Somatizácia v praxi: hrudná chrbtica

12.06.2021

V úvodných článkoch sme sa na somatizáciu pozreli teoreticky, dnes sa sústredíme viac na praktickú stránku veci. Záujemcov o informácie, predchádzajúce ďalšiemu textu, odporúčam na tieto články. Nájdete v nich teoretické východiská pre pochopenie súvislostí.

Upozorňujem, že vzhľadom na úzky priestor, ktorý je k dispozícii v príspevku, nie je možné problematiku spracovať komplexne a detailne. Takisto sa nevyhnem zovšeobecňovaniu a zjednodušovaniu. Informácie berte voľne, majú byť príkladom a námetom na rozmýšľanie a voľnú asociáciu s reáliami vlastného života. Nie sú to dogmy ani univerzálne pravdy. Podobnosť s existujúcimi osobami vôbec nie je náhodná.

Problematika je natoľko širokospektrálna a mnohovrstvová, že je prakticky nemožné ju vtesnať do akejkoľvek zjednodušenej šablóny. Odráža individualitu a adaptabilitu každého jedinca a zjednodušene sa dá povedať, že každý ľudský tvor somatizuje po svojom, rovnako ako má unikátny rukopis, či odtlačky prstov. Napriek tomu sa aj v tejto oblasti dajú nájsť základné princípy alebo aspoň univerzálne sa vyskytujúce príklady somatizácie. 

Hrudná chrbtica je v porovnaní s krčnou a driekovou špecifická nielen anatomicky, ale aj funkčne. Jednak je to kyfóza (na rozdiel od driekovej a krčnej lordózy), potom je tu obmedzenie a zároveň stabilizácia v podobe hrudného koša a ďalej prítomnosť životne dôležitých nervov inervujúcich vnútorné orgány.
Vzhľadom na prítomnosť komplexu rôznych fyzických systémov je podstatne ťažšie jedným slovom popísať somatické procesy, ale mne sa ako základným javí SEBAPRIJATIE, SEBAVEDOMIE a SEBADÔVERA.

Typickým príkladom je somatizácia obsahov psyché dospievajúceho dievčaťa, ktorému sa rozvíjajú druhotné pohlavné znaky. Rast pŕs a ich zviditeľňovanie je u dieťaťa s nerozvinutým alebo poškodeným sebavedomím a sebaprijatím akceptované chúlením sa a schovávaním kvitnúceho ženstva.

Psychicky a spoločensky je v oblasti hrude ako najvýznamnejší orgán vnímané srdce, ktoré hrá významnú metaforickú úlohu v záležitostiach lásky. Láska k externým objektom je odrazom lásky k sebe, odrazom nášho sebaprijatia. Často sa pri popise ťažkostí v hrudnej chrbtici stretneme s popismi ako "pichá ma pri srdci", "zviera mi hruď", "bolí ma srdce" a pod.., ktoré sú zároveň popisom pacientových reálií. Pri POMYSLENÍ na akú psychickú skutočnosť ti zviera hruď a bolí ťa srdce? by mali byť otázky, ktoré je potrebné si klásť na investigatívnej výprave do svojho vnútra.

  • Diskomfort v oblasti srdca ako metafora pre "bolí ma z toho srdce" alebo "zažívam pri ňom infarktové stavy".
  • Problémy s vnútornými orgánmi v zmysle "neviem to prijať" alebo "neviem sa s tým zmieriť"
  • Podvedomá ochrana srdcovej oblasti vedie k prehlbovaniu hrudnej kyfózy, typický je prejav "chúlim sa do seba".
  • "Hanbím sa za seba" a preto zvesím plecia, aby mi nebolo vidieť hruď.
  • "Zviera mi z toho všetkého žalúdok alebo srdce".

Človek so zdravým sebaprijatím a sebavedomím chápe, že napríklad partnerský vzťah je postavený na PRIJATÍ aj tých aspektov partnera, ktoré mu vadia. Je si totiž vedomý, že práve tieto aspekty sú projekciou nevedomých obsahov jeho vlastnej psyché a skrze partnera má možnosť na nich pracovať. Odmietaním tejto skutočnosti dochádza ku konfliktu a prebytky energie sa môžu vybíjať práve v hrudnej chrbtici.

