Chrbtica a vnútorné orgány: srdce, pľúca, žalúdok, pečeň, obličky, ...

15.07.2018

V poslednej dobe sa roztrhlo vrece s obrázkami, ktoré vás majú presvedčiť napríklad o tom, že ak máte problémy s vnútornými orgánmi, je za tým chrbtica, presnejšie blokové postavenie stavcov v mieste, kde sa daný orgán pripája nervom do miechy.

https://ancestralmovement.com/wp-content/uploads/2013/03/ranchocucamongachiropractornerves.jpg

Toto tvrdenie je, rovnako ako všetky ostatné tvrdenia "odborníkov", ktorí nenazreli do problematiky ani tesne pod povrch, minimálne diskutabilné.

Nervová topológia je zložitá a príroda vo svojej nekonečnej vynaliezavosti prišla s dizajnom, ktorý odráža nesmierne vysoké nároky prostredia a vývoja druhu ako takého. Bolo by naivné domnievať sa, že niečo tak dôležité, ako nervový systém, má jednoduché alebo dokonca triviálne riešenie typu "hrudný stavec Th2=srdce". Takéto tvrdenie je nepochopením problematiky a vyvoláva otázky o schopnosti terapeuta vzdelávať sa a zaoberať sa faktami.

Faktom je, že medzi postavením stavcov chrbtice a stavom vnútorných orgánov MÔŽE byť súvislosť. Odborne sa tento fakt nazýva viscerovertebrálne vzťahy, čiže vzťahy medzi vnútornými orgánmi (visceris) a súvisiacimi stavcami (vertebrae).

Uvediem príklady z praxe - uvoľnením oblasti krčného stavca C7 sa pacientovi postupne zlepšil problém so štítnou žľazou. Inému pacientovi pomohlo odblokovanie oblasti hrudných stavcov Th5-Th7 s gastritídou a ďalšiemu pomohlo napravenie L3-L5 s bolestivým močením (zaujímavý prípad, pacient mal dlhodobo problémy sa vymočiť, usudzovalo sa na prostatu a ďalšie diagnózy, nikto si však nevšímal fakt, že sa sťažuje na bolesti driekovej chrbtice. Ja som si to všimol, napravil, močová rúra sa uvoľnila a odvtedy je pacient v poriadku).

Ďalším faktom je, že nervová anatómia je zložitá a príroda sa napríklad "istí" tým, že dôležité nervy sa nepripájajú do chrbtice napriamo, ale prostredníctvom vetvení (napríklad brachiálny, cervikálny, lumbárny plexus), ktoré vytvárajú aj niekoľkoúrovňové napojenia (viď na obrázku napríklad cardiopulmonary nerve).

A aby toho nebolo málo ... Skúste sa svojho terapeuta opýtať, keď vás bude presviedčať o tom, že máte blokádu hrudnej chrbtice, a preto vám dobre nepracuje pečeň, čo vie o blúdivom nerve.

Lebo faktom je, že blúdivý nerv sa nepripája do chrbtice, ale priamo do mozgu a inervuje podstatnú časť vnútorných orgánov, ak nie všetky. Takže zvaľovať vinu za problémy s vnútornými orgánmi len na spinálne nervy a chrbticu vyvoláva otázky o terapeutových kompetenciách. (Mimochodom, keď už sa bavíme o blúdivom nerve, vzhľadom na jeho priebeh a možný útlak, skôr by som sa pozrel na krčnú chrbticu...). Záujemcov o odborné informácie odporúčam na vynikajúcu publikáciu "Nervus vagus - Fyziologické funckie a úloha v etiopatogenéze chorôb, autori Mravec a Ondičová". Nádherných 361 strán o jednom nerve a aj o tom, čo všetko ešte o ňom nevieme.

Ďalším faktom je, že stav vnútorných orgánov odráža aj životný štýl. To ako sa pacient chová k sebe, svojmu telu, ako pracuje so svojou psychikou, to všetko sú faktory, ktoré nesmieme z diagnostiky vylúčiť, sú cenným zdrojom informácií a podstatnou zložkou správneho terapeutického plánu.

Faktom je takisto prepojenie vnútorných orgánov navzájom a to, že dochádza k interakcii a ovplyvňovaniu.

Môj záver: uvedená problematika je príliš komplexná a mohutná a vyžaduje od terapeuta aj pacienta širokospektrálny pohľad na súvislosti a trpezlivosť pri riešení problému. Samozrejmosťou by mala byť úprava životného štýlu a pochopenie, že stav vnútorných orgánov je v rukách predovšetkým pacienta. Dnes vás už ponapráva ktokoľvek, aj bez hlbších znalostí problematiky. Ja odporúčam aj v tejto oblasti obrátiť sa na niekoho, kto nielen chápe súvislosti, ale vie aj to, kde má limity.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín, migrén a problémov s vnútornými orgánmi.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na odblokovanie, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu