Chiropraxia, podľa Websterovho náučného slovníka, je metóda liečebného ošetrenia, postavená na predpoklade, že manipuláciou telesných štruktúr (hlavne chrbtice) sa obnovuje správna funkcia nervov.
Chiropraktický výkon pozostáva prevažne z uvoľňovania chrbtice, presnejšie fazetových kĺbov a je sprevádzaný zvukovými efektami, ktoré ale nie sú nevyhnutným dôkazom, že k uvoľneniu reálne prišlo.
Samotné slovo chiropraxia má pôvod v gréčtine a je zložené z dvoch slov - chiro (kheir - ruka) a praxia (praktikos - aktivita, prax), takže vo voľnom preklade, je to terapia, ktorá sa vykonáva rukami.
Základy chiropraxie sa pripisujú D.D.Palmerovi, pôvodne liečiteľovi, ktorý v roku 1897 otvoril prvú školu - Palmerovu školu chiropraxie.
Chiropraxia sa dnes len v USA študuje asi na 15 školách, v UK na 4. Štúdium je obvykle štvorročné a zahŕňa predovšetkým medicínske predmety.
Slovenský právny systém nepozná termín "chiropraktik", zrejme vzhľadom na to, že u nás nemáme školu, kde by sa odbor chiropraxia dal študovať, a po absolvovaní ktorého by sa absolvent mohol titulovať napríklad titulom doktor chiropraxie, chiropraktik. Termíny chiropraxia, chiropraktik k nám boli importované, bohužiaľ však bez širších súvislostí, ktoré tejto problematike dávajú solídny rámec.
Pozor, to však neznamená, že sa s chiropraktickými výkonmi u nás nestretnete. Samozrejme áno, je to terapia, ktorá má tisícročné korene a aj u nás sa bežne používala a používa. Samotný Palmer, ako v tej dobe aktívny špiritista, tvrdil, že chiropraxiu "dostal z iného sveta". Faktom ostáva, že chiropraktické techniky sú prítomné napríklad v čínskych masážnych technikách, resp. v nadväzujúcich, napríklad japonských.
Čo z toho vyplýva?
Používanie oslovenia chiropraktik, by sa malo viazať len na absolventa školy s týmto zameraním. Ak si niekto hovorí chiropraktik, tak v zmysle aktuálnej legislatívy zavádza. Metaforicky - ak vie niekto písať, to ešte neznamená, že je spisovateľ:)
Takže ak sa najbližšie stretnete s informáciou, že pán XY je chiropraktik, tak sa ho môžete opýtať, z ktorej školy v zahraničí má diplom. Pretože napríklad kurz chiropraxie ho v zmysle zákona chiropraktikom nerobí, robí ho iba človekom, ktorý má kurz chiropraxie.
Na druhej strane, človek môže mať akýkoľvek titul, ale to ho robí povolaným len v zmysle zákona.
O tom, či sa stane aj "vyvoleným", rozhodne až jeho prax a najmä KLIENTI.
Veľa šťastia pri hľadaní toho správneho terapeuta prajem. Ďalšie články nájdete tu