Človek, ktorý prijíma aj svoje temné stránky, vidí vo svete rovnakú hru dobra so zlom, ako vo svojom vnútri a PRIJÍMA SVET TAKÝ, AKÝ JE. To nevytvára prostredie pre tvorbu konfliktov v psyché a potrebu ich uzemnenia prostredníctvom somatizácie.

Strádanie v citovej oblasti, nedostatok lásky a pozornosti napríklad, môžeme u niektorých jedincov popísať ako "zatvrdlo mu srdce". Pre takéto typy je príznačné akési rigidné, skostnatelé, neveselé, zatvrdnuté a kŕčovité držanie tela hlavne v hrudnej oblasti.
Vzhľadom na prítomnosť nervov inervujúcich tráviaci systém z hrudnej chrbtice by si človek mal klásť aj otázku "ktoré psychické skutočnosti mám problém stráviť, ergo akú časť svojho ja mám problém PRIJAŤ?".

Fyzicky sa somatizácia prejavuje ako klasické blokády hrudnej chrbtice so širokospektrálnou symptomatikou:

  • Bolestí medzi lopatkami.
  • Bolesti vyžarujúce pod lopatku a pod pazuchy.
  • Bolesti na hrudi a pichanie pri srdci.
  • Tlak srdcovej krajine a predinfarktové stavy.
  • Zvieranie vnútorností a problémy s dýchaním. Obmedzený je najmä nádych v hornej fáze.
  • Spazmy pri lopatke a tŕpnutie prstov kvôli obmedzeniu cievneho zásobenia nervv brachiálneho plexu.

Terapia tejto oblasti chrbtice potrebuje v prvom rade identifikovať psychický vzor, ktorý vedie k fyzickému problému, pretože inak hrozí a deje sa to vo väčšine prípadov, že sa jedinec neustále vracia k problému a prehlbuje ho, až končí operačne.
A ako sme si vysvetlili, operácia je riešenie následkov, nie príčin. 

Analýza somatických procesov je náročná a vyžaduje odbornosť. Jednoduchšie súvislosti je možné identifikovať aj vo vlastnej réžii, pokiaľ je jedinec nadaný v introspekcii a má schopnosť objektívne posudzovať deje vo vlastnom živote. To je skôr však výnimka a preto rozhodne odporúčam spojiť sily s fundovaným terapeutom, ktorý má komplexný pohľad na vec a dostatok skúseností, osobných aj pracovných.  

Z praxe si spomínam na asi 30 ročnú ženu, ktorá ma navštívila s bolesťami hrudnej chrbtice. Počas rozhovoru sme sa rýchlo prepracovali až ku kvalite jej partnerského vzťahu. Na jednoduchú otázku, ako je spokojná s partnerstvom sa dva razy pokúsila fabulovať a vyhnúť sa priamej odpovedi. Zastavil som ju a požiadal o úprimnú odpoveď. Otázku som preformuloval a spýtal sa, či je spokojná so vzťahom. Konečne odpovedala priamo a jednoducho, že nie je.

Vysvetlil som jej, že súčasťou jej problému v oblasti hrudnej chrbtice je záťaźové držanie tela prameniace z pocitu nenaplnenia a nespokojnosti. Nielen psychickej, pretože neľúbi a necíti sa byť ľúbená, ale aj fyzickej, pretože nie je telesne pravidelne uspokojovaná. To sa prejavuje rezignovaným postojom a uzavieraním sa do seba. Fyzicky dochádza k prehlbovaniu hrudnej kyfózy a dráždeniu nervových štruktúr v tejto časti chrbtice. Telo reaguje rozvojom spazmov a spúšťa sa dôverne známa symptomatika.

Úspešné zvládnutie zdravotných komplikácií vyžaduje úprimnosť. K sebe aj k terapeutovi. Bez toho nie je možné sa pohnúť vpred a opustiť začarovaný kruh, ktorý sa budoval roky. Ďalším krokom je vôľa zmeniť zabehaný vzor. Pracovať na sebe, prevziať zodpovednosť za svoj život a začať robiť aj nepopulárne kroky. Spomínaná pani počas rozhovoru niekoľkokrát použila výrazy "to sa nedá, lebo", "to nejde, pretože", čím ma len utvrdila v tom, čo som si o nej myslel hneď ako vstúpila do dverí. A to, že svoje problémy bude iba prehlbovať, až kým nezasiahne osud v podobe zásadnej katastrofy. Telesnej alebo osobnej. 

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.