10 znamení, že je za 5 minút 12 vymeniť 1 terapeuta za 2.

21.03.2015

Hovorí sa, že články, ktoré majú v nadpise číslovku, priťahujú viac pozornosti. Tak som si povedal, že to decentne, ale naozaj veľmi decentne, otestujem :) Tak kedy je čas zmeniť terapeuta?

1. Neustále sa sťažuje - je váš terapeut pesimista a nadáva aj na to, že baby nosia čím ďalej tým kratšie sukne? Tak potom evidentne potrebuje pomôcť v prvom rade sebe a keď sa konečne do seba pustí, tak mu to môže zabrať aj roky. Tým pádom nebude mať čas na to, aby sa zodpovedne venoval vám.

2. "Vonia" - ak má váš terapeut už po štvrtýkrát v poradí to isté tričko, ktoré postupne zmenilo farbu z bielej na .. no povedzme na 50 odtieňov sivej, keď je to teraz tak in, je zrejme na čase uvažovať nad niekým, kto zásady osobnej hygieny nepovažuje len za také odporúčania. Ak z neho navyše aj dve hodiny po obede cítiť cesnačku z miestneho pohostinstva a zvyšok jedálneho lístka z jeho odevu tiež, tak určite niet nad čím uvažovať.

3. Má na stene 28 rôznych certifikátov - to môže evokovať podozrenie, že pod pláštikom terapeuta sa skrýva posadnutý zberateľ, ktorého jedinou ambíciou je mať čo najviac listinných dôkazov toho, že je naozaj dobrý. Medzi nami, ak je naozaj dobrý, tak má tie certifikáty v šuflíku a na stene maximálne tak farbu, prípadne obrázok plachetnice. Alebo fotku hrocha. Podľa osobných preferencií. (Kolegovia, tento bod berte naozaj veľmi odľahčene:) )

4. Vie všetko - jedným z dôležitých signálov, že sa stýkate s nebezpečným človekom je aj to, že má odpoveď na všetko. Vie, prečo vás pichá pri srdci, vie, prečo máte vysoký cholesterol, dokáže vám od oka "naordinovať" liečbu na dlhodobý problém a pozná aj najtemnejšie zákutia vašej mysle. Obvykle ho prezradí dokonalá sebaistota, poklepkávanie na nos a zlovestné "hm, hm, hm". Bežný scenár potom ďalej zahŕňa vnucovanie terapií a liečivých preparátov, to všetko vo vysokých finančných čiastkach. Pozor, na komplexnú diferenciálnu diagnostiku je tu medicína.

5. Vidí vaše telo ako jeden veľký problém - "no vy máte chrbát v hroznom stave", "no s týmto sa už nedá nič robiť", "to máte strašné spazmy pri tých lopatkách" ... počuli ste už niekedy takéto vyjadrenia? Ak áno, tak ste v rukách človeka, ktorý vás zrejme manipuluje pomocou strachu. Pretože z objektívneho pohľadu problémom nie je nič. Všetko sa vždy do istej miery dá vyriešiť a pozitívny prístup celej veci len pomôže. Takže si radšej hľadajte terapeuta, ktorý vám povie "váš chrbát, to je dar od boha, aby ste na sebe neustále pracovali".

6. Robí za 5€ - človek, ktorý predáva svoje služby pod cenu, si obvykle buď svoju prácu neváži alebo ma chronický problém so sebahodnotou. Ten, ktorý si za roky vzdelávania, úsilia, zhromažďovania skúseností, poznatkov a schopností pýta zhruba toľko, koľko stojí hodina odbornej práce povedzme v servise, je ten váš. Poznáte ho aj podľa toho, že vám dá zľavu, sám, spontánne, na základe hlbokého presvedčenia, že nejdete po cene, ale že ste stabilný klient, ktorý si zaslúži malú odmenu za loajalitu.

7. Nevenuje vám plnú pozornosť - telefonuje neustále počas terapie? Odbieha? Obsluhuje iných zákazníkov? Ak áno, tak si vás neváži a nejako mu uniklo, že vy si platíte za službu, za jeho čas. Doslova si prenajímate jeho čas, takže tá povedzme hodina, je vaša a len vaša. Samozrejme, občas sa stane, že treba vybaviť niečo neodkladné, ale nemalo by to byť ako na daňovom počas podávania priznaní.

8. Pracuje v pivnici - nič proti pivniciam, napríklad vínu sa v nich darí veľmi dobre, ale priestory, tie sú pre terapiu rovnako dôležité, ako samotný výkon. Pretože priestory vám podprahovo predávajú informáciu o tom, aké je vnútro dotyčného. Všimnite si, či je vnútri poriadok, veci uložené logicky, prehľadne, či je utretý prach, dlážka, ako vyzerajú okná .. Pár detailov vám o vašom terapeutovi povie viac, ako servery NSA, CIA a FBI dohromady.

9. Fláka to - šuch šuch, fuk fuk, plesk a je vymasírované? Nestihnete sa na lôžku ani ohriať a už vás z neho vyháňajú? Každá terapia chce svoj čas a aj v prípade rýchleho odstránenia akútneho problému to chvíľu trvá, kým dobehnú pozitívne efekty. Iste, dobrá masáž alebo terapia, nie je primárne o dĺžke pobytu na lôžku, ale nie sú to preteky, takže žiadne rýchlovky.

A na záver to najdôležitejšie ...

10. Nerobí svoju prácu srdcom - dobrý terapeut je ten, u ktorého cítite, že ho to baví, že tým žije, že cíti svoju prácu ako poslanie pomáhať ľudom. Usmeje sa na vás, požartuje s vami, ale porozpráva aj vážne. Dá vám odporúčania, ktoré nemá načítané, ale zažil ich a vy cítite, že to, čo s vami robí a čo vám hovorí odráža jeho naturel, osobné životné skúsenosti a najmä lásku k ľudstvu všeobecne a ľuďom zvlášť. Dobrý terapeut vám povie, že nie je pánboh a nehanbí sa priznať, že niečo nevie, že vám nevie pomôcť.

A niekedy vás len tak bez rečí pohladí a v jeho očiach je jediné ... súcit. Ďalšie články nájdete tu

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

E-knihy o bolestiach chrbtice