Hrudná chrbtica je v porovnaní s krčnou a driekovou špecifická nielen anatomicky, ale aj funkčne. Jednak je to kyfóza (na rozdiel od driekovej a krčnej lordózy), potom je tu obmedzenie a zároveň stabilizácia v podobe hrudného koša a ďalej prítomnosť životne dôležitých nervov inervujúcich vnútorné orgány.
Vzhľadom na prítomnosť komplexu rôznych fyzických systémov je podstatne ťažšie jedným slovom popísať somatické procesy, ale mne sa ako základným javí SEBAPRIJATIE, SEBAVEDOMIE a SEBADÔVERA.
Typickým príkladom je somatizácia obsahov psyché dospievajúceho dievčaťa, ktorému sa rozvíjajú druhotné pohlavné znaky. Rast pŕs a ich zviditeľňovanie je u dieťaťa s nerozvinutým alebo poškodeným sebavedomím a sebaprijatím akceptované chúlením sa a schovávaním kvitnúceho ženstva.
Psychicky a spoločensky je v oblasti hrude ako najvýznamnejší orgán vnímané srdce, ktoré hrá významnú metaforickú úlohu v záležitostiach lásky. Láska k externým objektom je odrazom lásky k sebe, odrazom nášho sebaprijatia. Často sa pri popise ťažkostí v hrudnej chrbtici stretneme s popismi ako "pichá ma pri srdci", "zviera mi hruď", "bolí ma srdce" a pod.., ktoré sú zároveň popisom pacientových reálií. Pri POMYSLENÍ na akú psychickú skutočnosť ti zviera hruď a bolí ťa srdce? by mali byť otázky, ktoré je potrebné si klásť na investigatívnej výprave do svojho vnútra.
Človek so zdravým sebaprijatím a sebavedomím chápe, že napríklad partnerský vzťah je postavený na PRIJATÍ aj tých aspektov partnera, ktoré mu vadia. Je si totiž vedomý, že práve tieto aspekty sú projekciou nevedomých obsahov jeho vlastnej psyché a skrze partnera má možnosť na nich pracovať. Odmietaním tejto skutočnosti dochádza ku konfliktu a prebytky energie sa môžu vybíjať práve v hrudnej chrbtici.
Človek, ktorý prijíma aj svoje temné stránky, vidí vo svete rovnakú hru dobra so zlom, ako vo svojom vnútri a PRIJÍMA SVET TAKÝ, AKÝ JE. To nevytvára prostredie pre tvorbu konfliktov v psyché a potrebu ich uzemnenia prostredníctvom somatizácie.
Strádanie v citovej oblasti, nedostatok lásky a pozornosti napríklad, môžeme u niektorých jedincov popísať ako "zatvrdlo mu srdce". Pre takéto typy je príznačné akési rigidné, skostnatelé, neveselé, zatvrdnuté a kŕčovité držanie tela hlavne v hrudnej oblasti.
Vzhľadom na prítomnosť nervov inervujúcich tráviaci systém z hrudnej chrbtice by si človek mal klásť aj otázku "ktoré psychické skutočnosti mám problém stráviť, ergo akú časť svojho ja mám problém PRIJAŤ?".
Fyzicky sa somatizácia prejavuje ako klasické blokády hrudnej chrbtice so širokospektrálnou symptomatikou, od bolestí medzi lopatkami, cez diskomfort v oblasti srdca až po problémy s vnútornými orgánmi.
Terapia tejto oblasti chrbtice potrebuje v prvom rade identifikovať psychický vzor, ktorý vedie k fyzickému problému, pretože inak hrozí a deje sa to vo väčšine prípadov, že jedinec somatizuje neustále a nie sú ojedinelé napríklad blokády trvajúce aj niekoľko rokov.