Operácia chrbtice, ozónoterapia – ako sa vyhnúť chirurgickému zákroku

28.07.2018

Slovné spojenie "operácia chrbtice" vyvoláva v pacientovi prevažne negatívne pocity. Niet sa čo diviť, svojou náročnosťou, rizikami, obmedzeným operačným priestorom (blízkosť miechy a spinálnych nervov) a vysokými nárokmi na rekonvalescenciu sa radí medzi najzložitejšie operačné výkony. 

"Designed by peoplecreations / Freepik"

Vďaka obrovskému pokroku v medicíne nielen na poli chirurgického vybavenia, ale aj v oblasti rozvoja kvalitných neurochirurgov, je dnes operácia chrbtice v podstate bežná a dostupná záležitosť.

A to je možno aj trochu mínus.

Nie je to tak dávno, čo bola napríklad incízia platničky zložitý zákrok a ten, kto ju mal podstúpiť, obvykle najprv vyčerpal všetky možné dostupné konzervatívne spôsoby liečby a veľakrát sa operácii vďaka cvičeniu a úprave pohybových stereotypov vyhol.

Dnes je jednoduchšie nechať platničky skolabovať, driekovým L4-L5 a L5-S1 to trvá pol roka a krčným C5-C6 a C6-C7 aj menej, a potom pacienta operovať, neraz v zložitých podmienkach. Prasknuté platničky, z ktorých vyteká jadro, zapálené a poškodené spinálne nervy, osteofyty... to je len malá časť možných komplikácií sťažujúcich prácu neurochirurga.

Od tých najjednoduchších miniinvazívnych operácií, ako sú ozónoterapia (vysušenie vytekajúceho jadra pomocou ozónu) a incízia (orezanie platničky) až po kompletné stabilizácie celých úsekov chrbtice s výmenou platničiek za implantáty, také je dnes menu špecializovaných pracovísk.

Medzi pozitíva operácií by som zaradil hlavne to, že vo väčšine prípadov zbavia pacienta akútnych bolestí a umožnia mu plnohodnotnejší život.

V čom však vidím hlavné negatívum (teraz sa možno budete čudovať, pretože ho nevidím v samotnej operácii), je to, že pacienti chápu operáciu chrbtice ako riešenie príčiny ich bolestí.

Ale to je zásadný omyl.

Drvivá väčšina operácií chrbtice má základ v nesprávnych pohybových návykoch, nedostatku pohybu ako takého, v absencii komplexnej starostlivosti o pohybový aparát, nedostatku odborníkov schopných riešiť problematiku komplexne a neznalosti alebo nezodpovednosti pacienta riešiť svoj zdravotný stav včas, preventívne a disciplinovane.

Najväčšie riziko operácie tak spočíva v tom, že operovaný pacient si myslí, že chirurgickým zásahom sa jeho problém vyriešil a tak sa okamžite po návrate z nemocnice vracia naspäť na cestu, ktorá ho na operačný stôl dostala.

Často počúvam od klientov, že po operácii mali nejaký čas pokoj a potom sa kolotoč bolestí rozbehol nanovo. Keď nie v operovanom segmente, tak v tom nad alebo pod. Na ich otázku prečo, odpovedám zhruba takto:

"Pretože ste nič nepochopili. Nepochopili ste, že vaše telo vás bolesťou upozorňuje na nevyhnutnosť zmeny. Požaduje od vás zmeny v pohybových stereotypoch, v prístupe k životu, k potrebám tela aj mysle. "

Operácia vás zbaví bolesti, nie deštrukčného správania.

Ak sa chcete vyhnúť operácii a nie je ešte neskoro (áno, patrím k tej úzkej skupine terapeutov, ktorí sa snažia triezvo zhodnotiť reálne šance na úspech konzervatívneho prístupu a chápem, že sú hranice, za ktorými už pomôže iba dobrý neurochirurg), existujú postupy, ktoré majú dokázateľné výsledky.

Ale aby bolo jasné, hlavná ťarcha konzervatívnej liečby spočíva na vás - pacientovi.

