Flector, Voltaren, Almiral: diklofenak - ako zabezpečiť, aby lieky na bolesti chrbtice fungovali

24.12.2018

Masová hystéria, ktorá sprevádza nástup alternatívnych terapeutických metód, prináša zásadné zmeny aj do vnímania medikamentóznej liečby.

Lieky sú zrazu "zlé", "nefungujú", "nezaberajú" a všetko alternatívne je "dobré", "v súlade s potrebami tela/Univerza/atď.", "správne". Odporcovia klasickej medicíny a obhajcovia alternatívy si však akosi nevšimli, že jeden extrém nám pomaly nahrádza druhý.

Prvým extrémom je súčasný stav klasickej medicíny - alopatický prístup, vyradenie súvislostí medzi chorobou a pacientovým životom z diagnostiky alebo nekoncepčné predpisovanie liekov.  Extrémom druhým je alternatíva, ktorá by všetkých najradšej liečila holisticky, náhodne a najmä prírodne s odvolávaním sa na takmer nekonečné regeneračné sily organizmu.

Pravda je však opäť a "nečakane" kdesi uprostred.

Najväčšiu porciu nenávisti si zlízli farma firmy a lieky. Do istej miery tomu rozumiem, pretože lieky sú dnes predpisované na symptómy bez ohľadu na to, aby sa riešila v prvom rade etiológia problému, takže liečebný efekt je samozrejme minimálny.

Pretože jedine s pochopením súvislostí pacientovho života a vplyvom na vývoj konkrétneho problému je možné vykonať požadované zmeny a až potom prichádzajú na scénu lieky, ako doplnok liečebného procesu.

Čítate správne, považujem lieky za doplnok liečby, nie za liečbu samotnú. Bohužiaľ, historicky sa liekom pripisuje primárna pozícia v liečbe a toto mylné východisko má neblahé dôsledky. Lieky nefungujú nie preto, že nemajú terapeutické účinky, ale preto, lebo sa indikujú nekoncepčne, opakovane, nadmerne a hlavne pri problémoch pohybového aparátu sa od nich očakáva niečo, čo nedokážu zabezpečiť.

Očakávať od liekov, že zmenia pohybové stereotypy, odcvičia za pacienta to, čo je nevyhnutné pre rehabilitáciu alebo ho privedú k pochopeniu, kde v živote potrebuje urobiť zmeny, je nezmysel.

Napriek tomu majú lieky svoje pevné a adekvátne miesto v liečbe a plné využitie ich potenciálu je naozaj možné pri dodržaní jednoduchých pravidiel.

Diklofenak (sodná soľ diklofenaku) je liečivo, ktoré je na trhu niekoľko desiatok rokov a je účinnou látkou v liekoch ako Flector, Voltaren, Almiral či Diclobene. Zaraďuje sa medzi nesteroidové protizápalové lieky (NSAID). Mechanizmus účinku spočíva v blokovaní produkcie prostaglandínov, čo sú chemikálie, ktoré sa v ľudskom organizme podieľajú na tvorbe opuchov. Diklofenak pôsobí protizápalovo, antipyreticky a tlmí bolesť.

Bežne sa predpisuje pri bolestiach chrbtice a pohybového aparátu a rovnako bežne sa stáva predmetom kritiky, pretože údajne nefunguje.

Vysvetlíme si prečo.

Na príbalovom letáku lieku Voltaren rapid 50 mg z produkcie Novartis pharma sa dočítate, citujem:

"Voltaren Rapid zmierňuje prejavy zápalu, ako je opuch a bolesť, a tiež znižuje horúčku tým, že zabraňuje tvorbe látok (prostaglandínov), ktoré sú zodpovedné za zápal, bolesť a horúčku. Neovplyvňuje príčiny zápalu alebo horúčky."

Neovplyvňuje príčiny zápalu alebo horúčky!

Neovplyvňuje príčiny zápalu alebo horúčky!!

Rozumieme? Aj samotný výrobca upozorňuje na to, že liek neovplyvňuje príčinu zápalu, čiže neovplyvňuje napr. mechanické problémy v organizme, ktoré vedú k tvorbe opuchov.

Takže ak máte napríklad blokádu chrbtice alebo nebodaj vykĺbené rameno a takto dislokované časti tela vám tlačia na nervy a spôsobujú opuchy na nich, diklofenak s tým logicky nič neurobí. Resp. dočasne stiahne opuchy, ale tie sa budú z mechanických dôvodov na nervoch obnovovať dookola.

