Máte funkčné alebo organické bolesti chrbtice a kĺbov?

24.03.2019

Predstavte si dvojičky, Petru a Pavlu. Obe majú podobné symptómy - bolesti vyžarujúce z driekovej chrbtice do nôh. Na prvý pohľad sa zdá, že ide o rovnaký problém. Rovnaký vek, veľmi podobná telesná konštitúcia, takmer identické príznaky.

Ale tu podobnosť končí a ďalšie skúmanie prezradí rozdiely, ktoré majú zásadný vplyv na terapiu a šance dvojičiek na vyzdravenie.

Petrine problémy majú krátku históriu, začali pred týždňom po namáhavom víkende na záhrade. Ráno sa zobudila s bolesťami drieku, do večera sa stav zhoršil a pribudlo vyžarovanie do nôh.

Pavline bolesti sa ťahajú už 3 roky s prestávkami, prekonala 2 akútne blokády. Jej stav sa pomaly zhoršuje, bolesti už takmer neustupujú. Posledné 4 týždne okrem bolestí chrbtice zažíva aj intenzívne bolesti vyžarujúce do nôh.

Opäť pripomeniem, sú to dve zhruba rovnaké ženy s podobnými symptómami.

Rovnaká diagnóza, ale úplne iný problém, pretože Petrine problémy sú funkčné a Pavline organické.

Funkčné bolesti chrbtice alebo kolien, ramien, či iných telesných jednotiek, sa objavujú v prvotnej fáze rozvoja problému. Funkčnými zmenami sa telo bráni pred ďalším poškodzovaním. Typickým prejavom je spazmus - funkčná zmena svalového napätia, ktorého úlohou je znížiť alebo úplne obmedziť rozsah pohybu chrbtice alebo kĺbu, či väčšej svalovej skupiny. Silné svalové spazmy na jednej strane zabezpečujú ochranu, na druhej strane však majú patologické dôsledky, napríklad obmedzujú cievne zásobenie a podporujú rozvoj radikulopatie nervov. Jedným z typických príznakov radikulopatie je vyžarovanie bolestí do kočatín. Ak sa funkčné problémy adekvátne neriešia, postupne sa menia na organické.

Organické bolesti chrbtice alebo kolien, ramien, či iných telesných jednotiek, sa objavujú neskôr a sú priamo podmiené organickými zmenami. Poškodené platničky, protrúzia, extrúzia, hernia, ale aj osteofyty (výrastky) a osteoproduktívne zmeny na kĺboch a šlachách v ramene, degenerované menisky, a ruptúry šliach a úponov, to je len malá časť spektra. Organické zmeny sú buď úplne nevratné (napríklad osteofytov sa už konzervatívne nezbavíte) alebo sú čiastočne vratné (napríklad poškodenú platničku dokáže do istej miery telo zrehabilitovať, aj keď už nikdy nebude "zdravá", už nikdy nebude mať pôvodný dizajn).

Najprv sú problémy funkčné, potom organické. Výnimku tvoria akútne úrazové stavy, napríklad platnička, ktorú si poškodíte pri manipulácii s ťažkým bremenom. Platnička praskne a teda dôjde k organickej zmene okamžite.

U funkčných problémov absentujú organické zmeny alebo sú vratné. Svalové spazmy zanechávajú drobné stopy na fasciách a šľachovoúponovom systéme, ale vzhľadom na konštrukciu a cievne zásobenie je prognóza dobrá a trvalé následky nulové alebo zanedbateľné.

U organických problémov sú prítomné vážne poruchy, tkanivá sú výrazne poškodené a telo proces degenerácie nedokáže zvrátiť alebo dokonca umožňuje degeneratívny proces, aby tak umelo stabilizovalo postihnutú jednotku a zamedzilo ďalšiemu poškodzovaniu pohybom. Typickým príkladom sú výrastky v ramene.

Petrine akútne bolesti sú zatiaľ funkčné a odstránením blokády a spazmov sa v priebehu niekoľkých dní stratia.

Pavline chronické bolesti sú organické, má poškodené platničky L4-L5 a L5-S1 a k tomu pribúdajú osteoproduktívne zmeny na stavcoch. Tu už nestačí iba odstrániť blokádu, Pavla musí úplne zmeniť životný štýl. Zmeniť pohybové stereotypy, začať správne dýchať, zaradiť do života cielené cvičenie a investovať veľa energie do vyzdravenia.

Aj Pavline bolesti boli kedysi funkčné, ale dnes už sú organické. To, čo sa dalo vybaviť v priebebu pár dní, je teraz práca na niekoľko mesiacov a aj to je otázne, nakoľko bude schopná bez operácie svoj stav pri rozvinutých organických zmenách zlepšiť.

Stretávam sa s tým v praxi každý deň. Príde klient, polroka má bolesti, už má poškodené platničky alebo zmrznuté rameno a opýta sa ma, či sa s tým dá niečo robiť. Ja odpoviem, že robiť sa dalo, pred polrokom.

No dobre dobre, obvykle konzervatívne riešenie nájdeme aj teraz, nepodliehajte skepse :) 

Môj záver: funkčné bolesti chrbtice, kolien a ramien majú veľmi dobrú prognózu. Terapia je jednoduchá, rehabilitácia rýchla a problém nezanecháva dôsledky. Organické bolesti idú ruka v ruke s chronickými stavmi a ich prognóza je neistá. Konzervatívna terapia vyžaduje enormné úsilie so zásadnými zmenami v živote. Inak hrozí operácia so všetkými známymi dôsledkami.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...  

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.