Pretože problémy pohybového aparátu, ako už sám názov napovedá, sa v prvom rade majú liečiť pohybom. Cieleným a opakovaným pohybom, ktorý za vás žiadny terapeut neurobí a ak tvrdí, že áno, tak od neho utekajte čo najďalej.

Úloha terapeuta je v celom procese síce nevyhnutná, hlavne v prvých fázach liečby pri reponovaní organizmu a jeho príprave na rehabilitačný plán a počas liečby ako korektora a občasnú pomoc.

Ale žiadny terapeut, žiadny doktor, ani žiadny liečiteľ za vás neurobí to, čo so svojím telom musíte urobiť vy.

Teraz 3 prípady z praxe.

  • žena v strednom veku, nikdy nemala problémy s chrbticou až do chvíle kým nezačala robiť v sklade v zahraničí, kde prekladala v ľahkom predklone 10 kilové bedničky. Za polroka tejto práce, ktorá má devastačné účinky na driekovú chrbticu, si poškodila platničku L4-L5 tak, že jej po 3 mm protrúzii nakoniec praskla. Neurochirurg jej ponúkol orezanie platničky. Ku mne prišla so silnými bolesťami, spazmy sme uvoľnili, ukázal som jej 2 (slovom 2) jednoduché cviky, ktorými si stabilizovala postihnutý segment a bolesti postupne zmizli po niekoľkých kontrolných návštevách. Zmenila prácu a naučil som ju, ako správne manipulovať s bremenami v predklone a dnes je úplne v poriadku.
  • mladý muž, ktorý si poškodil platničku C5-C6 vo fitku pri cvičení. Postupne si kvôli tlaku platničky na nerv prestal ovládať časť tricepsu, veľký prsný sval a časť latissimu dorsi, bolesti krčnej chrbtice a bolesti vyžarujúce do ramena a ruky boli takmer neznesiteľné. Po priebežnej reponácii a dvojtýždňovom cvičení 1 (slovom jedného) cviku sa zbavil najťažších bolestí a po pár mesiacoch sa vrátila aj svalová sila a plne obnovilo ovládanie svalov. Dnes je bez bolestí a drobné obmedzenie flexie a niekoľko stupňov v rotácii považuje za veľmi malú daň za bezbolestný život.
  • muž v strednom veku, dlhodobé problémy so spondylolistézami, protrúzia L1-L2, hernia L4-L5 a diskopatia L5-S1. Neurochirurg mu navrhol výmenu 3 platničiek za implantáty a stabilizáciu takmer celej driekovej chrbtice fixátormi. Ja som mu navrhol a postupne upravil 4 cviky na stabilizáciu hlbokého svalstva drieku a po 3 mesiacoch cvičenia je jeho stav stabilizovaný, s minimom bolestí a momentálne nevyžaduje chirurgický zásah.

Aby nedošlo k omylu a aby som predišiel typicky slovenskému postoju nadávať na všetko a všetkých a zvaľovať zodpovednosť na lekárov, tak si vás dovolím upozorniť, že neurochirurg je ten posledný človek, ktorý by chcel pacientovi zle a z jeho pohľadu je operácia riešenie a snaží sa ho navrhnúť čo najoptimálnejšie. Neurochirurg je odborník na operácie chrbtice, nie na spôsob, ako sa im vyhnúť. Navyše je na mieste si vážiť odborníka, ktorý nesie všetky riziká operácie a napriek tomu vezme do ruky skalpel, aby pomohol tam, kde si pacient problém veľakrát privodil sám.

Môj záver: operácia chrbtice je krajné riešenie a malo by sa indikovať naozaj v odôvodnených prípadoch, po vyčerpaní konzervatívnych možností alebo v prípade akútneho ohrozenia zdravia, či hroziacich trvalých následkov. Chirurgickému zákroku je možné sa vyhnúť, pričom väčšiu šancu majú DISCIPLINOVANÍ pacienti, ktorí nepodceňujú problém, riešia ho čo najskôr a sú si vedomí, že úspech liečby je predovšetkým v ich rukách.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín, migrén a problémov s vnútornými orgánmi.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na odblokovanie, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu