Blokáda atlasu - závraty, tinitus, bolesti hlavy a migrény

09.09.2020

Cervikokraniálny prechod, čiže oblasť, kde sa lebka pripája na krčnú chrbticu, je dôverne známy svojim intímnym vzťahom k symptomatike odohrávajucej sa v krajine kraniálnej. Bolesti hlavy, migrény, závraty, prípadne tinitus majú práve v okolí atlasu oveľa častejšiu príčinu ako sa všeobecne pripúšťa.

Súčasný zdravotný systém sa opäť v prípade spomínaných diagnóz sústreďuje výlučne na potlačenie symptómov. A tak na bolesti hlavy a migrény ordinuje lieky s účinnou látkou X, na tinitus iné s účinnou látkou Y a na závraty s látkou Z. Pritom produkciu symptómov nespúšťajú procesy citlivé na lieky, ale ochranné mechanizmy kĺbných systémov voči nim rezistentné. Tie sú dôsledkom patologického preťažovania krčnej chrbtice predklonom, ktorý je v tejto smartfónovej dobe asi najväčším zdrojom problémov.

Anatómia

Atlas, prvý krčný stavec, je špecifický hneď z niekoľkých dôvodov. Samotná stavba atlasu je odlišná od stavby ostatných stavcov. Atlas nemá telo, ale otvor, ktorý nasadá na čapovec, druhý krčný stavec. Atlas je s lebkou spojený v atlantookcipitálnom spoji, kde lebka priamo nasadá cez okcipitálny kondyl na artikulárne fazetové kĺby atlasu (na obrázku zelenou). Spoj je chránený silnými šľachami, ktoré fixujú pozíciu a zároveň umožňujú principiálny pohyb flexia-extenzia, zjednodušene prikyvovanie alebo tzv. "áno" pohyb.

Z anatómie je ešte dôležité spomenúť cievne zásobenie mozgu, ktoré je čiastočne vedené práve v tejto oblasti a to konkrétne artériu vertebralis (na obrázku zelenou). Zabezpečuje cievne zásobenie pre hornú časť miechy, medzimozog, mozoček a zadnú časť mozgu. Pravá a ľavá vetva sa spajájú do artérie basilaris, ktorá napríklad prispieva k cievnemu zásobeniu stredného ucha a napríklad aj vestibulárnych aparátov. Prostredníctvom Willisovho okruhu sa artéria basilaris podieľa na dokrvovaní ďalších častí mozgu.

Artéria vertebralis prechádza stavcovými otvormi pozdĺž celej krčnej chrbtice a obtáča atlas a zozadu vchádza do lebky cez foramen magna. A práve toto je potrebné pochopiť pri spomínaných diagnózach.

Mechanizmus

Enormné preťažovanie krčnej chrbtice predklonom reguluje autonómny nervový systém najprv lokálnymi a neskôr globálnymi spazmami šijového svalstva. K spazmu m. multifudus sa postupne pridáva m. splenius capitis, semispinalis capitis, rectus capitis a neskôr levator scapulae, prípadne trapezius. Úponový systém týchto svalov je lokalizovaný v okcipitálnom priestore, v tesnej blízkosti artérie vertebralis.

Spazmované svalstvo prispieva k zvyšovaniu tlaku na atlantookcipitálny priestor, zhoršuje sa cirkulácia krvi nielen v priľahlých segmentoch, ale najmä v samotnej artérii, ktorá je kľúčová pre cievne zásobenie aparátov majúcich zásadný vplyv na rozvoj spomínaných diagnóz.

Taktiež sú iritované nervy vedúce z priestorov C1-C3, odkiaľ vedie napríklad inervácia krčných svalov.

Dôsledky

Zhoršenie cirkulačných pomerov v opísanom teréne vedie napríklad k zhoršeniu cievneho zásobenia vestibulárnych aparátov. Tieto telieska v strednom uchu sú detektormi rovnováhy a ich podkrvovanie má za následok zhoršenie funkcie. Signály posielané do mozgu sú zmätočné a výsledkom je ZÁVRAT.

Zároveň je podkrvovaný mozoček, ktorého úlohou je aj udržiavanie rovnováhy, koordinácia pohybov, vzpriamený postoj a prispieva ku riadeniu svalového napätia.

TINITUS poukazuje na zhoršené cievne zásobenie stredného ucha a to nielen aparátov, ale aj koordinujúcej inervácie.

BOLESTI HLAVY zasa indikujú, že sa v niektorých častiach mozgu rozťahujú cievy, ktoré vytvárajú rezervoáry krvi s väčšim objemom, aby bol mozog neustále zásobovaný konštantným prítokom krvi. Rozťahované cievy utláčajú okolité nervové tkanivo a výsledkom je najprv bolesť hlavy a neskôr migrenózny cyklus.

Terapia

Uvoľnenie atlasu sa prevádza špeciálnym ťahom, tzv. laterálnou adjustáciou. Postihnutý leží na chrbáte s hlavou vyrotovanou do strany. Rýchlym tlakom na laterálny okciput dôjde k uvoľneniu spoja a väčšinou aj k okamžitému uvoľneniu artérie vertebralis, čo postihnutý reportuje ako prílev tepla do zadnej časti lebky.

Rehabilitácia cievneho zásobenia prebieha postupne a zlepšuje sa s každým dňom. Aj keď aj tu záleží na konkrétnej diagnóze a etiológii. Chronické stavy samozrejme vyžadujú dlhodobú terapiu, prípadne intenzívnejší prístup najmä zo začiatku.

Postihnutý musí byť poučeny o správnom posturálnom a pohybovom režime, inak je každá terapia a cvičenie diskutabilné. Cielené cvičenie sa sústreďuje na mobilizáciu krčnej chrbtice pod záťažou v rôznych uhloch. Pasívny strečing je v tomto prípade zbytočný, dôležité je stimulovať dotknutý muskulárny systém.

Môj záver: atlas a jeho okolie sú kľúčovými prvkami pre riešenie diagnóz ako vertigo, závraty, bolesti hlavy, migrény, tinitus. Vzhľadom na kontribúciu k cievnemu zásobeniu ďalších častí mozgu môže mať blokáda atlasu zásadný vplyv aj na iné, na prvý pohľad nesúvisiace diagnózy. Uvoľnenie atlantookcipitálneho priestoru preto niekedy prináša riešenia tam, kde iné napríklad lokálne terapie zlyhávajú.

Súvisiace články:

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na pochopenie súvislostí, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.