Zoznámil som sa s fajn párom. Obaja tridsiatnici, ona Češka, on Slovák, pohodoví ľudia, srdeční, otvorení a rozhľadení. Po úvodnej klasike, kto je odkiaľ a ako sa volá, sme sa dostali k práci. Vysvetlil som chalanovi čo robím a on sa ma pýta "Prosím ťa, ako si v tejto dobe vybrať toho správneho terapeuta? Lebo jeden kamarát mi odporúča toho, iný kamarát zasa nedá dopustiť na tamtoho a priznám sa, sám som z tej ponuky terapií, masérov, fyzioterapeutov, alternatívnych možností zmätený".
Na chvíľu som ostal zaskočený. Nie otázkou samotnou, tá je úplne relevantná, ale skôr potenciálom odpovede. Pretože je naozaj už všetkého veľa a vyberať podľa jedného kritéria ako kedysi, čiže vlastne nemať na výber, už nie je možné. Zo všetkých strán sa na vás valia ponuky samotných poskytovateľov služieb a odporúčania známych. Od masáží, cez terapie tela aj duše, homeopatiu, regresku, konštelácie až po trochu "uletenejšie" metodiky, kde už to aj podľa mňa hraničí s absenciou zdravého rozumu a to som teda dosť tolerantný. Niekedy sa v tom všetkom strácam aj ja a pritom sa problematike venujem komplexne a priori nezatracujem žiadny postup, ak má dokázateľné výsledky.
Spomínanému chalanovi som odpovedal to, čo mi ako prvé prišlo na um, ale keď sa mi to neskôr rozležalo v hlave, napadli mi ďalšie veci a tie tu rozvádzam v bodoch 2 a 3:
1. Ako prvé som odpovedal, že odporúčam vybrať si skôr intuitívne. Tým nechcem povedať, že človek sa pri rozhodovaní nemá riadiť aj rozumom, ale intuitívne vedenie vpúšťa na scénu oveľa bohatší a rozhľadenejší podprahový systém poznania. Keď pozriem niekomu na stránku a vidím ako ju má udržiavanú, ako komunikuje, či ovláda pravopis, ako sa vyjadruje, aké slová používa, čiže aký DOJEM NA MŇA TEN ČLOVEK PROSTREDNÍCTVOM SVOJHO PREJAVU ROBÍ, intuitívne viem, či mi to sedí alebo nie. Či to v niečom spĺňa moje očakávania alebo nie. Snažím sa nájsť informácie o jeho oddanosti problematike a tým nemyslím stenu plnú certifikátov, ale jeho vlastné závery, pochopenie problematiky a schopnosť analýzy a syntézy. Dobrým vodítkom je blog, stránka na webe alebo na FB. (Mne sa napríklad páči otvorený prejav a schopnosť vyhmatnúť podstatu veci, pekným príkladom je na FB Morgana). Vhodný terapeut je aj ten, ktorý sa vyhýba sľubom, neprezentuje svoje názory ako nespochybniteľné a je ochotný revidovať svoje postupy a neustále sa vyvíja. Mňa ešte zaujíma aj prax a skúsenosti. Pretože naučiť sa techniky je jedna vec a dennodenne ich aplikovať v praxi, zrieť a získavať skúsenosti a pokoru najmä na náročných prípadoch, vec druhá. Intuitívne sa vyhýbam človeku, ktorý mi ponúka 20 rôznych masáží a radšej idem 100 km ku kamoške masérke, ktorá má 1 (slovom jeden) vlastný štýl a zdokonaľuje sa v ňom 10 rokov a je to jej vlastný produkt, do ktorého dáva svoje ja, a kvôli ktorému je vyhľadávaná. Skúsenosti sú nenahraditeľné a neprenosné a čím som skúsenejší, tým viac si uvedomujem najmä to, že hrať sa na vševedúceho a neomylného je síce momentálne moderné, ale pre klienta v konečnom dôsledku neužitočné.
2. Dôležitým vodítkom sú referencie, resp. recenzie. Má ten človek dobré recenzie? Offline aj online? Má ich dlhodobo? Vzbudzujú recenzenti dôveru? A vice versa, má ten človek aj negatívne recenzie? Pretože všetko príliš dokonalé zaváňa extrémom a ten býva podozrivý. Ak vám 5 vašich známych nezávisle na sebe povie, choď k nemu, ten vie čo robí, tak sa do istej miery môžete spoľahnúť aj na múdrosť davu. Ak v recenziách natrafíte na nejakého poriadneho hejtera, môžete si byť už viacmenej istí, že máte toho správneho terapeuta. Niet totižto väčšej nenávisti ako tá, ktorá pramení zo závisti a závisť je spoľahlivý indikátor úspešnosti.
3. Dôležitým faktorom sú technické špecifikácie. Bolia ma svaly lebo veľa trénujem? Tak asi potrebujem masáž. Bolí ma chrbtica, lebo mám blokády? Tak asi potrebujem ponaprávať. Štve ma celý život a neviem ako z toho von? Tak asi potrebujem komplexnú terapiu. Mám tlak v duši a neviem, čo to je? Tak skúsim regresku alebo kraniálku. Alebo pozriem dotyčnému na stránku a keď vidím, že sa zaoberá cervikálnymi migrénami a má na to dobré ohlasy, tak to asi bude môj človek. Sedí mi cena? Resp. je cena ADEKVÁTNE nastavená? Ako na vás pôsobí človek, ktorý robí za 5 €? Vzbudzuje dôveru? Ďalej je dôležitá objednávacia doba (keď dostanem termín za 2 mesiace, už mi v tom čase môže byť pomoc zbytočná) alebo vzdialenosť, či dostupnosť služieb vrámci dňa a týždňa.
Samozrejme by sa dalo písať ďalej a rozvádzať tému do detailov, ale nerád by som vás oberal o možnosť robiť vlastné závery a pracovať so svojou intuíciou. Ešte jedna vec na záver a tu budem dôsledne intuitívny. Bez ohľadu na to, či vám niekto pomohol alebo nie, či vám to sadlo alebo nie, či to prinieslo očakávaný efekt alebo nie, BERTE TO TAK, ŽE STE K NEMU MALI PRÍSŤ, ŽE STE BOLI DOVEDENÍ PROZRETEĽNOSŤOU, aby ste dostali to, ČO NAOZAJ POTREBUJETE. A to prosím nie je žiadna ezoterika, ale psychologický fakt. Z každej situácie sa dá poučiť a v každom terapeutovi je kus premietacieho plátna, na ktorom vidíte svoje najhlbšie vnútro. Teda nielen to, čo sa vám páči na sebe, ale aj to, k čomu sa nepriznávate. Schválne si niekedy skúste prečítať veľmi negatívnu recenziu a zistíte, čo si recenzent VLASTNE MYSLÍ SÁM O SEBE, resp. za čo sa na seba hnevá. A keďže sa snažím svoje názory podkladať aj dokázateľnými informáciami, záujemcov o detaily odporúčam na psychologický fenomén prenosu.