Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Ako funguje somatizácia

"Vaša duša k vám hovorí prostredníctvom vášho tela"
Dnešný príspevok je dlhší a odbornejší, ale pre pochopenie ďalších príspevkov je dôležité ho prečítať až do konca... A možno aj viackrát.
Psychosomatika je čoraz aktuálnejšia téma a niet sa čo diviť - klasická medicína aj napriek všetkým vymoženostiam naráža na neviditeľnú bariéru, kde už je liečba neúčinná alebo nedostatočná.
Psychosomatika dáva odpovede tam, kde klasická medicína mlčí a dôvody sú viac než zrejmé. Vylúčením pacienta a jeho psyché z liečby a sústredením sa iba na telo a jeho symptómy sa klasická medicína sama odzbrojuje v boji so zdravotnými problémami, ktoré sú komplexné, pretože zahŕňajú nielen telo ale aj psychiku pacienta.
Psychosomatika sa pozerá na zdravotný problém na osi psyché - telo a snaží sa o integrovaný prístup. Vzhľadom na to, že psychické faktory vedúce k fyzickým symptómom sú exaktne nemerateľné, je v našich končinách obvyklým prístupom súvislosti medzi psychikou a symptómami ignorovať a sústrediť sa iba na jednoducho merateľné veličiny a tie ešte jednoduchšie porovnať s tabuľkami a vyprodukovať diagnózu.
Ergo diagnóza je postavená na symptómoch, čiže na DÔSLEDKOCH, nie na PRÍČINÁCH. Teraz možno očakávate, že napíšem "a to je chyba", ale skôr by bolo chybou podceňovať úlohu klasickej diagnostiky v terapii. Nič nie je čiernobiele a aj tí najväčší odporcovia súčasnej medicíny si musia uvedomiť, že vďaka modernej medicíne a pokrokom na poli screeningu merateľných ukazovateľov sa darí odchytávať rizikové prípady a zvyšovať včasným zásahom šance pacientov na vyliečenie. Spomeniem len ako príklad onkomarkery alebo krvné testy.
Primárnou otázkou psychosomatiky je "čo sa deje v pacientovej psyché, že to vedie k bolestiam/zhoršeniu markerov/depresii atď.?"
Otázka je jednoduchá, ale odpoveď už nie, pretože musí zohľadňovať ix faktorov. Pacientovu psychickú individualitu, jeho fyzické a genetické dispozície, aktuálnu životnú situáciu, tendencie telesné a psychické a mnoho ďalších.
Nie je v mojich silách a možnostiach pokryť celú problematiku komplexne, preto vás upozorňujem, že nasledujúce informácie sú podané zjednodušene a sprostredkúvajú môj pohľad na vec, nie univerzálnu pravdu a som otvorený akejkoľvek vecnej a konštruktívnej diskusii.
Somatizácia je stelesnenie. Z cudzieho slova soma - telo. Somatizáciou sa rozumie dynamický proces, kedy sa obsahy pacientovej psyché prejavujú ako fyzické, telesné čiže somatické symptómy.
Jednoducho povedané, to, čím sa zapodieva tvoja myseľ, sa ti zhmotní na tele.
Jednoduchým a prirodzeným príkladom somatizácie je erotická myšlienka a okamžitá somatizácia v podobe zvýšenia tlaku, tepu, kožného odporu, rozšírenia zreničiek, zmien v oblasti pohlavných orgánov a panvy.
Zložitejšie je to v prípade dlhodobo trvajúcich konfliktov alebo v prípade masívnych emočných výbojov.
Každé telo je individuálne a somatizuje inak. Jana svoj dlhodobo nefunkčný vzťah somatizuje bolesťou krku, pretože "mám svojho partnera už roky po krk", Iveta má zasa maternicu plnú myómov, pretože "ma partnerstvo už roky NENAPĹŇA", tak jej telo zhmotňuje myšlienku POTREBY NAPLNENIA naplnením maternice nádormi.
To ako, kedy, za ako dlho, v akej funkčnej a dynamickej podobe telo somatizuje je výsostným výsledkom komplexu faktorov, ktorý voláme zjednodušene ľudská individualita.
Telo somatizuje dlhodobé konflikty medzi tým, čo chcem a tým, čo reálne dostávam. Takisto somatizuje rozdiely medzi obsahmi nevedomej a vedomej psyché. Somatizácia beží aj v prípade jednorázového emočného vypätia "tak som sa zľakol, až sa mi ako keby zastavilo srdce a odvtedy mám arytmiu". Človek somatizuje aj potlačené emócie, napríklad "zdvihol by som ruku a takú mu fľasol, ale nemôžem" a tento konflikt vám telo somatizuje znenazdajky v podobe zvýšenia napätia svalov ramena a nasledovného zápalu utláčaného nervu. Telo zhmotnilo pacientovu situáciu - chcem zdvihnúť ruku, ale NESMIEM. Lebo mi bráni výchova, superego alebo iný cenzor, alebo holý fakt, že nechcem skončiť vo väzení. Tak sa psychický konflikt vybíja telesne cez uvedený reťazec.
