Bolesti po masáži

15.11.2020

Boli ste na masáži a na druhý deň máte chrbát ako po útoku špeciálneho komanda? Dôvodov môže byť niekoľko:

Je potrebné si uvedomiť, akú masáž sa chystáte absolvovať. 

Napríklad klasická a relaxačná masáž sa vykonáva s menším tlakom, takže aj terapeutické efekty sú slabšie a odozva tela menej reaktívna. Ak sa rozhodnete pre mäkké techniky (kvôli stuhnutému svalstvu), očakávajte, že chrbát budete cítiť a to priamo úmerne tomu ako dlho ste jeho existenciu popierali. Ak sa objavia bolesti hlavy po masáži krčnej chrbtice, tak je to neklamným znakom toho, že sa obnovilo cievne zásobenie mozgu a chvíľu potrvá, kým sa normalizuje.


Ak sa chystáte na masáž prvýkrát alebo po dlhšej dobe, čas je faktor, ktorý môže mať zosilňujúci efekt na výsledné pocity. 

Prirovnal by som to k situácii, keď sa po rokoch rozhodnete cvičiť - na druhý deň Vás bolí celé telo a to aj tie svaly, ktoré podľa Vás ani nie sú v anatomickom atlase. Jednoducho budete mať svalovicu na chrbte. Ak máte boľavý chrbát a problematika vás zaujíma, viac nájdete v tomto článku:

Výber terapeuta má zásadný vplyv. 

Nájdite si takého, ktorý Vám sedí, lebo aj v masážach platí - najšikovnejší neznamená najvhodnejší. Orientujte sa podľa recenzií a podľa toho, či terapeut má nejakú dohľadateľnú históriu. Dnes je už každý odborníkom na všetko. Odborníkom ho však veľakrát robí iba zbierka certifikátov alebo štúdium v obore "Akademikom na Googli už za 5 dní".

Dôverujte. 

Ak idete na masáž s tým, že Vás niekto objednal a Vám sa v podstate ani nechce alebo neveríte, že sa Váš stav zlepší, masér sa môže postaviť aj na hlavu a obvykle je výsledkom rozpačitý pocit - na oboch stranách. Neničte terapeutov život svojou nedôverou. Bolesti svalov po masáži sú normálnou súčasťou regenerácie, dokonca nevyhnutnou podmienkou pre spustenie liečebných procesov v tele. Tieto procesy popisuje endorfínová teória a vrátková teória bolesti.

Komunikujte. 

Prekonali ste nedávno chorobu? Bolí Vás pod lopatkou? Je masáž dobrá na bolesti chrbta? Povedzte o tom svojmu masérovi. Povedzte mu, čo očakávate, ako sa cítite, aký tlak si prajete, povedzte čokoľvek Vám napadne. Na masérskom stole si môžete otvoriť ústa dokorán (podobne ako v zubárskom kresle) bez rizika, že vám masér vyvŕta stoličku.

Zbavte sa strachu. 

Strach je mechanizmus, ktorý Vás zachráni v život ohrozujúcej situácii, ale napríklad pri masáži pôsobí až blokujúco. Niektoré techniky sa dokonca ani nedajú vykonať, pokiaľ je telo pod napätím a výsledkom je opäť pocit nespokojnosti.

Ak máte chronické problémy, buďte si vedomí toho, že jedna terapia nestačí. 

Občas nestačí ani x terapií, pretože masáž, ako akákoľvek iná terapia, je len podporný prostriedok na ceste k Vášmu uzdraveniu a kľúče k nemu máte v rukách jedine Vy. Ak sa spoliehate na to, že niekto iný za vás vyrieši vaše problémy, tak si ich budete opakovať donekonečna. Ak je niečo dôležité, tak je to cvičenie po masáži. Vo veľa prípadoch je to jediná cesta k rehabilitácii bolestí.

Všetko sa dá - dá sa dostať aj z vážnych zdravotných problémov. 

Ak ste hrdým majiteľom protrúzií platničiek, Scheuermanna, retrolistézy, atď. ... tak bude potrebné, aby ste po terapii zmenili život. Cvičenie a zmena životného štýlu je v tomto prípade conditio sine qua non zlepšenia zdravotného stavu.

Môj záver: Na gauči doma ešte nikdy nikto nezmenil svoj svet. Ak Vám naozaj záleží na sebe a na tom, aby Vám bolo dobre, treba vstať a hľadať spôsoby ako to dosiahnuť, nie výhovorky prečo to nejde. Občas býva tým najjednoduchším krokom vytočenie toho správneho telefónneho čísla ...:) Ďalšie články nájdete tu

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na pochopenie súvislostí, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.

Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...

Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...