Blokáda atlasu - závraty, tinitus, bolesti hlavy a migrény

09.09.2020

Cervikokraniálny prechod, čiže oblasť, kde sa lebka pripája na krčnú chrbticu, je dôverne známy svojim intímnym vzťahom k symptomatike odohrávajucej sa v krajine kraniálnej. Bolesti hlavy, migrény, závraty, prípadne tinitus majú práve v okolí atlasu oveľa častejšiu príčinu ako sa všeobecne pripúšťa.

Súčasný zdravotný systém sa opäť v prípade spomínaných diagnóz sústreďuje výlučne na potlačenie symptómov. A tak na bolesti hlavy a migrény ordinuje lieky s účinnou látkou X, na tinitus iné s účinnou látkou Y a na závraty s látkou Z. Pritom produkciu symptómov nespúšťajú procesy citlivé na lieky, ale ochranné mechanizmy kĺbných systémov voči nim rezistentné. Tie sú dôsledkom patologického preťažovania krčnej chrbtice predklonom, ktorý je v tejto smartfónovej dobe asi najväčším zdrojom problémov.

Anatómia

Atlas, prvý krčný stavec, je špecifický hneď z niekoľkých dôvodov. Samotná stavba atlasu je odlišná od stavby ostatných stavcov. Atlas nemá telo, ale otvor, ktorý nasadá na čapovec, druhý krčný stavec. Atlas je s lebkou spojený v atlantookcipitálnom spoji, kde lebka priamo nasadá cez okcipitálny kondyl na artikulárne fazetové kĺby atlasu (na obrázku zelenou). Spoj je chránený silnými šľachami, ktoré fixujú pozíciu a zároveň umožňujú principiálny pohyb flexia-extenzia, zjednodušene prikyvovanie alebo tzv. "áno" pohyb.

Z anatómie je ešte dôležité spomenúť cievne zásobenie mozgu, ktoré je čiastočne vedené práve v tejto oblasti a to konkrétne artériu vertebralis (na obrázku zelenou). Zabezpečuje cievne zásobenie pre hornú časť miechy, medzimozog, mozoček a zadnú časť mozgu. Pravá a ľavá vetva sa spajájú do artérie basilaris, ktorá napríklad prispieva k cievnemu zásobeniu stredného ucha a napríklad aj vestibulárnych aparátov. Prostredníctvom Willisovho okruhu sa artéria basilaris podieľa na dokrvovaní ďalších častí mozgu.

Artéria vertebralis prechádza stavcovými otvormi pozdĺž celej krčnej chrbtice a obtáča atlas a zozadu vchádza do lebky cez foramen magna. A práve toto je potrebné pochopiť pri spomínaných diagnózach.

Mechanizmus

Enormné preťažovanie krčnej chrbtice predklonom reguluje autonómny nervový systém najprv lokálnymi a neskôr globálnymi spazmami šijového svalstva. K spazmu m. multifudus sa postupne pridáva m. splenius capitis, semispinalis capitis, rectus capitis a neskôr levator scapulae, prípadne trapezius. Úponový systém týchto svalov je lokalizovaný v okcipitálnom priestore, v tesnej blízkosti artérie vertebralis.

Spazmované svalstvo prispieva k zvyšovaniu tlaku na atlantookcipitálny priestor, zhoršuje sa cirkulácia krvi nielen v priľahlých segmentoch, ale najmä v samotnej artérii, ktorá je kľúčová pre cievne zásobenie aparátov majúcich zásadný vplyv na rozvoj spomínaných diagnóz.

Taktiež sú iritované nervy vedúce z priestorov C1-C3, odkiaľ vedie napríklad inervácia krčných svalov.

Dôsledky

Zhoršenie cirkulačných pomerov v opísanom teréne vedie napríklad k zhoršeniu cievneho zásobenia vestibulárnych aparátov. Tieto telieska v strednom uchu sú detektormi rovnováhy a ich podkrvovanie má za následok zhoršenie funkcie. Signály posielané do mozgu sú zmätočné a výsledkom je ZÁVRAT.

Zároveň je podkrvovaný mozoček, ktorého úlohou je aj udržiavanie rovnováhy, koordinácia pohybov, vzpriamený postoj a prispieva ku riadeniu svalového napätia.

TINITUS poukazuje na zhoršené cievne zásobenie stredného ucha a to nielen aparátov, ale aj koordinujúcej inervácie.

BOLESTI HLAVY zasa indikujú, že sa v niektorých častiach mozgu rozťahujú cievy, ktoré vytvárajú rezervoáry krvi s väčšim objemom, aby bol mozog neustále zásobovaný konštantným prítokom krvi. Rozťahované cievy utláčajú okolité nervové tkanivo a výsledkom je najprv bolesť hlavy a neskôr migrenózny cyklus.

Terapia

Uvoľnenie atlasu sa prevádza špeciálnym ťahom, tzv. laterálnou adjustáciou. Postihnutý leží na chrbáte s hlavou vyrotovanou do strany. Rýchlym tlakom na laterálny okciput dôjde k uvoľneniu spoja a väčšinou aj k okamžitému uvoľneniu artérie vertebralis, čo postihnutý reportuje ako prílev tepla do zadnej časti lebky.

Rehabilitácia cievneho zásobenia prebieha postupne a zlepšuje sa s každým dňom. Aj keď aj tu záleží na konkrétnej diagnóze a etiológii. Chronické stavy samozrejme vyžadujú dlhodobú terapiu, prípadne intenzívnejší prístup najmä zo začiatku.

Postihnutý musí byť poučeny o správnom posturálnom a pohybovom režime, inak je každá terapia a cvičenie diskutabilné. Cielené cvičenie sa sústreďuje na mobilizáciu krčnej chrbtice pod záťažou v rôznych uhloch. Pasívny strečing je v tomto prípade zbytočný, dôležité je stimulovať dotknutý muskulárny systém.

Môj záver: atlas a jeho okolie sú kľúčovými prvkami pre riešenie diagnóz ako vertigo, závraty, bolesti hlavy, migrény, tinitus. Vzhľadom na kontribúciu k cievnemu zásobeniu ďalších častí mozgu môže mať blokáda atlasu zásadný vplyv aj na iné, na prvý pohľad nesúvisiace diagnózy. Uvoľnenie atlantookcipitálneho priestoru preto niekedy prináša riešenia tam, kde iné napríklad lokálne terapie zlyhávajú.

Súvisiace články:

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na pochopenie súvislostí, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.

Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...

Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...

Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.