Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Úloha cielenej a kontrolovanej bolesti v terapii
Našli ste na webe informáciu, že "masírujte si tento bod trikrát denne a zmiznú bolesti hlavy"? Masírujete a masírujete, aj päťkrát denne a nič, žiadny viditeľný výsledok, žiadna reakcia. Viete prečo?
Pretože väčšina ľudí sa doslova hladká. Alebo masíruje veľmi jemne, aby nebolelo.

Lenže vtip je v tom, že by bolieť malo. Hladkanie vám akurát tak na chvíľu zdvihne hladinu serotonínu, takže sa budete veľmi krátko cítiť v pohode. Potom serotoním opadne a naplno sa prejaví skutkový stav.
Bolesť je evolučný dar. Okrem toho, že vás bolesťou telo upozorňuje na vybočenie z bežných koľají, má bolesť aj liečivé účinky. Pretože na bolesť vám telo začne vyrábať širokú škálu chemických látok, ktoré vás majú liečiť, tlmiť, prípadne povzbudiť. Bolesť doslova lieči.
Cielená a kontrolovaná bolesť lieči cielene a kontrolovane. Len treba vedieť kde a ako zatlačiť, či v prípade akupunktúry pichnúť. Nie je žiadnym tajomstvom, že napríklad lokalizácia akupresúrnych a akupunktúrnych bodov do veľkej miery korešponduje s priebehom nervov. Stimuláciou prstom alebo ihlou dochádza k odvetnej reakcii organizmu a vzhľadom na to, že sa kontaktuje to najcitlivejšie, čo v tele je, čiže nerv, je účinok robustný, okamžitý aj dlhotrvajúci, adresný a širokospektrálny.
Len treba vedieť, kde a ako stlačiť :)
Ak ste sa niekedy po masáži cítili ako zbitý pes, nie je to žiadny dôvod na paniku. Každé telo reaguje inak, každé ma inú citlivosť a v každej hodine dňa počas celého roku môžu byť jeho reakcie odlišné. Najmä ak absolvuje terapiu po prvýkrát alebo po dlhej dobe.
Samozrejme hovorím tu o profesionálnom výkone človeka, ktorý telu rozumie a má už niečo odmakané, pretože sa nájdu aj "odborníci", ktorí nedostatok vedomostí a schopností nahrádzajú silou. To môže až ublížiť, preto je výber terapeuta kľúčový.
Terapeut, ktorý je dobrý, stimuluje telo v bodoch, ktoré majú čo povedať k danému problému a robí to silou, ktorá je adekvátna potrebe terapie a aktuálnym možnostiam klienta. Niekedy to jednoducho ... bolí, pretože to bolieť musí.
Okrem distálnych účinkov na mozgové centrá priamym pôsobením cez nervy, prináša koncentrovaný tlak na akupresúrne body aj lokálne účinky. Z poškodených buniek sa uvoľňujú rôzne biologicky aktívne látky - histamín, acetylcholín, nekrohormóny, prostaglandín, a iné.
Nezanedbateľnou skupinou reakcií sú cievne reakcie, ktoré sú dokonca zaznamenateľné prístrojmi.
Najmodernejšou teóriou popisujúcou účinok bolesti na liečebný proces, je endorfínová teória. Pôsobením bolesti sa z hypofýzy a medzimozgu uvoľňujú chemické látky podobné morfínu. Vzhľadom na to, že ide o telu vlastné látky, boli pomenované ako endorfíny. Ich molekuly sa viažu na opiátové receptory a blokujú vedenie bolesti z miechy do vyšších úrovní centrálneho nervového systému, čo by vysvetľovalo analgetický účinok silnej stimulácie. Podobný účinok majú enkefalíny, ktoré boli tiež lokalizované v mozgu človeka.
Čiže lokálnou bolesťou proti inej bolesti :)
Endorfíny a enkefalíny majú v organizme rozsiahle účinky - pôsobia na prenos signálov bolesti, majú euforizačné účinky, zlepšujú spánok, podporujú telesnú výkonnosť, pôsobia na hormonálny systém, atď.
Samostatnou kapitolou je reflexný účinok bolesti, ktorý vychádza z podráždenia lokálnych receptorov kože, podkožia, svalov, šliach, fascií, ciev a okolocievnych spletí. Stimuláciou receptorov dochádza tiež k produkcii biologicky aktívnych látok. Miestna reakcia pozostáva z veľkého množstva lokálnych zmien, ktoré sú vo svojej podstate liečivé. Druhou fázou je segmentálna reakcia založená na vzťahoch medzi segmentmi kože a vnútornými orgánmi prostredníctvom miechy. Treťou fázou je celková reakcia organizmu, zahŕňajúca hormonálne zmeny, nervové zmeny a humorálne zmeny.
Zjednodušene povedané, lokálnou bolesťou ovplyvníte nielen konkrétne miesto, ale celú bytosť a účinok lokálnej bolesti je teda aj komplexný. Závisí od výberu aktívneho bodu a energie vloženej do stimulácie.
Aktívnych bodov sú na tele tisíce, pričom napríklad klasická akupunktúra (čo je vlastne nasledovník akupresúry) operuje so zhruba štyrmi stovkami tých najdôležitejších a najcitlivejších.
Z hľadiska liečby nie sú body viac či menej dôležité, každý má svoje osobité postavenie s ohľadom na príčiny problému, čiže s ohľadom na samotného klienta a ich výber je prísne individuálnu. Tu neplatí žiadna matrica, toto je holistický prístup v praxi.
Na záver si dovolím uviesť odporúčanie - ak vám má terapia pomôcť, je niekedy nevyhnutné použiť cielenú a kontrolovanú bolesť, aby došlo k dostatočnému vybudenie lokality, prípadne celého tela. Tí, ktorým som rozhýbal zmrznuté rameno, by vedeli rozprávať svoje, však?:)
Nebojte sa bolesti, je to dar, je to liek. Pretože pravda je taká, že vás nelieči terapeut, lieči vás vaše vlastné telo, veľakrát práve prostredníctvom bolesti. Ďalšie články nájdete tu

O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.