoduchšie pochopenie používam vo svojich vyjadreniach občas termíny chiropraktik a chiropraxia, aby som sa vyhol zložitému vysvetľovaniu a komplikovanej terminológii, v žiadnom prípade však netvrdím, že som absolvent vyššie uvedených škôl.

Na Slovensku sa stretnete skôr s pojmami ako uvoľňovanie chrbtice, ľudovo naprávanie, prípadne na juhu Slovenska csontkovács.

Prečo je potrebné doma cvičiť?

S výnimkou akútnych problémov, ktoré vznikajú väčšinou pri úraze alebo okamžitom preťažení, sa väčšina problémov generuje mesiace až roky. Terapia vám pomôže, uvoľní telo, skelet, svaly, nervový systém, ale ak má byť stav dlhodobo udržateľný, je nevyhnutné cielene cvičiť a eliminovať tak pohybové vzory a návyky, ktoré viedli k vzniku chronického problému. To je aj dôvod, prečo sa niektorí klienti sťažujú, že u niekoho boli a pomohlo im to iba na pár dní. Ak má problém dlhodobé pozadie, je jednoducho potrebné ho adekvátne dlho vyvažovať cvičením. Cviky sú jednoduché, na pár minút denne, zamerané na uvoľnenie alebo posilnenie - v závislosti od druhu problému. Aj keď sa to nezdá, toto je najdôležitejšia časť terapie, ktorú za vás neurobí žiadny terapeut. 

Čo je masážna terapia?

Masážna terapia je môj vlastný terapeutický systém zameraný na okamžitú úľavu od bolestí a relax. Pozostáva z uvoľňovania kostrového systému - chiropraxie a v prípade potreby aj stimulácie energetického systému tela a rôznych masážnych techník. Uvoľňovanie (chiropraxia, prípadne ľudovo "naprávanie") je manipulácia telesných štruktúr (hlavne chrbtice), ktorým sa obnovuje správna funkcia nervov. 

Je to bezpečné?

Pri terapii nehrozí žiadne zvýšené riziko. Postupujem opatrne, s ohľadom na aktuálny stav klienta. Ak je u mňa prvýkrát, informujem ho o každom ďalšom kroku a odpovedám na otázky.

Bolí to?

Samotné uvoľňovanie nebolí, je iba pre niektorých klientov neobvyklé, keďže s tým zatiaľ nemali skúsenosti. Ak je potrebná masáž akupresúrnych a reflexných zón, tá občas vyvolá telesnú reakciu, tá je však žiadaná a jej zmyslom je prostredníctvom nervového systému vybudiť produkciu telu vlastných liečiv a rozbehnúť tak samoliečiaci proces. 

Ako dlho trvá terapia?

Je to individuálne a záleží na tom, čo treba riešiť. Bežná doba je od 5-45 minút, priemerne cca 20 minút. 

Kto/čo ma lieči?

Aj keď ma občas volajú liečiteľ alebo chiropraktik, ja sa na celý proces pozerám ako na proces samoliečby tela. Ja mu dávam iba šancu, aby sa uvoľnilo a začalo regenerovať. Takže lieči vás vaše vlastné telo a vy mu môžete pomôcť cvičením, úpravou životosprávy, zmenou pohybových vzorov, atď.. 

Kde sa táto metóda vzala?

Masážna terapia je môj vlastný terapeutický systém, ktorý som roky vyvíjal a kombinuje prvky toho, čo dnes poznáme pod názvom chiropraxia, akupresúra, uvoľňovanie, reflexná terapia, liečiteľstvo. Niektoré časti terapie majú svôj pôvod v technikách známych tisícky rokov, iné sú mojim vlastným know how a prínosom k pomoci ľuďom. 

Keď ma bolia kríže, prečo je potrebné dať do poriadku celý pohybový aparát?

Pretože v tele všetko so všetkým súvisí. Už malý posun kosti zvanej thalus v chodidle môže spôsobiť odlišný pohybový vzor celej nohy s následným narotovaním panvy a zvýšeným excentrickým zaťažením driekovej chrbtice. Disharmónia sa postupne prenesie do hrudnej aj krčnej chrbtice a vyvoláva ďalšie komplikácie - bolesti ramien, šije, migrény, závraty, ... Preto najprv urobím celú chrbticu a obvykle zmizne postupne väčšina problémov. 

Je nejaké vekové obmedzenie?

