Bolesť krížov - protrúzia, hernia a diskopatia platničky L5-S1

11.08.2018

Asi medzi najčastejšie problémy s chrbticou patrí tzv. diskopatia platničky L5-S1. Spolu s bolesťami krížov z platničky L4-L5 tvoria obávané kombo zaraďujúce sa do TOP dôvodov bolestí chrbtice.

Ako sme si už vysvetlili v článku Bolesť krížov - hernia a protrúzia platničky L4-L5, symptomatika a závažnosť porúch driekovej chrbtice predčí ostatné časti chrbtice. Bolesti krížov sú dobre známe svojou intenzitou a doslova paralyzujúcimi účinkami nielen na telo, ale aj na život ako taký.

Aj keď je segment L5-S1 hneď pod segmentom L4-L5, nielen symptomatika, ale aj liečba je v zásade rozdielna. Dôvodov je niekoľko a je to najmä anatomická stavba, ktorá definuje budúce problémy.

Aj keď spinálny nerv L5-S1 takisto ako L4-L5 tvorí podstatnú časť ischiatického nervu, takže tiež zásobuje panvovú a sedaciu oblasť a nohu, čo do stavebných detailov a dynamiky chrbtice sa celkom zásadne líšia.

Hlavný rozdiel v stavbe je v tom, že stavec L4 je "posadený" cez platničku na stavci L5, ale stavec L5 už cez platničku "nasadá" na krížovú kosť, kde sa menia dynamické profily chrbtice z dôvodu zmien hybnosti. Navyše je platnička L5-S1 podstatne viac skosená v dorzálnom smere, takisto neuroforamen je nižší a užší ako u L4-L5.

Koreňové spinálne vetvy bývajú u L4-L5 viac ohrozené predklonom a manipuláciou s bremenami ako u L5-S1 a nezriedka sa stáva, že je poškodená platnička L4-L5 a produkuje symptómy, zatiaľčo L5-S1 je nemá, bez klinického prejavu.

Jedným z dôvodov je práve stavba L5-S1, kde zadná časť platničky je podstatne tenšia ako predná a aj pri poškodeniach a protrúzii je riziko kontaktu s nervom podstatne nižšie ako u L4-L5.

Čo je ale horšie a v čom je práve L5-S1 nebezpečnejší, je ventrálny posun z dôvodu diskopatie. Diskopatia je stav platničky, kedy dlhodobým poškodzovaním (protrúzia, extrúzia) alebo vekom, desikáciou a pod. dochádza k stenčovaniu platničky a nasledovnému posunu L5 oproti S1 smerom do brucha alebo ak chcete ventrálne (na obrázku chrbtica vpravo). Tento posun sa nazýva aj pseudospondylolistéza. (Aby ma zasa niekto neupozornil, že používam veľa latinských výrazov, tak na moju obranu - radšej napíšem pseudospondylolistéza ako rádobyposunstavcaoprotiinémustavcu alebo zdanlivýposunstavcaoprotiinémustavcu. Latina má jednoducho cveng a je jednoduchšia.)

Stenčenie platničky umožňuje chrbtici "sadať", posúvať sa po mm smerom dopredu a postupne sú spinálne nervy utláčané nie platničkou, ale skôr dolnými stavcovými výbežkami. Tento stav sa vedie k tomu, čo nazývame foraminálna stenóza a na rozdiel od L4-L5 kedy je pri správnom pohybovom režime klinicky nemá, v segmente L5-S1 spôsobuje takmer permanentné bolesti krížov.

Takže symptomatiku L5-S1 môžeme rozdeliť na 2 skupiny, podľa toho, či ide o akútny alebo chronický stav. Pri akútnej blokáde dochádza k útlaku spinálneho nervu L5-S1 platničkou v protrúzii, bolesti sú silné bodavé, vyžarujú smerom do zadku, bočnej strany stehien, záklon chrbtice je takmer nemožný. Pri chronickom stave, najmä pri diskopatii je záklon síce možný, ale z dôvodou užších neuroforamín obtiažny a iritujúci. Bolesti krížov sú stredne intenzívne až slabé, ale skôr permanentné a úľavu prináša nahnutie dopredu, chôdza do svahu alebo ľahnutie na chrbát.

Nervové tkanivo je dráždené takmer permanentne, opúcha a spúšťajú sa a trvajú spazmy hlbokého svalstva. Postihnutý trpí takmer permanentne a liečba antiflogistikami prináša iba dočasnú úľavu.

Či už je segmetnt L5-S1 postihnutý akútne alebo chronicky, vyžaduje si najmä dlhodobú terapiu a starostlivosť a veľa trpezlivosti. Aj keď sa platnička zahojí (čo trvá aj rok), už nikdy nedosiahne pôvodnú dizajnovanú výšku, čo zužuje neuroforamína a má priamy negatívny vplyv na foraminálnu stenózu.

Z chirurgických riešení spomeňme implantát a jeho stabilizáciu, čiže výmenu diskopatickej platničky za umelú a stabilizáciu segmentu tak, aby nedochádzalo k ventrálnemu posunu.

Z konzervatívnych možností, za predpokladu, že ešte nedošlo k úplnej devastácii, je k dispozícii cvičenie na stabilizáciu chrbticu prostredníctvom dorzálneho svalstva, hlavne m.multifidus. Viac informácií nájdete v článku Spondylolistéza a cviky na driekovú chrbticu.

Môj záver: Bolesti krížov spôsobené protrúziou (herniou) platničky L5-S1 sú síce menej intenzívne ako v segmente nad, ale vyžadujú dlhodobý prístup, nezriedka trvajúci po zvyšok života. Samozrejmosťou je úprava pohybových stereotypov a dennodenné cielené cvičenie doplnené občasnou terapiou. Len tak je možné sa vyhnúť alebo zmierniť spondylolistetické efekty prinášajúce permanentné bolesti.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu