Foraminálna stenóza: Bolesti chrbtice a ako sa ich zbaviť

01.07.2018

Bolesti chrbtice spôsobené foraminálnou stenózou majú špecifické postavenie nielen vzhľadom na etiológiu, ale aj na konzervatívne možnosti liečby. Špecifické preto, pretože majú zriedkakedy akútne pozadie a sú teda skôr výsledkom chronických dlhodobo trvajúcich procesov, čiže vyžaduje systematický a pravidelný prístup.

Liečba a terapia je dlhodobá, prípadne až doživotná a jej úspech je založený predovšetkým na enormnom dennodennom úsilí pacienta postihnutého touto diagnózou.

Foramen (z lat. otvor) je v prípade chrbtice priestor, cez ktorý vchádza spinálny nerv do miechového kanála. Je na jednej strane tvorený zadnou stenou platničky a zadnými telami stavcov a na druhej strane stavcovými výbežkami.

Za normálnych okolností je foramen primeranej šírky, dostatočne voľný a nerv bez kontaktu.

Problém nastáva pri foraminálnej stenóze. Foraminálna stenóza je zúženie otvoru. Medzi najčastejšie príčiny patrí diskopatia, t.j. deformácia platničky z dôvodu dlhodobých degeneratívnych procesov (vpravo), kedy dochádza k postupnému posunu stavca oproti stavcu, odborne je tento jav nazývaný pseudospondylolistéza,

alebo výrastky (osteofyty, bone spurs), kedy je foraminálny priestor zúžený novým tkanivom na krajoch stavcov a platničiek tlačiacim na nerv.

Medzi ďalšie dôvody foraminálnej stenózy môžeme zaradiť protrúzie platničiek, nádory alebo cysty, či iné útvary.

Bolesti sú slabé až stredne silné a väčšinou permanentné. Zlepšujú sa alebo miznú v polohe ležmo, kedy dochádza k odťaženiu chrbtice a miernemu zväčšeniu otvoru. Naopak, bolesti sa zvyšujú najmä v stoji, pri dlhom státí alebo chôdzi a pri záklone. Istú úľavu pri vzpriamenej polohe prináša mierny predklon, napríklad pri chôdzi do svahu alebo schodov.

Klinicky sa foraminálna stenóza testuje jednoducho úklonom na jednu alebo druhú stranu, ak sa objaví ťah na preťahovanej strane už pri ľahšom úklone, je podozrenie práve na túto diagnózu. Presnú diagnostiku je potrebné urobiť zobrazovacími metódami, od roentgenu až po MRI.

Jedným z typických prejavov je opuch spinálnych nervov v mieste zúženého foramenu a radikulopatia. Nervové tkanivo je utláčané, reaguje zápalom, tvorbou prostaglandínov a opuchom. Zvyšuje sa citlivosť, bolestivosť, pacient trpí už pri malom pohybe.

Ako som už spomínal, liečba je dlhodobá, skôr ide o úplnú zmenu životného štýlu s dennodenným niekoľkonásobným cvičením špeciálnych cvikov, úpravou pohybových stereotypov a pravidelným absolvovaním terapií zameraných na dekompresiu chrbtice. V počiatočných fázach sa osvedčuje podanie farmák blokujúcich produkciu prostaglandínov, napr. diklofenaku (Voltaren, Diclobene, Flector, ...), prípadne sa diklofenak neskôr podáva symptomaticky na preklenutie recidív, ktoré sú časté a najmä neočakávané, keďže tento problém ma veľakrát krátkodobé nemé fázy bez symptómov.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na odblokovanie, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu