Scheuermannova choroba, Schmorlove uzly a bolesti hrudnej chrbtice
Morbus Scheuermann, znie to strašidelne však?. Pritom ide o pomerne častú diagnózu, ktorá postihuje hlavne hrudnú chrbticu, menej často chrbticu driekovú.
Hlavnými príznakmi sú prehĺbená hrudná kyfóza a klinovitý tvar stavcov. U cca 25% pacientov je prítomná aj skolióza. Najčastejšie bývajú postihnuté hrudné stavce 7 až 10.
Postihnutý má typický prehĺbený hrudník, až takmer viditeľný hrb.
Príčiny sú neznáme, opäť sa usudzuje na komplex faktorov. Od nedostatku vitamínu D, cez búrlivý rast v puberte až po vrodené genetické dispozície, či vplyv prostredia na psychiku dieťaťa, keďže toto ochorenie sa formuje v období rastu chrbtice.
Takto získané telesné dispozície sú živnou pôdou pre rôzne druhy bolestí chrbtice a to nielen hrudnej, ale aj driekovej, pretože z dôvodu prehlbovania hrudnej chrbtice dochádza k zvýšenému napätiu v spodných častiach chrbtice, skracovaniu hamstringov, či až achilových šliach. Vyvolaná kompresia chrbtice je dôvodom útlaku platničiek a nervov a vzniku bolestí.
Jedným zo sprievodných javov je aj komplikácia, ktorú podrobne popísal dr. Schmorl a podľa neho má aj názov Schmorlove uzly.
V dobe najbúrlivejšieho rastu, keď je kostné tkanivo ešte mäkké, dochádza z neznámych príčin k protrúzii platničiek do tiel stavcov. Ako aj v prípade Scheuermanna, aj tu je pôvod neznámy, usudzuje sa multifaktorálny pôvod, napríklad aj manipulácia s ťažkými bremenami v období rastu môže mať negatívny vplyv (pozdravujem do posilky mládenci). Preťažované platničky sa otláčajú do tiel stavcov, čo ma priamy vplyv na znižovanie výšky medzistavcového priestoru, kde potom dochádza k častejšiemu kontaktu so spinálnymi nervami.
Postihnutý často trpí bolesťami chrbtice, hlavne medzi lopatkami, čo ma zásadný vplyv na jeho život.
Sám som hrdým majiteľom oboch diagnóz (okrem iného) a snáď vám dám týmto trošku nádeje - ja žijem viac menej bez bolestí. Presnejšie, keď to začne opäť tlačiť medzi lopatkami, uvoľním si hrudnú chrbticu sám. Sú obdobia, keď mám pokoj aj mesiac dva a pravidelne sú nasledované obdobiami, keď ležím na zemi aj trikrát denne a uvoľňujem, čo to dá:)
Dôležité je, že to pomáha a napriek ťažkým diagnózam žijem bez obmedzení, športujem, cvičím, pracujem a teším sa zo života. A aby som nezabudol, občas o tom napíšem aj článok:)
Čo by som vám poradil na Scheuermanna a Schmorlove uzly?
Určite hýbať sa. Najlepšie sú strečingové cvičenia, prípadne šport, ktorý vás baví. Ak vás nebaví šport, tak aspoň prechádzka, či záhradka sú vhodnou alternatívou. Z času na čas je potrebné chrbticu externe pouvoľňovať - telu sa uľaví a jeho majiteľ s ním môže makať ďalej (však Peťo?).
Zaujímavou kazuistikou v mojej praxi je spomínaný Peter, mladý chalan, majiteľ Scheuermanna viditeľného voľným okom. Odkedy raz za čas chodí ku mne a cvičí, žije podľa jeho slov úplne iný život. Keďže sa pri tom usmieva, som náchylný mu veriť, že oveľa spokojnejší ..:)
Ďalšie články k problematike:
Blokáda hrudnej chrbtice - tlak a bolesť na hrudi, pichanie pri srdci
Bolesti pod lopatkou a na hrudi, spazmy pri lopatke
Somatizácia v praxi: hrudná chrbtica
O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...