Nie je. Už som mal na masérskom stole 5 ročné dieťa, ale aj 80 ročnú pani. Všetko záleží od aktuálneho stavu klienta, ale najmä od toho, či terapii a mne dôveruje a cíti sa na to. 

Ako často je potrebné terapiu opakovať?

Je to prísne individuálne. Mám klientov, ktorý chodia každý mesiac, pretože majú prácu vyžadujúcu si pravidelnú starostlivosť. Niektorým stačí prísť raz, iní musia prísť aj 3 krát za týždeň. Prípady riešim individuálne podľa toho, aký je rozsah problému, dĺžka jeho trvania, stav organizmu, schopnosť regenerácie a ďalšie faktory. 

Prečo sa môj stav zlepšuje len veľmi pomaly?

V niektorých prípadoch, najmä ak je problém dlhodobý, trvá vášmu telu podstatne dlhšie, kým sa vylieči. Medzi faktory, ktoré pôsobia, môžeme zaradiť vek, trvanie problému, stav organizmu, životný štýl, aktuálny psychický stav, schopnosť regenerácie a ďalšie. 

Čo môžem ja urobiť pre svoje zdravie?

V prvom rade počúvať svoje telo, počúvať to, čo vám bolesťou oznamuje. Obvykle od vás telo chce, aby ste zmenili životný štýl, zmenili životosprávu, našli si nejakú relaxačnú, či športovú aktivitu, ktorá vás podporí v zmene v prístupe k životu. Bolesť je ukazovateľ, nie trest ... 

Sú nejaké vedľajšie účinky terapie?

Odblokovaním tela niekedy dôjde aj k uvoľneniu emócií. Zažil som už pár klientov, ktorí sa pár minút smiali a nevedeli prestať:) Medzi obvyklé symptómy patrí pocit uvoľnenia, "cítim sa ako keby zo mňa spadlo 50 kg", okamžité alebo postupné vymiznutie bolestí. Medzi menej obvyklé patrí svalovica (najmä u ľudí, ktorí nikdy neboli na masáži, alebo majú citlivejšie telo). Zriedkavo sa môže objaviť zhoršenie stavu, to je však len dočasné a do pár hodín zmizne. Aj tu je potrebné si uvedomiť, že aj telesná reakcia môže byť búrlivá, najmä ak je stav už chronický s prítomnosťou zápalových procesov, svalových spazmov a iných komplikácií. V takom prípade treba počítať s aj s dvomi tromi dňami zotavovania, objavuje sa aj krátkodobé zvýšenie teploty, bolesti, závraty a pod..

Čo si mám so sebou priniesť?

Ak máte výsledky diagnostiky, najlepšie záznam z magnetickej rezonancie. Odporúčam si vziať dobrú náladu, ja som večný optimista, tak aby nám to spolu ladilo:) A hlavne - nebojte sa a verte tomu, že dostanete pomoc, ktorú potrebujete. Vaše telo lieči aj vaša viera. 

Čo je autotrakčné lehátko a ako funguje?

Autotrakčné lehátko, známe tiež ako rehabilitačná lavica či inverzný stôl, je pomôcka, ktorá bola vyvinutá pre preventívne a liečebné využitie pri bolestiach chrbta či chrbtice. Dlhodobé jednostranné zaťaženie, či už ide o polohu v sede alebo v stoji, je typické pre náš životný štýl. Dochádza k postupnému preťaženiu a poškodzovaniu preťažovaných častí tela. Najčastejšie ide o preťaženie medzistavcových platničiek, preťaženie bedrových kĺbov, vnútorných orgánov alebo žilového obehu dolných končatín. Tieto dôsledky môže odstrániť ten najprirodzenejší spôsob, ktorým je obrátená poloha tela. Autotrakčné lehátko Vás dokáže plynule pretočiť do polohy hlavou k zemi a v tejto pozícii dochádza k aktívnemu uvoľňovaniu svalového a väzivového napätia, čo má pozitívny vplyv na celú stavbu tela. 

Čo je elektroakupunktúra a ako funguje?

Elektroakupunktúra je neinvazívna a bezbolestná terapia, ktorá jemným elektrickým prúdom stimuluje tzv. aktívne body na tele. Vychádza zo znalostí akupunktúry, aj keď mechanizmus účinku je pozmenený tým, že nepoužíva ihly, ale jemnú pulznú stimuláciu. Prístroj umožňuje lokalizáciu bodov a poskytuje tak adresnejšiu stimuláciu.

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu