Perspektívy terapie bolestí chrbtice počas gravidity a po nej

29.04.2018

Zaujímavou skupinou mojej klientely sú ženy v rôznych stupňoch tehotenstva. Zaujímavou preto, pretože je to skupina veľmi malá a pritom bolesti chrbtice postihujú tehotné ženy častejšie, ako sa zdá. Príčinou menšej návštevnosti, podľa vyjadrení tehotných klientiek, sú obavy z možných negatívnych následkov terapií alebo pudová potreba ochrániť dieťa pred nebezpečím.

Image courtesy of imagerymajestic at FreeDigitalPhotos.net 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa môže cítiť dieťa v ubolenom tele? Rovnako, ako jeho matka, určite nie komfortne. Dieťa v lone je vystavené matkiným emóciám a aj keď fyzicky necíti bolesť, je ovplyvnené aktuálnym stavom matkinho organizmu.

Bolesti driekovej chrbtice počas tehotenstva podľa rôznych štúdií postihujú od 50-80% žien. Zhruba 10% žien je doslova neschopných normálne fungovať počas tehotenstva kvôli problémom s driekovou chrbticou.

Vysoké čísla však? Dosť vysoké na to, aby sme sa touto informáciou zaoberali.

Dôvody bolestí sú zrejmé - telesné a hormonálne zmeny počas gravidity ovplyvňujú telesnú mechaniku, v krátkom období sa prudko zvyšuje hmotnosť, ktorá sa lokalizuje prevažne do oblasti prednej časti stredu tela a zvyšuje ohybové momenty, ktoré preťažujú hlavne driekovú chrbticu. Kvôli zväčšujúcej sa maternici sa rozťahujú brušné svaly, čo ovplyvňuje stabilizáciu chrbtice spredu.

Chrbticové svaly vyvažujú vzrastajúcu hmotnosť v abdominálnom priestore, telo je ťahané do predklonu, svaly driekovej chrbtice sa viac namáhajú, zvyšuje sa tlak na driekovú chrbticu, dochádza najprv k rozvoju funkčných blokád, ktoré sú charakteristické bolesťami, obmedzením pohyblivosti a rotácie.

Značná časť žien zažíva bolesti už počas prvého trimestra. Keďže obvykle sa tento fakt nedá pripísať na vrub vyššej hmotnosti, usudzuje sa na hormonálne zmeny, najmä na vplyv telesných myorelaxansov na funkcie hlbokého stabilizačného systému. Samostatnou teóriou je vplyv zmien v toku tekutín v spodnej a strednej časti tela, najmä krvi, z dôvodu rozširujúcej sa maternice a jej tlaku na cievny systém najmä počas noci.

Aké sú možnosti terapie bolestí chrbtice počas gravidity?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že gravidita nie je kontraindikácia. Zvykne sa tak jednoducho povedať, že "tehotenstvo nie je choroba". Zdravá žena s normálnym priebehom tehotenstva nie je pri terapii vystavená žiadnemu riziku.

Samozrejme asi najdôležitejšie je, aby sa na terapiu cítila, aby sa nebála a verila svojmu terapeutovi. Počas praxe som mal tú možnosť pomôcť ženám v rôznych fázach gravidity a jedno mali spoločné - podstúpili terapiu bez strachu a obáv s dôverou v komfortnejší život. (Matku svojho 4. dieťaťa som napríklad naprával na konci 8. mesiaca, do pôrodu už išla úplne bez bolestí).

A vice versa, medzi kontraindikácie patrí najmä krvácanie, poškodenie amniotických membrán, bolesti v panvovej oblasti, predispozície k predčasnému pôrodu, poškodenia placenty, preeklampsia, atď..

Z hľadiska minimalizácie porúch chrbtice počas gravidity je najvhodnejšia prevencia, čiže cielené cvičenie zamerané na zmeny v posturálnych návykoch, ktoré sú spôsobené štrukturálnymi zmenami svalstva a skeletu. Skromný náhľad do cvikov na driekovú chrbticu nájdete v článku Spondylolistéza a cviky na driekovú chrbticu. Pred cvičením sa poraďte s odborníkom!

Pôrod sám o sebe je obrovská záťaž na chrbticu. Rodička musí vyvinúť enormné úsilie v snahe pomôcť dieťaťu na svet, čo spolu s prirodzenými kontrakciami svalstva spôsobuje tlak zodpovedajúci hmotnosti až niekoľko stoviek kilogramov, ktoré absorbuje chrbtica, hlavne drieková.

Nasledujúce obdobie je plné zohýnania sa nad postieľkou (trpí drieková chrbtica), nosenia dieťaťa na rukách (trpí hrudná a krčná chrbtica).

Ako ja hovorím - každá rodička po šestonedelí by mala podstúpiť STK-čku chrbtice :)

Nech sa už rozhodnete akokoľvek, prajem vám, aby bolo čakanie na bábätko spokojné a bezbolestné, naplnené pocitmi šťastia a radosti - to sú tie najdôležitejšie atribúty, ktoré majú zázračný vplyv na vaše bruško a jeho dočasného obyvateľa ...

Za všetky budúce mamičky, ktorým som mal tú česť pomôcť, aspoň jedna recenzia:

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...