Milé dámy, viete prečo vás sužuje migréna a bolesti hlavy a krku?

28.11.2021

Prečo je u žien práve krk miestom, kde na chrbtici zaznamenávajú najviac problémov?

Zhruba 80% žien v mojej praxi somatizuje životnú situáciu na krku. Nesú si na ňom svoje starosti, trápenia a niektoré z nich aj svojich neschopných partnerov. Veľa žien si na svoj krk berie aj starosti iných ľudí, najmä svojich detí, príbuzných a v tých extrémnych prípadoch aj problémy, ktoré sa ich vôbec netýkajú. Antropologicky aj anatomicky je ženská krčná chrbtica menej odolná ako mužská a každá "záťaž" sa na nej podpisuje. Krčná chrbtica nesie cca 4-5 kg hmotnosti v podobe hlavy a teraz si ešte predstav tú hlavu naplnenú starosťami. Najdôležitejším faktorom v súčasnosti je neustále záťažové držanie tela, v prípade krčnej chrbtice je to ohyb nad mobilom.


Dajú sa uviesť príklady z praxe?

Samozrejme. Je zaujímavé, že samotné ženy vedia, prečo ich "krk bolí" a uvádzajú to vo svojich vyjadreniach napríklad takto:

  • "mám na krku tri deti a domácnosť, manžel je stále preč"
  • "bývame u svokrovcov a už mi to lezie krkom"
  • "bolí ma hlava z toľkej samoty"
  • "mám na krku ožrana, ktorý ma bije"
  • "neviem, kde mi hlava stojí od roboty"
  • "mám plnú hlavu starostí s tým, ako vyžiť z výplaty do výplaty"
  • "ja už len krútim krkom nad tým všetkým, čo sa deje"
  • "kolegyňa mi stále hučí do hlavy svoje starosti"


Dá sa nejako približne vyjadriť, aký je podiel bolestí krčnej chrbtice?

Aj tu zrejme platí Paretovo pravidlo, takže môj subjektívny záver hovorí, že zhruba 80% žien trpí na krčnú chrbticu a 20% žien na hrudnú a driekovú. Momentálne sa ale rozdiely už vyrovnávajú a bolesťami krčnej chrbtice trpia aj muži a celkovo ľudia, ktorí povedzme nemajú sedavé zamestnanie. Za to sa môžeme poďakovať mobilom.


Nedá mi neopýtať sa aj na mužov ...

Áno, tu je to naopak - 80% mužov trpí skôr bolesťami driekovej chrbtice, muži si svoje starosti nesú na "krížoch", ale o tom neskôr v samostatnom článku. Muži sú vystavení vyššiemu riziku aj z dôvodu manipulácie s ťažšími bremenami.


Aké sú základné faktory ovplyvňujúce stav krčnej chrbtice?

Ako som už uviedol, je to predovšetkým to, aký spôsobom spracúva žena životnú situáciu, ako na ňu reaguje. Stres v žene spúšťa ochranný mechanizmus a automaticky vťahuje hlavu medzi ramená. Aktivácia svalov krku preťažuje krčnú chrbticu. Zvýšený tlak roztláča platničky, ktoré postupne kontaktujú nervy vstupujúce do miechy a výsledkom je bolesť. Do hry samozrejme vstupuje aj genetika, pohybové stereotypy, degeneratívne zmeny spôsobené vekom, aktuálna fyzická záťaž, práca, atď. ...


Existuje priamy súvis medzi stuhnutým krčným svalstvom a bolesťami?

Áno, viď popis vyššie. Stuhnuté svalstvo potom pôsobí ako ochranný svalový korzet. Neumožňuje krčnej chrbtici, aby pracovala v normálnom rozsahu a pohybovom režime. Postupne sa sťahuje ešte viac. Dôsledkom dráždenia spinálnych nervov býva svalový spazmus, takže vzniká nie začarovaný kruh, ale skôr špirála a na jej konci je slučka.


Ako do tohto obrazu zapadajú bolesti hlavy a migrény?

Bolesti hlavy a migrény môžu mať veľa príčin, ale ako ja hovorím, migrénu vyrobí krčná chrbtica a potom ju už spustí čokoľvek. Ak je príčinou krčná chrbtica, tak je dôvodom práve stuhnuté svalstvo a ak máme ísť do detailov, v prípade migrén aj ovplyvňovanie cievneho zásobenia mozgu. Cievy, vedúce do lebky, sú najmä v hornej časti krčnej chrbtice afektované, čo spôsobuje cirkuláciu krvi do mozgových aparátov. Keďže mozog musí byť zásobený krvou čo najoptimálnejšie, cievy sa v lebke začnú rozťahovať, aby takto vyrovnali deficit objemu krvi. Toto rozširovanie ciev tlačí na nervové štruktúry v lebke a je príčinou bolestí.


Ako sú lokalizované bolesti?

Obvykle je to silná, pulzujúca, prípadne tlaková bolesť smerujúca zo zátylku hore. Nezriedka sa objavujú aj bolesti, ktoré sú ohraničené a vyskytujú sa napríklad v spánkovej oblasti, prípadne aj na vrchu hlavy. Typické sú aj klastrové bolesti. Symptomatika v tomto prípade je naozaj veľmi variabilná a môže sa meniť prípad od prípadu.


Existuje nejaká vyššia perspektíva, z ktorej sa dá na krk pozrieť?

Krk reprezentuje prevažne oblasť sebavyjadrenia a to hlavne prostredníctvom vzťahu a práce. Strádanie, nespokojnosť alebo nedostatok v jednej z týchto dvoch oblastí, sa môže zhmotniť v podobe problémov s krkom. Ak je žena nespokojná, prípadne nenaplnená vo vzťahu, alebo ak vzťah dlhodobo nemá a nie je s tým vyrovnaná, začnú sa v jej tele procesy, ktoré ústia v bolesti krku. To isté sa týka práce - mnoho žien robí prácu, ktorú ani robiť nechce a tento nesúlad medzi TÝM, ČO JE A TÝM, ČO BY CHCELI, tento doslova rozdiel energetických potenciálov sa niekde musí VYBIŤ. A tým miestom je u ženy práve krk.


Čo sa dá robiť, aby krk nebolel?

V prvom rade začať u seba.

Ak viem ovplyvniť vonkajšie faktory, tak treba pracovať na nich. Zbaviť sa všetkých zbytočných záťaží - od partnera až po otravnú kolegyňu, ktorá rada "hádže svoje starosti na krk iným". Nezaoberať sa problémami, ktoré sa ma netýkajú. Pochopiť, že moje vlastné deti majú svoju vlastnú cestu a pády a bolesti sú jej bežnou súčasťou. Začať sa vnímať, ako nádherná bytosť, ktorou KAŽDÁ ŽENA JE. Venovať sa svojmu telu, dopriať mu pohyb a relax, nie len povinnosti. Naučiť sa delegovať povinnosti.

Ak neviem ovplyvniť vonkajšie faktory, viem ovplyvniť svoj postoj k nim. Nebrať si nič osobne. Pozerať správy a vzdychať nad nespravodlivosťou vo svete je istá cesta k problémom. Rozčuľovať sa nad svokrou takisto. Nechať sa zatiahnuť do žabomyších vojen na pracovisku tiež. Počúvať po stýkrát kamarátku, ktorá sa notoricky sťažuje, namiesto toho, aby svoje problémy riešila, je tiež cestou ako sa preniesť jej problémy na svoj krk.

Pracovať na pohybových stereotypoch. Vyhnúť sa záťažovému držaniu tela. Zaradiť do života pravidelný pohyb, ku ktorému prirodzene inklinujem. Pochopiť, že moje bolesti sú môj dar, upozornenie a majú ma naviesť na novú cestu. Ten, kto opakuje pôvodné vzory a čaká iný výsledok, sa dočka iba zhoršovania stavu.

Existuje aj externá pomoc?

Áno, krčná chrbtica sa dá efektívne uvoľniť a to už aj v priebehu jednej terapie. Človek tak dostane šancu, aby svoju životnú energiu zameral na vyriešenie všetkých tých problémov, ktoré mu visia na krku. Pozor, žiadna terapia nie je finálne riešenie, je to len pomoc na dlhej ceste životom, na ceste sebapoznania a ten kto pochopí, že cieľom je poznanie samého seba, má spolovice vyhrané.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Dlhodobé daždivé, chladné a vlhké počasie zhruba od októbra do marca so sebou prináša jeden zaujímavý zdravotný fenomén. Vo zvýšenej miere sa začnú vyskytovať akútne prípady prudkých bolestí driekovej a krčnej chrbtice, ľudovo povedané "seknutí". Ak ste to ešte nezažili, ide o miestami až o takú bolesť chrbtice, ktorá vás núti dokola brať...

Výber stoličky je téma, ktorá sa v súvislosti s bolesťami chrbtice objavuje pomerne často. Od stoličky sa očakáva, že vďaka nej prestanú bolesti, ak sa už objavili alebo dokonca, že bude mať preventívny účinok. Ako každá téma dotýkajúca sa bolestí pohybového aparátu, aj táto je prešpikovaná polopravdami, informáciami vytrhnutými z kontextu...

K tejto otázke sa hneď po matracoch a vankúšoch objavuje asi najviac nezmyslov. Ako sme si už povedali v článkoch

Výber vankúša, rovnako ako výber matraca, je individuálna záležitosť. Povedali sme si o tom v článku

Pri písaní tohto článku ma nesponzoroval žiadny výrobca matracov, preto sa vám možno budú informácie v ňom obsiahnuté zdať neuveriteľné a odlišné od všeobecne šírenej propagandy.

Tento článok som napísal už v roku 2014 a teraz som sa rozhodol ho revidovať a doplniť o aktualizované informácie. V žiadnom prípade by nemal byť prijatý ako pokyn k odmietaniu farmakologickej liečby, práve naopak. Mojím cieľom je prispieť k pochopeniu úlohy liekov pri terapii bolestí pohybového aparátu, pretože sa ich úloha buď neprimerane...

Privítal som ďalšieho klienta a na otázku, čo odo mňa potrebuje, odpovedal niečo v tom zmysle, že nedávno ma navštívil jeho známy s akútnou blokádou driekovej chrbtice. "No a vy ste ho ponaprávali a on už na druhý deň hral futbal a mňa bolia kríže už 5 rokov, tak ponaprávajte aj mňa, aby ma to nebolelo". Takéto očakávanie...

Možno aj tento obrázok spôsobil, že sa všeobecne považuje hlboký predklon za najnebezpečnejší pre driekovú chrbticu, špeciálne pre segment L5-S1. Aj keď mu nemožno uprieť istú informačnú hodnotu, takáto zjednodušená fyzikálna interpretácia vedie k mylným záverom. Pre lepšie pochopenie zaťaženia spodnej časti driekovej chrbtice potrebujeme pochopiť...