Syndróm bolestivého ramena, zamrznuté rameno a bolesti vystreľujúce do ruky

08.05.2015

Problém súvisiaci s chrbticou, s ktorým sa tiež v praxi často stretávam, sa odborne volá bolestivé rameno alebo zamrznuté rameno.

Zahŕňa celú škálu symptómov, od obmedzenia pohybu ramena až po úplnú neschopnosti pohnúť ním, najmä nad úroveň pliec. Často je prítomná bodavá alebo pálivá bolesť, vystreľujúca do ruky, prípadne od chrbtice či ku chrbtici.

Pozrime sa, čo je za zamrznutým ramenom a ako tento problém vyriešiť.

Anatómia

Ramenný kĺb je kĺb s najväčším rozsahom pohybu v ľudskom tele, z čoho vyplýva, že je vystavený zvýšenému riziku poranenia z dôvodu preťažovania. Kostný systém sa skladá z kľúčnej kosti, lopatky a ramennej kosti. Tieto kosti tvoria dva kĺby-akromioklavikulárny (spoj medzi najvyšším miestom lopatky a kľúčnou kosťou) a glenohumerálny (spoj medzi ramennou kosťou a miskovitou časťou lopatky).

Zo svalových skupín sú pre syndróm bolestivého dôležité 4 rotátory - nadhrebeňový a podhrebeňový sval, podlopatkový sval a malý oblý sval, ktorých šľachy tvoria tzv. rotátorovú manžetu.

Príčiny bolesti

Príčiny, prečo rameno zamrzne, nie sú zatiaľ úplne jasné, usudzuje sa na postupné obmedzenie pohybu z dôvodu bolesti po preťažení, poruchy svalstva, zápaly a degeneratívne postihnutia, zmeny alebo blokády krčnej chrbtice.

Vo svojej praxi som sa stretol aj s prípadom, kedy mal postihnutý poranené pravé rameno a onedlho, zrejme z dôvodu odľahčovania poranenej ruky, si vybudoval problémy s druhým ramenom.

Symptómy

- Bolesti v ramene

- Bolesti pri upažení a ďalších pohyboch

- Bodavá a pálivá bolesť v ramennom kĺbe

- Problém s upažením

- Problém so zdvihnutím ruky nad hlavu

- Bolesti vystreľujúce do ruky

Terapia

V praxi sa mi osvedčil nasledujúci postup.

Uvoľnenie krčnej chrbtice, hlavne jej spodnej časti od C5 po C8 a prechodu krčnej a hrudnej chrbtice C7-Th1. Z týchto stavcov odstupuje tzv. brachiálny plexus inervujúci hornú končatinu a jeho uvoľnenie ma okamžité účinky na uvoľnenie svalstva ovládajúceho aj rameno.

Ďalej odporúčam silnú masáž 4 rotátorov, najmä podhrebeňového svalu, ktorý je najdostupnejší z celej štvorice. Veľmi silným bodom uvoľňujúcim celé okolie lopatky a rameno je spúšťací bod cca v jeho strede. Silnou stimuláciou sa dá dosiahnuť okamžitý uvoľňujúci efekt a cvičením sa zamrznuté rameno postupne rozhýbe.

Terapiu obvykle končím silnou stimuláciou bodov na ruke, ktoré súvisia s nervami brachiálneho plexu a majú razantný účinok na "reštart" nervového systému. V týchto bodoch je kontakt s nervami najjednoduchší, nakoľko sú kryté iba veľmi tenkou vrstvou tkanív a výborne sa lokalizujú a stimulujú. Ďalšie články nájdete tu

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové