Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Bolesť krčnej chrbtice - protrúzia a extrúzia platničky C5-C6

Bolesti krčnej chrbtice tvoria neustále rastúcu skupinu problémov pohybového aparátu. Krčná lordóza je evolučne dizajnovaná na optimálny roznos napätí vznikajúcich pri pohyboch hlavy vo vzpriamenom postoji a v tejto dobe trpí, pretože je neustále tlačená do jednej vynútenej polohy - do predklonu. Pôvodný zdravý pohybový režim - rotačné a strečové pohyby pri love koristi, obzeraní sa po predátoroch a nepriateľoch, zbere ovocia a korienkov je nahradený fixovaním ohnutého krku nad mobil, pracovnú dosku alebo laptop. Pozeranie TV s hlavou opretou o gauč a krkom ohnutým dopredu takmer v 90 stupňovom uhle je už len čerešničkou na torte.
Anatómia

Vrchol krivky krčnej lordózy je v úrovni C4-C5 a pri predklone je to práve segment C5-C6, ktorý prenáša najväčšie ohybové momenty. Trpia aj segmenty C4-C5 a C6-C7, ale prax mi potvrdzuje, že C5-C6 je jednoznačne lídrom na trhu s bolesťou.
Platničky krčnej chrbtice sú najsubtílnejšie a majú v porovnaní s ostatnými platničkami najmenšíu únosnosť. Kolagénový obal je tenký, výška platničky cca 2-3 mm, hyalurónové jadro má menší objem. Dôvodom sú nižšie tlaky, ktoré krčná chrbtica prenáša. Keď porovnáme krčnú a driekovú lordózu len z hľadiska centrálneho zaťaženia, na krk tlačí hlava o hmotnosti cca 5 kg, na driek už horná časť tela o hmotnosti rádovo vyššej, čiže cca 40-60 kg.
Napriek tomu, je krčná chrbtica vystavená v konečnom úhrne väčším preťaženiam. Rozvoj smartfónov priniesol aj enormný tlak na pohybový stereotyp. Dnes je krčná chrbtica ohnutá do predklonu HODINY denne a čo je najhoršie, bez prerušenia. Ak chrbtica niečo neznáša, je to pohybový stereotyp, čiže dlhodobé zotrvávanie v jednej polohe (v prípade lordóz vo flexii) alebo v jednom pohybe. Skúste si predstaviť, že by ste boli hodiny ohnutí v drieku dopredu.

Najväčší stres prenáša platnička C5-C6 a to v najmenej vhodnej polohe. Kolagénový obal je stláčaný spredu a keďže je pružný, tlačí pred sebou jadro. To je nestlačiteľné, takže expanduje a rozťahuje kolagénové obaly vzadu. Tie sa vyklenujú a začnú dráždiť koreňové pošvy, to je priestor cez ktorý vchádzajú spinálne nervy do miechy. Dlhodobý tlak spredu poškodzuje najprv vnútorné kolagénové obaly, tie sa postupne trhajú, platnička ide najprv do protrúzie a neskôr do extrúzie.
Pri protrúzii, čiže vyklenutí platničky, keď je ešte zachovaná celistvosť vonkajších obalov postihnutý cíti najprv diskomfort v spodnej časti krčnej chrbtice, neskôr bolesti. Postupne dochádza k úplnej hernii platničky a jej extrúzii. Gélové jadro začne cez trhlinu vytekať a permanentne utláča spinálny nerv C5-C6, dochádza k foraminálnej stenóze. Bolesť je neznesiteľná a rozvíjajú sa chronické poruchy.
Symptomatika

Symptomatika má štandardnú postupnosť. Na začiatku je pocit stuhnutého krku, ktorý sa nesprávne pripisuje trapézu. Masážou trapézu sa nedosiahne nič, práve naopak, nepochopenie situácie vedie k zhoršovaniu stavu. Začne sa ozývať bolesť, hlboko uložená, lokalizovaná najprv do oblasti krčnej chrbtice. Postihnutý pokračuje v pohybovom stereotype, naďalej sa predkláňa, stresuje C5-C6, platnička protruduje viac a dráždi spinálny nerv. Sympatický nervový systém spúšťa svalový spazmus ako ochranný protokol. Najprv spazmujú hlboké svalové skupiny m. multifudus, interspinales a rotatores, neskôr sa pridávajú väčšie svalové skupiny, najmä m. iliocostalis a longissimus.

To už postihnutý nevie otočiť krkom v plnom rozsahu, pohyb je obmedzený, rotácie minimalizované, predklon a záklon takmer nemožný. Silný svalový spazmus pôsobí ako autokorečný mechanizmus a bráni postihnutému, aby pokračoval v poškodzovaní ohrozeného spinálneho nervu C5-C6. Zvýšený tlak z dôvodu spazmu však drtí platničku viac a v priebehu cca 3-6 mesiacov je platnička C5-C6 v extrúzii.
Bolesti sú už neúnosné, permanentné, postihnutý nemôže spať. K bolestiam sa pridáva radikulopatia. Objavuje sa tŕpnutie prstov, prevažne palca, ukazováku a prostredníka, stráca sa citlivosť a jemná motorika.
Vzhľadom na to, že spinálny nerv C5-C6 zásobuje podstatnú časť ramena a ruky a navyše je súčasťou brachiálneho plexu, symptomatika je naozaj pestrá. Medzi najčastejšie prejavy patrí:
- bolesť spodnej časti krčnej chrbtice
- bolesť vyžarujúca do ramena a ruky
- bolesti ramena alebo zmrznuté rameno z dôvodu spazmovania rotátorových svalov
- bolesti vyžarujúce k lopatke
- bolesti prenesené do hrudnej oblasti z dôvodu spazmu m. iliocostalis, ktoré pripomínajú predinfarktové stavy
- tlaky na hrudi, pocit dusenia, problémy pri nádychu
- bolesti v oblasti prsných svalov
- radikulopatia nervov brachiálneho plexu
- strata ovládania veľkých svalových skupín, napr. m. triceps brachii, latissimus dorsi a pectoralis minor a maior
Terapia
Výber terapie záleží na aktuálnom stave. Pre ranné fázy problému je dostačujúce príslušný segment odblokovať a myofasciálnymi technikami podporiť uvoľnenie. Chronické štádium vyžaduje úzku spoluprácu s terapeutom a cielené cvičenie jednoduchého cviku, ktorý zabezpečí aktiváciu hlbokých svalov a zníženie útlaku spinálneho nervu. V oboch prípadoch platí, že bez úpravy pohybového stereotypu, je akákoľvek terapia otázna, pretože ak postihnutý bude pokračovať v režime, ktorý ho do problému dostal, bude sa problém neustále opakovať a zhoršovať.
Môj záver: poškodenie platničky C5-C6 je momentálne najpočetnejšia skupina problémov pohybového aparátu a neustále sa rozširuje. Najdôležitejšími faktormi, ktoré majú vplyv na úspech terapie je riešiť bolesti krčnej chrbtice včas a upraviť pohybové stereotypy. Tlmenie bolestí liekmi alebo nesprávny výber terapie problém iba prehlbujú a zvyšujú riziko operácie.


O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.
Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...
Bolesti pod rebrom z chrbtice
Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...
Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: