Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Svalový spazmus - príčiny, symptómy a terapia

Nepochopenie, ktoré sprevádza tento telesný fenomén, je až príslovečné. Svalový spazmus je považovaný za niečo zlé a zdraviu škodlivé a hlavne sa úplne nesprávne považuje za príčinu ťažkostí a bolestí. Primárnou snahou každého terapeuta je svalový spazmus za každú cenu odstrániť a to čo najrýchlejšie, pričom sa okrem netrpezlivosti dopúšťa ďalších chýb. Pretože spazmus nie je príčinou, ale dôsledkom.
Spazmus je ochranný mechanizmus, ktorého úlohou je zamedziť ďalšiemu poškodzovaniu organizmu.
Spazmy sa netvoria samé od seba. Sú reakciou sympatickej časti vegetatívneho nervového systému (to je ten, ktorý neovládame vôľou) na našu vedomú snahu prekonávať zdravotné alebo telesné limity a poškodzovať telo.
Ako príklad môže slúžiť spazmus lýtkového svalu pri nadmernej záťaži behom alebo spazmus kvadricepsu stehna pri poškodenom úpone. Špeciálnou skupinou spazmov sú spazmy hlbokého svalstva, hlavne m. multifudus a m. interspinales pri poškodených platničkách a útlaku spinálnych nervov.
Akonáhle príslušné mozgové centrá zaznamenajú riziko alebo poškodenie, riadia postihnutú oblasť spazmami. Mechanizmus spazmu dodnes nie je úplne jasný a vysvetlený. Aj keď je vo vedeckých kruhoch tendencia spájať spazmus so svalovými systémom, ja som skôr náchylný veriť, že za mechanizmom je spazmus cievneho systému, keďže cievne steny sú vystlané hladkou svalovinou riadenou práve sympatikom.
Moju teóriu podporuje aj klinický obraz spazmu - väčšinou je sprevádzaný opuchom, zväčšením objemu. To by zodpovedalo možnosti, že krízové mozgové centrá zablokujú cievne prúdenie príslušnej svalovej skupiny a začne sa v nej hromadiť krv. Preto sa rozmasírovaním spazmus dočasne stráca, krv je nasilu vytlačená preč, ale pretože sa nerieši príčina spazmu, opuch sa onedlho obnoví.
Túto teóriu podporujú aj zmeny úponového materiálu, čiže tkaniva, ktoré úplne postráda svalové bunky a napriek tomu vykazuje známky spazmu - opúcha, stáva sa citlivejším a po silnej masáži sa normalizuje.
Symptomatika je dobre známa. Spazmovaný sval je napätý, menej pružný, citlivý na dotyk. Úponový systém reaguje prehnane na dotyk. Obmedzená je kĺbna pohyblivosť alebo svalový rozsah. Klient na kontakt reaguje neadekvátne, podráždene, reportuje bolestivosť aj pri miernom tlaku.
Terapeut musí identifikovať príčinu spazmu. Nestačí, resp. v niektorých prípadoch je nežiadúce, svalové spazmy uvoľňovať ad hoc, pretože sú vlastne ochranným prvkom a ich odstránenie môže viesť napríklad k obnove rozsahu pohybu nereponovaného kĺbu a klientovi sa tak umožní, aby si kĺb poškodzoval.
Typickým príkladom v tejto mobilmi poznačenej dobe je spazmus m. iliocostalis pri mediálnej hrane lopatky. Vzniká ako dôsledok preťažovania segmentu C5-C6 predklonom hlavy nad mobilom/volantom/laptopom/pracovnou doskou/atď.. Spazmom tohto svalu sa mozog snaží postihnutému zabrániť v ďalšom poškodzovaní spinálneho nervu C5-C6 platničkou stláčanou v predklone spredu.
Odstránenie spazmu masážou je dočasné, blokovaný nerv neustále posiela mozgu informáciu o poškodzovaní a spazmus sa obnovuje.
Správny postup je jednoduchý. Odblokovanie príslušného segmentu je na terapeutovi. Na klientovi je, aby eliminoval pohybové stereotypy vedúce k spazmu a cieleným cvičením rehabilitoval oblasť.
V prípade poškodených platničiek je bezuzdné odstraňovanie spazmov hlbokého svalstva napríklad podávaním liekov na uvoľnenie, cvičením alebo akupunktúrou nielen kontraproduktivne, ale až nebezpečné. V akútnej fáze slúži spazmus ako ochranný korzet a minimalizuje riziko poškodenia spinálnych nervov a nasledovnú paralýzu.
Predstavte si vykĺbené rameno. Kým je stav nereponovaný a hlavica mimo jamky, je celá oblasť pod masívnym spazmom. Ak by sa do tohto stavu podal klientovi utlmujúci liek, umožnilo by sa mu vykĺbeným ramenom hýbať a poškodiť ho až nenávratne. Nezmysel však? Bohužiaľ toto sa deje pri chrbticiach - najmä akútne blokády sa riešia napríklad analgetikami, vypína sa spazmus a bolestivý signál a postihnutý sa s nereponovanou chrbticou začne hýbať a ubližuje si ešte viac.
Spazmus je dôležitý spojenec pri investigatíve príčiny problému a vodítkom na ceste k vyliečeniu.
Môj záver: svalový spazmus je ochranný telesný fenomén a jeho správna terapia záleží na pochopení súvislostí. Spazmus je potrebné riešiť od príčiny a dôležité je identifikovať dôvody. Nepremyslené odstraňovanie spazmov môže viesť k vážnejším poškodeniam.


O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.
Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...
Bolesti pod rebrom z chrbtice
Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...
Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: