Radikulopatia – popis, symptómy, konzervatívne možnosti terapie

17.03.2018

V tomto článku sme si povedali niečo o diagnostike platničiek, dnes sa budeme venovať spinálnym nervom a najčastejšiemu problému, ktorý sprevádza poškodenie platničiek.

Radikulopatia je obvykle sústava symptómov rôzneho charakteru, ktoré majú základ v poškodení tkaniva spinálneho nervu. 

Medzi najčastejšie symptómy patrí:

  • Bolesť vyžarujúca od chrbtice do horných alebo dolných končatín
  • Znížená citlivosť a mravenčenie v končatinách
  • Precitlivenosť na dotyk
  • Zhoršenie schopnosti ovládať svaly a vykonávať pohyb

Pic by: https://www.chronicbodypain.net/cervical-radiculopathy-understanding-this-condition/

Radikulopatia najčastejšie postihuje spinálne nervy v krčnej chrbtici, kvôli subtílnejšej stavbe, užším foramenom, takmer neustálemu pohybu a v súčasnej dobe pohybovým stereotypom vyvolaným používaním mobilov a sedením, ktoré nútia hlavu do predklonu, čím trpia najmä segmenty C5-C7. 

Nemenej často je postihovaná drieková chrbtica, najmä segmenty L4-S1, z dôvodu nesprávnej manipulácie s bremenami alebo dlhodobého sedenia s tlakom na ventrálne platničkové steny - takéto bolesti dolných končatín sú známe aj pod názvom ischias.

Medzi najčastejšie príčiny radikulopatie patria:

  • Poškodené platničky, ktoré permanentne tlačia na nervové korene
  • Foramenálna stenóza - zúženie priestoru, cez ktorý spinálny nerv vchádza do miechy
  • Cysty, lézie, nádory
  • Cukrovka
  • Zjazvené tkanivá v okolí, ktoré tlačia na nervy
  • Svalové spazmy, napr. m. piriformis syndróm

Pritlačené nervy majú zhoršené cievne zásobenie, čím je nervové tkanivo ochudobňované o kyslík a výživné latky. V reakcii na neustále dráždenie sa spúšťajú zápalové procesy, ktoré situáciu ešte zhoršujú, dochádza k odumieraniu nervového tkaniva, zhoršeniu prenosových schopností nervov a vyššie uvedenej symptomatike.

Konzervatívne možnosti terapie

Vzhľadom na rozsah problematiky sa v ďalšom texte zameriam na vybrané príčiny, ktoré sa dajú odstrániť manuálnou terapiou a cvičením za predpokladu, že ešte nie je nutná chirurgická liečba.

Takže ak je radikulopatia spôsobená poškodenými platničkami, je v prvom rade potrebné zabezpečiť dekompresiu príslušného segmentu. V prípade driekovej chrbtice napríklad takto:

Uvoľnením a odblokovaním sa zníži tlak na platničky, tie prestanú tlačiť na spinálne nervy a môže začať dlhodobá rehabilitácia.

Tá pozostáva z jednoduchých cvikov, v prípade spodnej časti krčnej chrbtice je to napríklad tento cvik:

Alebo tento cvik:

V prípade driekovej chrbtice napríklad tento cvik:

Dorzálne pohyby aktivujú hlboko uložené chrbticové svaly a šľachový systém a zabezpečujú na dennej báze znižovanie tlaku poškodených platničiek na nervy.

Ak je radikulopatia spôsobená foramenálnou stenózou alebo spondylolistézou, musia byť cviky prispôsobené tomuto faktu a skôr odporúčam spinálne rotácie, pretože dorzálne pohyby zužujú foramenálny priestor a dochádza k útlaku nervov priamo stavcami.

Aj tu platí, že v prvom rade je potrebná čo najpresnejšia diagnostika, aby bol zabezpečený správny rehabilitačný postup. To, že vás niekto ponapráva, napichá ihlami alebo nabankuje, vás nezbaví radikulopatie. To sa dá len postupne a pravidelným cvičením a úpravou pohybových stereotypov.

Vhodné je niekedy terapiu podporiť farmakami, z dôvodu opuchov nervov sa ako najvhodnejšie javia nesteroidové protizápalové lieky na báze diklofenaku. Lokálne podané liečivo a nasledovné pravidelné krátkodobé užívanie tabletiek umožňujú postihnutému lepšie cvičiť a tým rýchlejšie regenerovať.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Snáď neprejde deň, aby sa ma niekto neopýtal, čo si myslím o produkte Milgamma N. Podporený mohutnou reklamnou kampaňou, preferovaný lekármi a uprednostňovaný lekárňami, je tento produkt takou klasickou ukážkou toho, ako funguje biznis postavený na viere pacientov vo vyliečenie bez vlastného pričinenia.

Zaujímavou skupinou mojej klientely sú ženy v rôznych stupňoch tehotenstva. Zaujímavou preto, pretože je to skupina veľmi malá a pritom bolesti chrbtice postihujú tehotné ženy častejšie, ako sa zdá. Príčinou menšej návštevnosti, podľa vyjadrení tehotných klientiek, sú obavy z možných negatívnych následkov terapií alebo pudová potreba ochrániť...

Spondylolistéza, z gréckeho "spondylos"=stavec a "olisthos"=posun, je posun 2 stavcov navzájom oproti sebe. Najčastejšie sa vyskytuje v driekovej chrbtici, postihnuté bývajú hlavne stavce L5 a L4. Výskyt v krčnej chrbtici je menej častý a v hrudnej zanedbateľný. Na obrázku vľavo je zdravá chrbtica, na obrázku vpravo je posun posledného stavca L5...