Masová hystéria, ktorá sprevádza nástup alternatívnych terapeutických metód, prináša zásadné zmeny aj do vnímania medikamentóznej liečby.
Lieky sú zrazu "zlé", "nefungujú", "nezaberajú" a všetko alternatívne je "dobré", "v súlade s potrebami tela/Univerza/atď.", "správne". Odporcovia klasickej medicíny a obhajcovia alternatívy si však akosi nevšimli, že jeden extrém nám pomaly nahrádza druhý.
Prvým extrémom je súčasný stav klasickej medicíny - alopatický prístup, vyradenie súvislostí medzi chorobou a pacientovým životom z diagnostiky alebo nekoncepčné predpisovanie liekov. Extrémom druhým je alternatíva, ktorá by všetkých najradšej liečila holisticky, náhodne a najmä prírodne s odvolávaním sa na takmer nekonečné regeneračné sily organizmu.
Pravda je však opäť a "nečakane" kdesi uprostred.
Najväčšiu porciu nenávisti si zlízli farma firmy a lieky. Do istej miery tomu rozumiem, pretože lieky sú dnes predpisované na symptómy bez ohľadu na to, aby sa riešila v prvom rade etiológia problému, takže liečebný efekt je samozrejme minimálny.
Pretože jedine s pochopením súvislostí pacientovho života a vplyvom na vývoj konkrétneho problému je možné vykonať požadované zmeny a až potom prichádzajú na scénu lieky, ako doplnok liečebného procesu.
Čítate správne, považujem lieky za doplnok liečby, nie za liečbu samotnú. Bohužiaľ, historicky sa liekom pripisuje primárna pozícia v liečbe a toto mylné východisko má neblahé dôsledky. Lieky nefungujú nie preto, že nemajú terapeutické účinky, ale preto, lebo sa indikujú nekoncepčne, opakovane, nadmerne a hlavne pri problémoch pohybového aparátu sa od nich očakáva niečo, čo nedokážu zabezpečiť.
Očakávať od liekov, že zmenia pohybové stereotypy, odcvičia za pacienta to, čo je nevyhnutné pre rehabilitáciu alebo ho privedú k pochopeniu, kde v živote potrebuje urobiť zmeny, je nezmysel.
Napriek tomu majú lieky svoje pevné a adekvátne miesto v liečbe a plné využitie ich potenciálu je naozaj možné pri dodržaní jednoduchých pravidiel.
Diklofenak (sodná soľ diklofenaku) je liečivo, ktoré je na trhu niekoľko desiatok rokov a je účinnou látkou v liekoch ako Flector, Voltaren, Almiral či Diclobene. Zaraďuje sa medzi nesteroidové protizápalové lieky (NSAID). Mechanizmus účinku spočíva v blokovaní produkcie prostaglandínov, čo sú chemikálie, ktoré sa v ľudskom organizme podieľajú na tvorbe opuchov. Diklofenak pôsobí protizápalovo, antipyreticky a tlmí bolesť.
Bežne sa predpisuje pri bolestiach chrbtice a pohybového aparátu a rovnako bežne sa stáva predmetom kritiky, pretože údajne nefunguje.
Vysvetlíme si prečo.
Na príbalovom letáku lieku Voltaren rapid 50 mg z produkcie Novartis pharma sa dočítate, citujem:
"Voltaren Rapid zmierňuje prejavy zápalu, ako je opuch a bolesť, a tiež znižuje horúčku tým, že zabraňuje tvorbe látok (prostaglandínov), ktoré sú zodpovedné za zápal, bolesť a horúčku. Neovplyvňuje príčiny zápalu alebo horúčky."
Neovplyvňuje príčiny zápalu alebo horúčky!
Neovplyvňuje príčiny zápalu alebo horúčky!!
Rozumieme? Aj samotný výrobca upozorňuje na to, že liek neovplyvňuje príčinu zápalu, čiže neovplyvňuje napr. mechanické problémy v organizme, ktoré vedú k tvorbe opuchov.
Takže ak máte napríklad blokádu chrbtice alebo nebodaj vykĺbené rameno a takto dislokované časti tela vám tlačia na nervy a spôsobujú opuchy na nich, diklofenak s tým logicky nič neurobí. Resp. dočasne stiahne opuchy, ale tie sa budú z mechanických dôvodov na nervoch obnovovať dookola.
