Scheuermannova choroba, Schmorlove uzly a bolesti hrudnej chrbtice

29.09.2015

Morbus Scheuermann, znie to strašidelne však?. Pritom ide o pomerne častú diagnózu, ktorá postihuje hlavne hrudnú chrbticu, menej často chrbticu driekovú.

Hlavnými príznakmi sú prehĺbená hrudná kyfóza a klinovitý tvar stavcov. U cca 25% pacientov je prítomná aj skolióza. Najčastejšie bývajú postihnuté hrudné stavce 7 až 10.

Postihnutý má typický prehĺbený hrudník, až takmer viditeľný hrb.

Príčiny sú neznáme, opäť sa usudzuje na komplex faktorov. Od nedostatku vitamínu D, cez búrlivý rast v puberte až po vrodené genetické dispozície, či vplyv prostredia na psychiku dieťaťa, keďže toto ochorenie sa formuje v období rastu chrbtice.

Takto získané telesné dispozície sú živnou pôdou pre rôzne druhy bolestí chrbtice a to nielen hrudnej, ale aj driekovej, pretože z dôvodu prehlbovania hrudnej chrbtice dochádza k zvýšenému napätiu v spodných častiach chrbtice, skracovaniu hamstringov, či až achilových šliach. Vyvolaná kompresia chrbtice je dôvodom útlaku platničiek a nervov a vzniku bolestí.

Jedným zo sprievodných javov je aj komplikácia, ktorú podrobne popísal dr. Schmorl a podľa neho má aj názov Schmorlove uzly.

V dobe najbúrlivejšieho rastu, keď je kostné tkanivo ešte mäkké, dochádza z neznámych príčin k protrúzii platničiek do tiel stavcov. Ako aj v prípade Scheuermanna, aj tu je pôvod neznámy, usudzuje sa multifaktorálny pôvod, napríklad aj manipulácia s ťažkými bremenami v období rastu môže mať negatívny vplyv (pozdravujem do posilky mládenci). Preťažované platničky sa otláčajú do tiel stavcov, čo ma priamy vplyv na znižovanie výšky medzistavcového priestoru, kde potom dochádza k častejšiemu kontaktu so spinálnymi nervami.

Postihnutý často trpí bolesťami chrbtice, hlavne medzi lopatkami, čo ma zásadný vplyv na jeho život.

Sám som hrdým majiteľom oboch diagnóz (okrem iného) a snáď vám dám týmto trošku nádeje - ja žijem viac menej bez bolestí. Presnejšie, keď to začne opäť tlačiť medzi lopatkami, uvoľním si hrudnú chrbticu sám. Sú obdobia, keď mám pokoj aj mesiac dva a pravidelne sú nasledované obdobiami, keď ležím na zemi aj trikrát denne a uvoľňujem, čo to dá:)

Dôležité je, že to pomáha a napriek ťažkým diagnózam žijem bez obmedzení, športujem, cvičím, pracujem a teším sa zo života. A aby som nezabudol, občas o tom napíšem aj článok:)

Čo by som vám poradil na Scheuermanna a Schmorlove uzly?

Určite hýbať sa. Najlepšie sú strečingové cvičenia, prípadne šport, ktorý vás baví. Ak vás nebaví šport, tak aspoň prechádzka, či záhradka sú vhodnou alternatívou. Z času na čas je potrebné chrbticu externe pouvoľňovať - telu sa uľaví a jeho majiteľ s ním môže makať ďalej (však Peťo?).

Zaujímavou kazuistikou v mojej praxi je spomínaný Peter, mladý chalan, majiteľ Scheuermanna viditeľného voľným okom. Odkedy raz za čas chodí ku mne a cvičí, žije podľa jeho slov úplne iný život. Keďže sa pri tom usmieva, som náchylný mu veriť, že oveľa spokojnejší ..:)

Ďalšie články nájdete tu.

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Nedávno sa mi dostali do rúk výsledky prieskumu o recenziách na internete a jednou z informácií, ktorá ma zaujala, bola štatistika hodnotiaca dôvody, prečo zákazníci píšu negatívne recenzie.

K napísaniu tohto článku ma inšpiroval jeden klient s akútnym syndrómom m. piriformis, týmto mu ďakujem a prajem skoré uzdravenie aj napriek veľmi emotívnej recenzii na Google, ktorú som za svoju snahu dostal.

Hneď na začiatku chcem povedať, že zámerom tohto blogu nie je nahnevať poskytovateľov ani užívateľov tradičnej čínskej medicíny. Vysvetlenie nájdete na konci. Musel som použiť nejaký pozornosť priťahujúci nadpis, lebo mám pocit, že v dnešnej dobe sa čítajú iba recepty a aj to len tie, ktoré majú v nadpise nejaké preexponované adjektívum,...