Tak, o záujem máme postarané, poďme k veci alebo ako hovorí Keanu Reaves (pripisujú sa mu aj iné výroky, ktoré nepovedal, takže je to jedno), priamo in medias res.
Tradičná čínska medicína (TČM) si aj u nás získava čoraz väčšiu obľubu. Je to pochopiteľné - je to iné, je to tradičné a je to in. Klasická medicína zažíva síce minimálne v oblasti ziskov z predaja liekov svoj historický boom, ale čo sa týka reálnej pomoci, padá strmhlavo dole.
Tak sa pacienti utiekajú k alternatívnym terapiám a niet sa čo diviť. Odísť od lekára s hŕbou liekov je dnes takmer samozrejmosť, čo samozrejmosť, ono je to pomaly povinnosť. A pacienti podvedome tušia, že aj toto je síce cesta, ale občas skôr do pekla. Tí uvedomelejší sa snažia nájsť pomoc inde, akosi cítia, že konzumácia liečiv nedokáže napraviť to, čo so svojím telom dorábali posledné roky.
Tak si zájdu na akupunktúru. Raz, dvakrát, desaťkrát. Ak majú šťastie, nájdu aj celkom šikovného akupunkturistu a ak majú toho šťastia viac, tak aj takého, ktorý im vysvetlí súvislosti a neobmedzí svoj výkon iba na napichanie ihiel.
MUDr. Šmirala, autor perfektného diela Kompendium akupunktúry, to pekne popisuje - akákoľvek liečebná metóda je len doplnková, jej úlohou je pomôcť organizmu nastoliť opäť rovnováhu. Ďalej hovorí, a ja sa s ním plne stotožňujem, že liečiteľské schopnosti terapeuta TČM (prípadne akéhokoľvek terapeuta) sa vyvíjajú spolu s ním, spolu s časom, ktorý venuje svojmu poslaniu. Hovorí sa, že starý skúsený akupunkturista si vystačí aj s tromi ihlami. Aj preto, že pri liečení je dôležité nielen zvoliť správnu taktiku, ale byť presvedčený rokmi o svojej metodike.
Je mi veľmi sympatické, že k problematike sa vyjadruje človek, ktorý strávil roky nielen v klasickej medicíne, ale aj TČM. Oba systémy pozerajú na pacienta na základe rozdielnych východísk. TČM vyšla z kultúrne, ale aj filozoficky odlišného prostredia, má za sebou bohatú históriu najmä praktických výkonov, čo je nespornou výhodou. Na druhej strane však na rozdiel od klasickej medicíny, bola ochudobnená o precíznu merateľnú diagnostiku, vedecké prístupy, postupy a exaktné dôkazy najmä na poli biochémie.
Dnes zažívame taký hojdačkový efekt. Pacienti, sklamaní z farmabiznisom deformovanej klasickej medicíny, utekajú ďaleko na druhú stranu, k alternatívnym terapiám, povedzme k TČM. Zrazu je klasická medicína zlá, lekári preťažení, farmabiznis riadi mafia a čakárne sú preplnené.
Nuž čakárne sú preplnené, to je pravda. Lekári sú preťažení, aj to je pravda. Lenže... pacientov je nejako veľa. Resp. pribúda veľké množstvo pacientov, ktorí si za svoj zdravotný stav môžu prevažne sami. A tí istí pacienti, ktorí čakajú zázraky od klasickej medicíny, ich čakajú aj od TČM. Lenže ... ako som už spomenul vyššie, oba systémy sú síce relevantné, ale majú byť chápané ako doplnkové. Zásadná časť liečenia je v rukách samotného pacienta, len on môže zmenou životosprávy, života, položiť základy pre úspešné vyliečenie.
Čakať, že niekto alebo niečo dostane zo zlého zdravotného stavu a sedieť pri tom na gauči, je ako čakať, že ma kniha v knižnici urobí múdrejším.