Opätovnou konzumáciou sa navyše podporuje degradácia, pretože pacient je presvedčený, že robí pre svoj problém to správne. Tlmenie bolesti mu umožňuje obísť prirodzené ochranné reakcie organizmu, zväčšiť rozsah pohybu tej časti tela, ktorú sa CNS práve naopak snaží spazmami blokovať, aby nedošlo k väčšiemu poškodzovaniu. S pribúdajúcim časom sa problém prehlbuje, zhoršuje a vytvára sekundárne a ďalšie poškodenia, ktoré prechádzajú do chronických foriem, doba liečenia sa predlžuje a nezriedka končí chirurgicky.
A potom sa obviní liek z toho, že nefunguje :)
Ako teda využiť potenciál liečiva?
V prvom rade treba pochopiť mechanizmus účinku. Diklofenak je liečivo, ktorého úlohou je pomôcť pacientovi v rehabilitácii, čiže v druhej fáze procesu liečby, kedy je potrebné, aby z dôvodu pohybov pri cvičení nedochádzalo k spätnej iritácii nervov a opätovnému rozvoju spazmov.
Prvou fázou by mala byť reponácia systému, t.j. uviesť telo do maximálne funkčnej konštitúcie za daných podmienok. Ako príklad si uveďme ono vykĺbené rameno. Darmo sa budete sypať diklofenakom, kým ho budete mať vykĺbené. Po napravení ramena symptomatická liečba diklofenakom prinesie rýchlejšiu úľavu od bolestí a umožní postihnutému efektívnejšie rehabilitovať a predísť napríklad rozvoju kalcifikátov z dôvodu nedostatočného pohybu kvôli nadmernej bolesti.
Podobný proces sa týka aj chrbtice, pretože je to kĺbový systém a potrebuje reponovať. Z dôvodu prítomnosti spinálnych nervov je dokonca ešte háklivejší a citlivejší na funkčnosť. Podávanie diklofenaku pri akútnych blokádach je väčšinou neúčinné a nikam nevedie, práve naopak podporuje rozvoj chronických problémov - poškodenie platničiek a nervov z dôvodu silných spazmov hlbokého svalstva, lokálnych zápalov, atď..
Po reponovaní chrbtice môže pacient liečebný účinok diklofenaku využiť naplno - liečivo tlmí opuchy, znižuje bolesť a pacient môže účinne regenerovať. Čiže po slovensky povedané - keď vás sekne, tak to treba odblokovať a potom podporiť liečebné sily organizmu napríklad krátkodobým podaním Voltarenu. Úpravou pohybových stereotypov a cieleným cvičením zabezpečíme, aby k seknutiu nedošlo znova.
Ešte krátko o jednotlivých formách tohto rokmi overeného liečiva.
Almiral je vo forme roztoku a používa sa injekčne intramuskulárne hlavne v akútnych prípadoch. Nástup účinku je veľmi rýchly.
Voltaren rapid sú kapsle, ktoré šetria žalúdok, pretože jedným z vedľajších účinkov je negatívny vplyv na ochranný povlak žalúdočnej steny. Nástup je pomalší.
Flector je prášok s veľmi rýchlym nástupom účinku, ale so silnejšim dopadom na žalúdok.
Každá z týchto foriem má svoje pre a proti a pred ich užitím by ste sa mali poradiť so svojim lekárom alebo lekárnikom. Almiral a Flector sú z dôvodu silnejšieho účinku na predpis, Voltaren rapid 25 mg je voľnopredajný. Okrem toho existujú krémy, náplaste a ďalšie lieky s účinnou látkou diklofenak.
Aby nevznikol dojem, že propagujem lieky a poskytujem odborné informácie, tak upozorňujem, že informácie v tomto článku sú môj osobný pohľad na vec a majú byť iba príkladom.
Na podobnom princípe (ne)fungujú aj iné lieky. Ak chcete využiť liečebný efekt akéhokoľvek liečiva, je v prvom rade potrebná zmena všetkých ovplyvniteľných parametrov, ktoré viedli k problému.