Opätovnou konzumáciou sa navyše podporuje degradácia, pretože pacient je presvedčený, že robí pre svoj problém to správne. Tlmenie bolesti mu umožňuje obísť prirodzené ochranné reakcie organizmu, zväčšiť rozsah pohybu tej časti tela, ktorú sa CNS práve naopak snaží spazmami blokovať, aby nedošlo k väčšiemu poškodzovaniu. S pribúdajúcim časom sa problém prehlbuje, zhoršuje a vytvára sekundárne a ďalšie poškodenia, ktoré prechádzajú do chronických foriem, doba liečenia sa predlžuje a nezriedka končí chirurgicky.

A potom sa obviní liek z toho, že nefunguje :)

Ako teda využiť potenciál liečiva?

V prvom rade treba pochopiť mechanizmus účinku. Diklofenak je liečivo, ktorého úlohou je pomôcť pacientovi v rehabilitácii, čiže v druhej fáze procesu liečby, kedy je potrebné, aby z dôvodu pohybov pri cvičení nedochádzalo k spätnej iritácii nervov a opätovnému rozvoju spazmov.

Prvou fázou by mala byť reponácia systému, t.j. uviesť telo do maximálne funkčnej konštitúcie za daných podmienok. Ako príklad si uveďme ono vykĺbené rameno. Darmo sa budete sypať diklofenakom, kým ho budete mať vykĺbené. Po napravení ramena symptomatická liečba diklofenakom prinesie rýchlejšiu úľavu od bolestí a umožní postihnutému efektívnejšie rehabilitovať a predísť napríklad rozvoju kalcifikátov z dôvodu nedostatočného pohybu kvôli nadmernej bolesti.

Podobný proces sa týka aj chrbtice, pretože je to kĺbový systém a potrebuje reponovať. Z dôvodu prítomnosti spinálnych nervov je dokonca ešte háklivejší a citlivejší na funkčnosť. Podávanie diklofenaku pri akútnych blokádach je väčšinou neúčinné a nikam nevedie, práve naopak podporuje rozvoj chronických problémov - poškodenie platničiek a nervov z dôvodu silných spazmov hlbokého svalstva, lokálnych zápalov, atď..

Po reponovaní chrbtice môže pacient liečebný účinok diklofenaku využiť naplno - liečivo tlmí opuchy, znižuje bolesť a pacient môže účinne regenerovať. Čiže po slovensky povedané - keď vás sekne, tak to treba odblokovať a potom podporiť liečebné sily organizmu napríklad krátkodobým podaním Voltarenu. Úpravou pohybových stereotypov a cieleným cvičením zabezpečíme, aby k seknutiu nedošlo znova.

Ešte krátko o jednotlivých formách tohto rokmi overeného liečiva.

Almiral je vo forme roztoku a používa sa injekčne intramuskulárne hlavne v akútnych prípadoch. Nástup účinku je veľmi rýchly.

Voltaren rapid sú kapsle, ktoré šetria žalúdok, pretože jedným z vedľajších účinkov je negatívny vplyv na ochranný povlak žalúdočnej steny. Nástup je pomalší.

Flector je prášok s veľmi rýchlym nástupom účinku, ale so silnejšim dopadom na žalúdok.

Každá z týchto foriem má svoje pre a proti a pred ich užitím by ste sa mali poradiť so svojim lekárom alebo lekárnikom. Almiral a Flector sú z dôvodu silnejšieho účinku na predpis, Voltaren rapid 25 mg je voľnopredajný. Okrem toho existujú krémy, náplaste a ďalšie lieky s účinnou látkou diklofenak.

Aby nevznikol dojem, že propagujem lieky a poskytujem odborné informácie, tak upozorňujem, že informácie v tomto článku sú môj osobný pohľad na vec a majú byť iba príkladom.

Na podobnom princípe (ne)fungujú aj iné lieky. Ak chcete využiť liečebný efekt akéhokoľvek liečiva, je v prvom rade potrebná zmena všetkých ovplyvniteľných parametrov, ktoré viedli k problému.

Lieči vás vaše vlastné telo (alternatívny prístup) a pomôcť mu v tom môžete napríklad liekmi (klasický prístup). Syntéza toho najlepšieho z oboch prístupov je podľa mňa harmonickým prístupom na ceste ku zdraviu.

Môj záver: Umiernená a logická konzumácia liekov môže výrazne pomôcť pri problémoch pohybového aparátu. Dôležité je však pochopiť, že ich úloha je podporná a má pacientovi umožniť efektívnejšie využitie regeneračných schopností organizmu a pripraviť tak telo na rehabilitáciu.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.

Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...

Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...

Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.

Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...

Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...

Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: