Blokáda krčnej chrbtice - migréna a bolesť hlavy a ako sa ich zbaviť

30.09.2018

Pohybové stereotypy nútiace krčné chrbtice do dlhodobého predklonu (pozeranie do mobilu, práca na laptope, nad pracovným stolom, ...) si vyberajú daň nielen v podobe blokád brachiálneho plexu a nasledovnej radikulopatie, ale postihujú aj cervikokraniálny prechod, ergo miesto, kde sa krčná chrbtica spája s lebkou.

Oblasť cervikálnej časti chrbtice je svojou stavbou predurčená na možné problémy. Chrbtica je subtílna, neuroforamína úzke, platničky tenké a navyše je to jediná časť tela, ktorá je obvykle odhalená a vystavená teplotným šokom.

Cievy zásobujúce hlavu sú vedené v tesnej blízkosti chrbtice a zvonku kryté jednotlivými svalovými vrstvami, čo vyvoláva otázky o priamej súvislosti medzi spazmami svalov krčnej chrbtice a migrénami, či bolesťami hlavy.

Bolesti hlavy sú dôverne známe snáď každému a variácií je toľko, koľko je postihnutých. Objavujú sa lokálne napríklad na zátylku alebo čele, či na boku hlavy. Intenzita býva od mdlej až ostrú bodavú alebo celohlavovú bolesť. Poznáme aj tenzné bolesti spôsobené napätím vo svaloch.

Samostatnou kapitolou sú migrény, čiže bolesti hlavy spôsobené rozťahovaním ciev v lebke. Označujú sa aj ako cervikogénne migrény, čiže migrény spôsobené krčnou chrbticou. Kdesi som raz zachytil odborný článok, ktorý tvrdil, že 99% migrén je spôsobených práve krčnou chrbticou.

Číslo potvrdiť ani vyvrátiť neviem, ale všimol som si v praxi nasledovný mechanizmus.

V mnohých prípadoch začínajú migrény najprv ako bolesti hlavy. Jednoduché, nekomplikované, objavujúce sa raz za čas. Postupne sa početnosť a intenzita atakov stupňuje, bolesti sa vracajú periodicky, medikamentózna liečba je nedostatočná. Bolesti hlavy postupne prechádzajú do migrén, čiže do stavu, keď sú cievy v lebke permanentne rozťahované, aby vytvorili doslova umelé rezervoáry krvi, pretože mozgové a iné aparáty potrebujú stabilný prítok krvi a prísun kyslíka.

Telo si ako keby z ciev vyrobí zásobníky, z ktorých priteká krv a kyslík. Lenže tieto zásobníky potrebujú priestor a zrejme utláčajú okolité nervové štruktúry a spôsobujú čo?

Migrény.

(Opísaný mechanizmus je teoretický model a som otvorený akejkoľvek racionálnej diskusii.)

Ja osobne mám podozrenie, a prax mi to potvrdzuje, že "vyrobiť" si migrénu trvá nejaký čas a predchádzajú jej neraz roky stupňujúcich sa bolestí hlavy, tlakov v hlave, bolestí krčnej chrbtice.

Súvislosť medzi stavom krčnej chrbtice a migrénami je viac ako zrejmá. Dlhodobé preťažovanie nervového systému bolesťami zrejme vedie k jeho zvýšenej reaktibilite a preto sa často stáva, že migrénu spustí aj bežný signál, napríklad hlasný zvuk. Týmto je mechanizmus migrén podobný alergickej reakcii - postihnuté telo reaguje prehnane aj na bežný, inými telami ignorovaný popud.

Zjednodušene povedané - migrénu vyrobila krčná chrbtica, ale spúšťačom už neskôr môže byť čokoľvek.

Záujemcu o detaily odporúčam na články Migréna a súvislosť s krčnou chrbticou alebo v prípade, že hľadáte psychosomatické súvislosti Milé dámy, viete prečo vás sužuje migréna a bolesti hlavy a krku?.

Chronické pozadie tohto problému priamo implikuje jeho riešenie. Potreba terapie je najmä spočiatku intenzívnejšia a veľmi dôležité je odchytiť migrénu pred jej ďalším spustením. Viac v článku Ako odstraňujem bolesti hlavy, migrény a závraty bez liekov.

Je dôležité nepripustiť, aby došlo k spusteniu bolestí, inak sa postihnutý vracia stále na začiatok. Čo je aj dôvod prečo majú migrenózne bolesti dobrú prognózu iba za predpokladu tvrdej disciplíny a predsymptomatickej terapie.

Jednoduchým odblokovaním sa reponuje systém, uvoľnia sa svalové spazmy, upraví prietok v cievach a stav sa postupne normalizuje.

Ukážkovým príkladom toho, ako sa to dá zvládnuť, je môj teraz už kamarát, ktorý ma navštívil prvýkrát pred cca 5 rokmi s úpornými 15 rokov trvajúcimi migrénami. Po prvej návšteve migrény zmizli na cca 3 týždne (ak sa to niekomu zdá málo, tak len dodám, že dotyčný bol nesmierne vďačný, pretože mal migrény každý deň a znemožňovali mu normálny život). Po 3 týždňoch sa podľa jeho slov začali objavovať dôverne známe symptómy "tuhnutia" krku, tak došiel ešte pred vypuknutím bolestí. Po druhej terapii mal pokoj mesiac. Po tretej sa nám podarilo natiahnuť interval bez bolestí na 2-3 mesiace podľa aktuálnej pracovnej záťaže. Podotýkam, že celý ten čas bol bez migrén, len semtam sa objavila ľahká bolesť hlavy, ktorá po pár minútach odoznela, takže nebolo nutné zasahovať.

Chalan je v úplnom poriadku, naposledy bol u mňa v máji 2017 a keď som mu volal, či žije, odpovedal so smiechom, že "ma viac nepotrebuje".

Tak som mu odpovedal, že niet krajšej odmeny pre terapeuta.

Môj záver: bolesti hlavy a migrény majú nepopierateľný súvis s krčnou chrbticou a adekvátnou terapiou je možné sa ich postupne zbaviť alebo aspoň ich udržiavať v rozumných intenciách. Prognóza je priamo závislá od disciplíny postihnutého a najmä v prvých fázach rehabilitácie vyžaduje úzku spoluprácu s terapeutom. Dôležité je vyhnúť sa opätovnému spusteniu mechanizmov vedúcich k bolestiam.


O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu