Blokáda hrudnej chrbtice - tlak a bolesť na hrudi, pichanie pri srdci

25.08.2018

Tlaky a bolesti na hrudi, pichanie pri srdci, či búšenie srdca sú dôverne známe symptómy, ktoré sa z nedostatku znalostí nervovej topológie veľakrát nesprávne pripisujú srdcu a jeho okoliu. Po absolvovaní množstva vyšetrení, od sonografie, cez EKG, až po rozbor krvi, sa obvykle konštatuje, že nálezy sú negatívne a "asi to bude od chrbtice".

Keď sa klient sťažuje, že absolvoval celý ten komplex prehliadok a nič sa nenašlo, odpovedám mu: "Buďte rád, aspoň viete, že ste nechutne zdravý".

Poďme ale k faktom a objasneniu toho, čo spôsobuje tlaky na hrudi, búšenie srdca, pichanie, predinfarktové pocity, zvyšovanie tlaku, atď..

V článku Bolesti pod lopatkou a na hrudi, spazmy pri lopatke sme si vysvetlili, že tlaky na hrudi a pichanie pri srdci môžu byť spôsobené blokádou spodnej časti krčnej chrbtice a akútnymi spazmami m. iliocostalis a m.longisimus cervicis/thoracis pri lopatkách, ktoré sú napájané dráždenými nervami z blokovanej krčnej chrbtice. Stiahnuté a opuchnuté svaly takto tlačia na nervy z hornej časti hrudnej chrbtice a spôsobujú vyššie spomínané symptómy.

V tomto článku si povieme niečo o druhej skupine príčin tlakov na hrudi, a to o priamych blokádach hrudnej chrbtice. Záujemcov o hlbšie informácie a možnosti terapie blokád hrudnej chrbtice odkazujem na článok Blokády hrudnej chrbtice.

Takže, ako už vieme, hrudné nervy môžu byť atakované nielen svalovými spazmami, ale aj priamo blokádami hrudnej chrbtice. Blokády hrudnej chrbtice sú pomerne časté a majú rizikovejší výskyt u chrbtíc postihnutých Scheuermannovou chorobou a Shmorlovými uzlami. Problematike sa venujem v článku Scheuermannova choroba, Schmorlove uzly a bolesti hrudnej chrbtice.

Blokáda hrudnej chrbtice je stav, kedy akútnym preťažením alebo chronickou, či rastovou dispozíciou dochádza k dráždeniu spinálnych nervov a šokovej odozve tela - akútnej blokáde. Ohrozenie nervov vyhodnotia autonómne mozgové centrá ako rizikový stav a spustia ochrannú blokádu, ktorej cieľom je pacienta zablokovať v ďalšom pohybe, aby nedošlo k väčšiemu poškodeniu spinálnych nervov.

Dobrá správa je, že na rozdiel od krčnej a driekovej chrbtice, ktoré sú chránené iba svalovým a väzivovým systémom, hrudná chrbtica je chránená hrudným košom, ktorý minimalizuje riziko poškodenia platničiek, takže platničky v tejto oblasti chrbtice nezvyknú kolabovať. Foramína sú navyše vertikálne pretiahnuté, čo poskytuje nervovým koreňom aký taký "úkryt".

Tou zlou správou je, že hrudný kôš, ktorý je na jednej strane ochranou, sa na strane druhej stáva väzením, korzetom, z ktorého niet úniku. Spontánne uvoľnenie hrudných blokád je takmer nemožné, medikamentózna liečba absolútne nezaberá, cvičenie takisto, potrebné je odblokovanie nielen fazetových kĺbov ale aj laterálnych spojov stavcov a rebier. Situáciu ešte viac zhoršujú spazmy nielen hlbokého systému, ale aj medzirebrového svalstva.

Postihnutý sa sťažuje na tlaky na hrudi, pichanie pri srdci, ale aj na zvieravé pocity na hrudi, obmedzenie dýchania. Nádych je komplikovaný alebo v hornej fáze doslova nemožný, obtiaže sa vyskytujú aj pri výdychu, postihnutý sa bojí vydýchnuť. Postupne, v priebehu pár mesiacov, sa spúšťa panická porucha - pacient sa stáva nepokojný, reaguje neprimerane, cíti ohrozenie na živote, bojí sa vyjsť medzi ľudí, bojí sa predinfarktových pocitov.