Psychický proces beží takto: situácia (potenciálny stresor) - konflikt - prebytok energie - somatizácia (vybitie energie). Preto veľakrát stačí keď sa pacient vyrozpráva alebo vybije si zlosť na boxerskom vreci, či sa zdôverí denníku, konflikt sa urovná, prebytok energie vynuluje a symptómy zmiznú.
Asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že somatizácia plní kompenzačnú funkciu a funguje v podstate ako poistný, či pretlakový ventil pre konfliktné psychické prebytky.
Fyzicky by mohlo byť zaujímavé sledovať cestu ohrozenie-konflikt-reakcia na osi amygdala-hypotalamus-hypofýza-nadobličky a prihodiť k tomu hipokampus ako prevodník medzi krátkodobou pamäťou a ukladaním spomienok do pamäte dlhodobej a ich nasledovnému vplyvu na neokortikálne centrá a späť cez reverzný okruh. Plus napojenie na sympaticus, čiže časť autonómneho nervového systému zodpovedného za zvýšenie aktivity organizmu. Ale tu už naozaj končím a rád to prenechám neurobiológom.
Analýza zdravotných problémov s krátkou históriou najmä u dospelého jedinca je pomerne jednoduchá, keďže ide väčšinou o v čase presne lokalizovateľné poruchy s jednoduchým motívom v pozadí. Tu si zväčša človek vystačí s jednoduchou rovnicou "bolia ma kolená=idem z toho množstva športu do kolien". Alebo "zviera mi srdce pri pomyslení na ...".
Čo však s nevedomými obsahmi psyché, ktoré sa neprejavujú v jednoduchých vzoroch alebo k nim nemáme prístup z dôvodu vymedzenia, potlačenia alebo jednoducho preto, že si ich nepamätáme? Tu už je situácia zložitejšia. Asi najvhodnejšou cestou je psychoanalýza a záleží na pacientovi, ktorý prístup (Freud,Jung,Adler,...) mu dáva zmysel alebo ktorému psychológovi dôveruje.
K spontánnemu uvoľneniu obsahov nevedomia dochádza aj napríklad pri kraniosakrálnej terapii a regresnej terapii.
Bohužiaľ z dôvodu nedostatku znalostí a informácií sú obrazy vyvolané pri terapii vnímané doslovne, rigidne, dogmaticky, prvoplánovo a nie ako symboly dynamických procesov v nevedomej psyché, ktorých pochopenie by pomohlo zodpovedať otázku, čo to je to v hĺbke duše klienta, aký pochovaný zacyklený systém, ktorý ho ovláda a telo núti somatizovať. Interpretácia obrazov je podobná interpretácii snových symbolov. Dôležité je zamerať sa na pocitovú zložku deja, nie priamo na obraz alebo snový symbol, pretože nevedomie každého jedinca používa individuálny symbolický jazyk, prostredníctvom ktorého umožňuje pochopiť podstatu sprievodnej emócie.
Jednoduchý príklad - klient pri regrese vidí seba ako faraóna a tak sa jeho súčasná nelichotivá situácia plná ponižovania a bolestí uzavrie slovami "v minulom živote ste boli faraón a zneužívali ste tisíce otrokov na ťažkú prácu na pyramídach, pri ktorej umierali ako muchy, tak si to teraz odtrápite". Namiesto toho by sa obraz mal chápať symbolicky, ako potlačená (nevedomá) časť pacientovej psyché charakteristická spupnosťou a velikášstvom, doslova hraním sa na Boha (faraóni v Egypte boli považovaní za stelesnenie Boha na Zemi). Tento komplex nevedomie kompenzuje a koriguje vedením pacienta do situácií, v ktorých je jeho velikášstvo PONIŽOVANÉ. Klient trpí psychicky a po čase začne somatizovať, čiže trpí aj fyzicky.
Terapeut aj klient sa nepochopením skutočnej podstaty obrazov takto pripravujú o masívny zdroj informácií nevyhnutných na pochopenie a integráciu. Dôležitým zdrojom nevedomých obsahov sú aj sny a takisto aj tu platí, že chápanie snov a ich prínos pre terapiu ju v tých lepších prípadoch bagatelizovaný, v tých horších úplne ignorovaný.
Somatizácia je individuálny a zložitý proces, ktorý sa v terapii zatiaľ neodôvodnene prehliada. Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis by malo byť základným stavebným kameňom terapie a nástrojom na to, aby pacient pochopil príčiny a vyliečil sa alebo aspoň stabilizoval. Analýza somatických procesov je náročná a vyžaduje odbornosť. Jednoduchšie súvislosti je možné identifikovať aj vo vlastnej réžii, pokiaľ je jedinec nadaný v introspekcii a má schopnosť objektívne posudzovať deje vo vlastnom živote. To je skôr však výnimka a preto rozhodne odporúčam spojiť sily s fundovaným terapeutom, ktorý má komplexný pohľad na vec a dostatok skúseností, osobných aj pracovných.


O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.
Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...
Bolesti pod rebrom z chrbtice
Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...
Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: