Migréna a súvislosť s krčnou chrbticou

06.02.2021

Migrenózne bolesti sú snáď jediné, ktoré som v súvislosti so svojou chrbticou ešte nezažil a podľa toho, čo viem od svojich klientov, ani zažiť netúžim. Niekoľkokrát do týždňa ma však navštevujú ľudia s bolesťami hlavy, ktoré pripisujú krčnej chrbtici a preto tejto téme venujem samostatný článok.

Symptomatika bolestí hlavy je rôznorodá rovnako ako aj ich etiológia. Z najznámejších príznakov spomeňme bolesti vystreľujúce z temena do hlavy, stuhnutú šiju, tlak za očami, v prednej časti hlavy, atď.. Za pôvodcov bolestí sa v súčasnosti najčastejšie považujú stres, absencia správnej životosprávy, či nadmerná konzumácia spoločensky tolerovaných návykových látok (nikotín, alkohol, kofeín).

Zo skúseností z praxe vnímam bolesti chrbtice a takisto hlavy ako dôsledok kombinácie viacerých faktorov, svoje tu zohráva genetika, aktuálna psychická a fyzická záťaž, schopnosť regenerácie organizmu, životospráva. Žiadny faktor nemá signifikantný, ale ani zanedbateľný podiel a spolu navzájom tvoria uzavretý kruh, v ktorého strede je človek.

Prax mi potvrdzuje, že na bolesti hlavy a migrény je potrebné sa pozrieť komplexne. Obmedzenie cievneho zásobenia mozgu a ďalších aparátov v lebke môže byť spôsobené adaptačnými procesmi v chrbtici, ale to nie je príčina. Tú treba hľadať v patologických pohybových stereotypoch, ktorým je v tejto dobe najmä krčná chrbtica vystavená enormne.

Neustály predklon nad mobilom, nad pracovnou doskou, laptopom alebo pri šoférovaní, to sú hlavné stereotypy, ktorých neustále udržiavanie vedie postupne cez zmeny v statike krčnej chrbtice a štrukturálne zmeny, či reflexné odozvy až k ovplyvňovaniu cievneho zásobenia.

Ak je krčná lordóza neustále tlačená do kyfotického postavenia, čiže do ohybu, bude sa postupne nezávislý nervový systém túto patológiu snažiť korigovať a to spazmami svalstva v oblasti krčnej a hrudnej chrbtice. Spazmované svaly a opuchnuté úpony na zadnej spodnej časti lebky budú ovplyvňovať chod atlantokraniálneho priestoru kadiaľ prechádza artéria vertebralis, ktorá prispieva k cievnemu zásobeniu celého mozgu. Časť symptomatiky môže byť spúšťaná priamo kvôli dráždeniu nervov inervujúcich cievne steny artérií, okrem a. vertebralis aj a. carotis interna a externa.

Obmedzenie cirkulácie krvi kompenzuje autonómny nervový systém rozťahovaním ciev v lebke. Zrejme preto sa pri niektorých typoch migrén objavujú bolesti pripominajúce nitkovitý priebeh. Prípadne je zdrojom bolestí priamo hlásenie podkrvovaných štrukúr mozgu, to by zodpovedalo klastrovým bolestiam objavujúcim sa v rôznych lokalitách hlavy.

Migrénam s typickými prejavmi ako aura a pulzujúce neznesiteľné bolesti hlavy obvykle predchádza niekoľko mesiacov až rokov stupňujúcich sa bolestí hlavy, ktoré sa bohužiaľ iba potláčajú podávaním analgetík alebo liekov upravujúcich cievne zásobenie. Na dlhodobý patologický stav sa telo postupne adaptuje a považuje potom tento nenormálny systém za normalizovaný. Preto je zdĺhavé a náročné sa z migrén dostať a treba byť trpezlivý. To, čo sa budovalo a adaptovalo roky, sa neupraví za týždeň.

Samozrejme, nedá sa každá bolesť hlavy pripisovať chrbtici, ale keďže chrbtica je miestom, kde sa do miechy pripájajú spinálne nervy, súvislosť, najmä s krčnou chrbticou, poprieť nemožno.

Obrázok poukazuje na jednu z možných príčin migrén. Pozor, príčin migrén môže byť viac, spomeňme napríklad štrukturálne zmeny na cievach alebo stavcoch ako dôsledok osteoprodukcie. V tomto konkrétnom prípade sa usudzuje na nasledovný mechanizmus - stavce alebo platničky dráždia spinálne nervy alebo tlačia na cievy vedúce do mozgu, dôsledkom čoho je zhoršenie zásobovania mozgu krvou. Aby mozog dostával dostatočné množstvo krvi, cievy v ňom sa roztiahnu a dráždia okolité nervy a výsledkom je pulzujúca migrenózna bolesť.

Ako sa zbaviť bolestí? Postupne. Aj tu, ako u každého problému, ktorý má súvislosť s pohybovým aparátom, je potrebné začať zmenou pohybových stereotypov. Správne držanie krčnej lordózy a pohybové vzory, ktoré optimalizujú chod dotknutých štruktúr, to je základ rehabilitácie. Povedané zjednodušene - zbytočne budete riešiť migrény akokoľvek systematicky, pokiaľ budete 8 hodín denne v ohybe nad mobilom.

Uvedenie stavcov do správnej polohy zmenší alebo úplne eliminuje tlak na nervy a cievy. Úľava je jednak okamžitá a v priebehu niekoľkých hodín dôjde aj k spontánnemu uvoľneniu stiahnutého svalstva. Uvoľnenie chrbtice je vhodné ešte podporiť masážou, čím sa zrýchli proces uvoľňovania svalstva. Aj tu platí, že najlepšia terapia je tá, ktorá sa pravidelne opakuje a je vhodné, dokonca v niektorých prípadoch nevyhnutné, procedúru opakovať.

Upozorňujem, že žiadna terapia ani cielené cvičenie nebudú mať dostatočný alebo dlhodobý účinok, pokiaľ migrenik nezmení to, čo vedie k rozvoju migrén a to je v tomto prípade pohybový režim a životný štýl. Takisto je nutné brať do úvahy ďalšie faktory, ktoré pôsobia proti rehabilitácii a to sú nevratné zmeny najmä na chrbtici, hlavne lézie platničiek, stavcov, šliach, atď..

Záver: Zo skúseností mojich klientov vyplýva, že v bežných prípadoch, keď je telo ešte v regenerácie schopnom stave a absolvuje terapie pravidelne, dôjde k významnému zlepšeniu komfortu života, prípadne k úplnému ústupu problémov. Je to beh na dlhú trať a vyžaduje maximum úsilia od migrenika a spoluprácu s fundovaným terapeutom. Prerobiť pohybové stereotypy a životný štýl je výzva číslo jedna.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.