Bolesti vyžarujúce do ramien a rúk z krčnej chrbtice

09.04.2023

Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:

  • Problémy s krčnou chrbticou: Bolesti v ramenách a rukách môžu byť spôsobené problémami v krčnej chrbtici, ako sú napríklad osteoartritída alebo hernia disku.
  • Svalové napätie: Nadmerné napätie svalov v krku a ramenách môže viesť k bolesti, ktorá sa šíri do ramien a rúk.
  • Zranenia: Zranenia ruky alebo ramena môžu spôsobiť bolesti, ktoré sa vysielajú do ramena a rúk.
  • Karpálny tunel: Karpálny tunel je stav, ktorý spôsobuje stlačenie nervu v zápästí, čo môže spôsobiť bolesti v rukách a ramenách.
  • Zápalové ochorenia: Zápalové ochorenia, ako je napríklad artritída, môžu spôsobiť bolesti v ramenách a rukách.
V tomto článku sa budeme venovať bolestiam vyžarujúcim do ramien a rúk, ktoré majú patologický základ v krčnej chrbtici.

Bolesti v regióne krčnej chrbtice a hornej časti hrudnej chrbtice sa často pripisujú svalovému pôvodu. Usudzuje sa na svalovú nerovnováhu, čo je podobný terminus technicus ako napr. keď povieme, že migrény sú cervikogénneho pôvodu. Čiže nie je úplne zrejmé, čo bolesti spôsobuje, ale aspoň máme diagnózu, aj keď je tautologického charakteru.

Suverénne najčastejšou príčinou bolestí vyžarujcich do ramien a rúk sú pritom lézie platničiek v krčnej chrbtici. Presnejšie v oblasti brachiálneho plexu, ktorý zásobuje podstatnú časť predmetnej oblasti. Nervový pletenec vychádzajúci zo spodnej časti krčnej chrbtice je zložitá sústava navzájom prepojených nervov, ktoré sa tesne po opustení foraminálneho priestoru spoja, aby sa vzápätí rozdelili na všetky možné strany.

Brachiálny plexus inervuje motoricky svalové skupiny krku, pliec, ruky a zasahuje k lopatkám, prípadne až k bránici. Štandardne je brachiálny plexus lokalizovaný od krčného stavca C4 po hrudný stavec Th1. Vzhľadom na komplikovanú stavbu a ešte komplikovanejší priebeh, obmedzím sa v ďalšom popise na zjednodušené vyjadrenia.

Štatisticky je v krčnej chrbtici najčastejšie poškodená platnička C5-C6, nasledovaná platničkou C6-C7. Je to kvôli anatomickej stavbe krčnej chrbtice, kde pri predklone absorbujú tieto segmenty najväčšie napätia. A ako vieme, ohyb krčnej chrbtice je v súčasnosti najtypickejším záťažovým stereotypom kvôli búrlivému rozvoju technológií, kde prím hrajú mobily.

Dlhodobým udržiavaním ohnutej krčnej chrbtice nad mobilom dochádza ku kumulovaniu tlaku na prednú stenu platničky. Nestlačiteľné platničkové jadro vytláčaj zadnú časť platničkového obalu smerom ku spinálnemu kanálu. Dráždený je durálny vak okolo spinálneho kanálu a spinálne nervy vystupujúceho z neho. Spomínaná patológia má odborný názov protrúzia platničky. Ak dôjde k pretrhnutiu platničkového obalu a úniku jadra, tento jav sa nazýva extrúzia.

Platničky nevyskakujú ani sa nevysúvajú. Platničky protrudujú, po slovensky povedané vyklenujú sa. Toto vyklenutie v krčnej chrbtici stačí aj v rozsahu 2-3 mm, aby bol kontaktovaný príslušný spinálny nerv. Väčšinou ide o dlhodobo budovanú patológiu a obvykle ju sprevádza aj prestavba krčnej lordózy na kyfózu, alebo aspoň na napriamenú lordózu.

Obvykle býva pritlačený jeden spinálny nerv, pretože dominantné postavenie v nálezoch v krčnej chrbtici má mediolaterálna protrúzia, čiže vyklenutie smerom medzi stredovú (mediálnu) a bočnú (laterálnu) rovinu. Obojstranné prejavy symptomatiky sú podstatne vzácnejšie. Je to zrejme v dôsledku anatomickej stavby platničky, ktorá je pomerne subtílna a jednoducho na nej nie je priestor na protrúziu na širokej báze.

Kontaktovaný nerv opúcha a zhoršuje sa jeho cievne zásobenie. Zhoršenie nutričných pomerov vedie lokálnej produkcii prostaglandínov a senzitivizácii periférneho nervu. Objavuje sa brnenie, pálenie, bolesť. Rýchlo sa rozvíja radikulopatia a radikulárny syndróm. Postihnutý ma permanentné bolesti, ktoré už nereagujú na zmenu polohy krčnej chrbtice, pretože opuchnutý nervový koreň vyplňuje celú koreňovú pošvu a je dráždený pri každom pohybe.

Podľa lokalizácie bolestí v ruke vieme celkom presne odhadnúť príslušný segment, v ktorom sa odohráva nejaká patológia:

  • ak bolesti vedú z krčnej chrbtice cez trapéz a ulnárnu stranu paže do malíčka a prestenníka, tak je za tým obvykle patológia v segmente C6-C7 alebo v C5-C6, ale s útlakom koreňa C6-C7
  • ak bolesti vedú z krčnej chrbtice cez radiálnu stranu paže do prostredníka, ukazováku a palca, tak je za tým obvykle patológia v segmente C5-C6 

Táto veľmi zjednodušená diagnostika na základe symptomatiky máva v praxi pomerne vysokú presnosť. Na jej potvrdenie je však potrebné MRI, aby sa stanovila objektívna diagnóza.

K téme som napísal množstvo článkov, nájdete ich pod tlačitkami v texte. Dozviete sa v nich nielen teoretické základy pre lepšie pochopenie patológie, ale aj informácie, ako sa s daným problémom vysporiadať. Odporúčam ich preštudovanie.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si ako prví, čo je nové

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.

Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...

Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...

Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.