Závraty, točenie hlavy, vertigo a vestibulárny syndróm z krčnej chrbtice

07.04.2019

Rozvoj technológií v posledných desaťročiach so sebou priniesol nové pohybové stereotypy. Krčná chrbtica je vystavená preťaženiam, na ktoré evolučne nie je stavaná. Milióny rokov vývoja dizajnu tejto časti chrbtice zabezpečujú človeku to, aby sa obzeral za predátormi, sledoval korisť, zakláňal hlavu hore alebo predkláňal dole pri zbere obživy. Skrátka a dobre, aby robil krkom tisíc rotačných a strečových pohybov denne.

Lenže ich nerobí a krk je dlhodobo fixovaný do dôverne známej polohy - mierne ohnutý dopredu nad mobil, pracovný stôl, klávesnicu počítača alebo volant auta. Prípadne je hlava zalomená v kolmom uhle k telu pri pozorovaní TV v ľahu. Krčná lordóza je tlačená do opačného postavenia a RTG vyšetrenie skonštatuje "napriamená krčná lordóza". Tento posturálny defekt prináša zaujímavé problémové dôsledky. V spodnej časti krčnej chrbtice sa čoraz častejšie objavujú bolesti súvisiace s blokádou nervov brachiálneho plexu, radikulopatiou, spazmami pri lopatke, tŕpnutím prstov, poškodením platničiek a bolesťami ramien.

Defekty v hornej časti krčnej chrbtice zasa spôsobujú závraty, točenie hlavy a vertigo alebo migrény. Dokonca aj vestibulárny syndróm býva niekedy diagnostikovaný nesprávne, pričom príčina problémov nie je priamo vo vestibulárnom aparáte, ale v nervovom a cievnom zásobení. Tým nechcem povedať, že existenciu vestibulárneho syndrómu je možné popierať alebo zľahčovať. Poruchy vestibulárneho systému, ktoré majú základ priamo v  aparáte, sú samostatná kapitola a naozaj patria do rúk špecializovaného pracoviska. Diagnózy ako Meniérov syndróm vyžadujú dlhodobú a koncepčnú liečbu.

Závraty, točenie hlavy, vertigo môžu mať niekoľko príčin, ja sa v tomto článku sústredím na tie, ktoré majú pôvod v krčnej chrbtici a dajú sa teda aj odstrániť konzervatívne a bez medikamentóznej liečby.

Symptomatika

Symptomatika je dôverne známa a najčastejším prejavom je závrat - pocit, že sa s klientom točí okolitý svet. U niekoho sa závraty objavujú iba v určitých polohách, hlavne pri záklone hlavy alebo pri líhaní na chrbát. Pri vzpriamenom postoji závraty buď úplne miznú alebo sa minimalizujú. 

Závraty bývajú sprevádzané stratou rovnováhy. Postihnutý sa zapotáca alebo kráča neistým krokom (spomínam si na jednu pani s 3 mesačnou históriou závratov, ktorá vrazila do zárubne dverí, keď vchádzala ku mne do miestnosti).

Dlhodobé závraty vedú až k zvracaniu alebo napínaniu na zvracanie. Typickým prejavom je dvíhanie žalúdka ako pri plavbe na rozbúrenom mori. Podobnosť s kinetózou vôbec nie je náhodná, symptomatika aspoň časti spektra jej naozaj zodpovedá.

Vertigo a točenie hlavy sú skôr synonymá ako samostatné symptómy a sú popísané vyššie.

Bežne sú prítomné bolesti vrchnej časti krčnej chrbtice s typickým zátylkovým prejavom, t.j. vyžarujú od zátylku smerom hore do hlavy. A vice versa, stretávam sa s prípadmi, keď bolesti krčnej chrbtice absentujú úplne a napriek tomu je prítomná ostatná symptomatika.

Príčiny

Ako som už spomínal, príčin môže byť niekoľko a diagnostikou je potrebné eliminovať tie, ktoré nemajú základ v krčnej chrbtici, ako napríklad Meniérov syndróm.

Základnou príčinou sú pohybové stereotypy a adekvátne posturálne zmeny vedúce k rozvoju blokád a spazmov.

Ak sú závraty produkované z krčnej chrbtice, tak je za tým blokáda cervikokraniálneho prechodu, čiže oblasti, kde je lebka "posadená" na prvý krčný stavec, tzv. atlas. Vzhľadom na intímny vzťah prechodu lebka-atlas k cievnemu zásobeniu vestibulárnych aparátov si dovolím tvrdiť, že je to práve iritácia cievy priamo spazmovaným svalstvom nad ňou, čo obmedzuje tok krvi a prísun kyslíka do vestibulárnych aparátov. Podkrvovaný aparát sa dusí, nemá dostatok kyslíka a posiela mozgu zmätočné signály.

Inervácia okohybných a vestibulárnych systémov je zabezpečovaná zo segmentov okolo C2-C3 a je to teda druhá časť príčin závratov. Dráždené nervy posielajú mozgu zmenený signál a ten ho adekvátne vyhodnocuje, čiže výstupom je zmenená odozva. Zo segmentov C2-C3 je zabezpečená aj inervácia krčných svalov, napríklad longus a rectus capitis, čo podporuje teóriu útlaku ciev spazmovanými svalmi a šľachovoúponovým systémom. 

Terapia

Terapia je prekvapivo jednoduchá. Uvoľnenie kraniocervikálneho prechodu odblokovaním atlasu a oblasti cervikálneho plexu C2-C3 je záležitosť pár sekúnd a prináša okamžitú úľavu. Cielená masáž vrchnej časti krčnej chrbtice a hlavne priestorov v oblasti úponov je vhodná doplnková metodika na rýchlejšie odpuchnutie a zníženie tlaku na iritované cievy.

V bežných prípadoch je ústup ťažkostí do 2 dní a po 2 týždňoch už klient reportuje úplne alebo signifikantné vymiznutie ťažkostí.

Chronické stavy vyžadujú dlhší čas a pravidelnú spoluprácu s terapeutom a cvičenie jednoduchého cviku, ktorý som pre potreby riešenia závratov vyvinul.

Aj tu je dôležité pochopiť, že funkčné problémy majú jednoduchšie riešenie ako organické a odkladaním adekvátneho riešenia sa problém iba prehlbuje.

Môj záver: závraty, vertigo a točenie hlavy sú diagnózou, ktorá je kvôli masívnemu rozvoju technológií a pohybových stereotypov na vzostupe. Za predpokladu, že sú symptómy produkované z organicky nezmenenej krčnej chrbtice, je terapia jednoduchá a návrat do normálu rýchly.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...   

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.

Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...

Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...

Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.

Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...

Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...

Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: