To, čo spočiatku začína ako povedzme "seknutie", sa neskôr začne pod vplyvom neriešenia akútneho stavu meniť na chronický problém, ktorý začne nabaľovať sekundárne komplikácie. Zhoršuje sa výživa nervov, v mieste akútnych bolestí sa začnú tvoriť osteofyty s cieľom zastabilizovať bolestivú oblasť a znemožniť telu pohyb, ktorý ho vlastne bolí ... Tŕpnutie končatín je takým ukážkovým príkladom prechodu akútneho stavu, do stavu chronického. Pritlačenie nervového koreňa zhoršuje jeho cievne zásobenie a najmä do periférií sa nedostáva dostatok kyslíka a živín a nerv v tých miestach jednoducho začne blbnúť. Alebo postupne odumierať, ak stav pretrváva dlhodobo.
S istou mierou skreslenia sa dá orientačne povedať, že doba liečenia je potom úmerná rozsahu poškodení interného prostredia, nervov, platničiek, väzív, ďalej regeneračným schopnostiam organizmu, jeho veku, a v neposlednom rade aj vôli človeka.
Zhruba sa dá konštatovať, že :
Ak sa problém rieši okamžite, liečenie trvá dni až týždne.
Ak sa problém rieši až po x dňoch, liečenie trvá týždne až mesiace.
Ak sa problém rieši až po x týždňoch, či mesiacoch, liečenie trvá mesiace až roky.
Ak sa problém generuje a nerieši roky, roky trvá ho zvládnuť a je to skôr radikálna zmena života, ako dočasné liečenie.
Áno, naozaj to nie je sranda. Chrbtica si pamätá a nič neodpúšťa. Ten, kto si myslí, že s bolesťou chrbtice vybabre tým, že ju ignoruje, vybabre iba sám so sebou a čim dlhšie riešenie odkladá, tým väčšie problémy si generuje. A čím väčší problém, tým dlhší čas liečenia a vyššie náklady.
Podceňovaním, či neriešením problémov súvisiacich s chrbticou sa skôr či neskôr telo dostane do stavu, keď už nie je schopné poradiť si samo. Chrbtica je svojou stavbou špecifická, či už ide o absenciu nervového a cievneho zásobenia platničiek alebo o mechanické súvislosti so svalovým aparátom, isté je jedno - keď bolí chrbtica, je obvykle už 5 minút po dvanástej.
A či sa bude stav zhoršovať, už v podstate záleží len na vás ...