Panická porucha a búšenie srdca môžu byť priamo previazané s hrudnou chrbticou. Samozrejme, spúšťačom môžu byť aj iné faktory a nie je rozumné ich podceňovať. Zdravotný systém na to pamätá, a preto vás povyšetruje sprava zľava a niet mu čo zazlievať, pretože môže ísť o život ohrozujúci stav, napríklad naozajstný infarkt.

Pokiaľ sú však vyšetrenia negatívne a pacient sa sťažuje aj na diskomfort alebo bolesť v hrudnej chrbtici, je na mieste sa domnievať, že blokové postavenie stavcov vyvoláva nepríjemné pocity.

Medzi najčastejšie zodpovedné segmenty patria Th1-Th4. Zhruba v týchto úrovniach sa do miechy pripájajú prostredníctvom vetvení nervy inervujúce srdce a pľúca. Hlboké spazmy uzavierajú foramína, nervy sú pritláčané a telesná odozva je intenzívna, pretože je ohrozený chod pre život nevyhnutných orgánov. Často je blokáda segmentov Th1-Th4 sprevádzaná zvýšením tlaku, je to zrejme dôsledok adrenalínovej reakcie, kedy ochranné telesné protokoly spustia rýchlu produkciu epinefrínu, aby predišli fibrilácii srdca.

Telesná odozva je zdrvujúca - postihnutý má zrazu tlaky na hrudi, zvyšuje sa prudko tep, tlak, sťažuje sa na búšenie srdca, zvieravé pocity a nemožnosť normálne dýchať. Pacient môže až upadnúť do šoku až bezvedomia.

Z dlhodobého hľadiska by bolo zaujímavé sledovať pri blokádach hrudnej chrbtice produkciu kortizolu a jeho vplyv na vstrebávanie vápnika, pevne verím, že by to mohlo byť vodítkom pri pochopení mechanizmu diagnóz ako panická porucha a tetánia. Najmä tetánia a jeden z jej symptómov - pokles hodnôt horčíka a vápnika môžu mať priamy súvis s chrbticou ako spúšťačom, či príčinou.

Biochemické a psychiatrické súvislosti rád prenechám odborníkom na tieto oblasti, ale ak má niekto z odbornej verejnosti k týmto prepojeniam čo povedať, uvítam akúkoľvek konštruktívnu diskusiu.

Nezanedbateľným podielom na diskomforte prispievajú spazmy svalov hrudnej chrbtice a hrudníka, tu je inervácia podstatne zložitejšia, preto odporúčam odblokovať celú hrudnú chrbticu vrátane laterálnych prípojov rebier.

Čo sa týka terapie, tá je veľmi jednoduchá a niekedy sa stretávam až s udiveným výrazom na tvári klienta, keď zistí, že už po minúte nastáva zlepšenie, dýchanie sa normalizuje a postupne miznú tlaky a pichanie. Potom trvá zhruba 2 dni, kým odpuchnú a prekrvia sa nervy a cca 2-3 týždne, kým sa uvoľnia svaly a fascie, znormalizuje sa chod hrudného koša a vyliečia lokálne zápaly nervového tkaniva.

Bežnou súčasťou liečenia je aj recidíva, najmä ak je hrudná chrbtica blokovaná mesiace. Aj keď to niektorí klienti odmietajú pochopiť a akceptovať, je normálne, že sa obnovujú blokovacie mechanizmy z dôvodu dlhodobého posturálneho nastavenia, stiahnutých svalov a vazív. Zo začiatku odporúčam terapiu absolvovať cca 2-3 krát do mesiaca, neskôr podľa potreby, ale radšej pred opätovným vypuknutím problému.

Môj záver: blokády hrudnej chrbtice spôsobujúce tlaky na hrudi, pichanie pri srdci, búšenie a ďalšie symptómy môžu postupne prerásť do diagnóz ako panická porucha alebo tetánia trvajúcimi aj niekoľko rokov. Terapia je pomerne jednoduchá za predpokladu, že nedošlo k významnému poškodeniu platničiek a rozvoju osteofytov.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín, migrén a problémov s vnútornými orgánmi.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na odblokovanie, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu