Na začiatku je nevinná protrúzia platničky. Problém sa nerieši adekvátne, bolesti sa tlmia liekmi a z protrúzie sa vplyvom spazmov hlbokého svalstva a nesprávnym pohybom stáva extrúzia - prasknutá platnička. Vytlačené platničkové jadro kontaktuje spinálny koreň permanentne, bolesti sa stávajú neúnosné, telo sa bráni ešte silnejšími spazmami a rozvojom patologických adaptačných mechanizmov - zmenou polohy stavcov, rozvojom osteofytov, hlboké svalové štruktúry atrofujú a väzivovitejú.
Lokalita, kde sa poškodená platnička nachádza, determinuje aj rýchlosť patológie. V krčnej chrbtici stačia aj 3-4 mesiace na to, aby sa z jednoduchej funkčnej blokády vyvinula prasknutá platnička, v driekovej oblasti to trvá cca 6 mesiacov. A tak to, čo sa dalo vybaviť za pár dní úpravou pohybových stereotypov, je zrazu VEĽKÝ problém s liečením rádovo v mesiacoch a nasledovnou možnou doživotnou rekonvalescenciou.
U mňa na Facebook stránke padla otázka, čo s prasknutou platničkou, tak som dal dohromady jednoduché kroky, ako tento vážny problém riešiť. Samozrejme hovoríme o prípadoch, ktoré sú ešte konzervatívne vratné a kde nie je nevyhnutný operačný zákrok z dôvodu masívneho radikulárneho syndrómu alebo dokonca hroziacej paralýzy, o silných bolestiach nehovoriac.
Viac info v článkoch:
Protrúzia, extrúzia, bulging, hernia disku a sekvestrácia – aký je medzi nimi rozdiel?
Desikácia platničky (black disc), diskopatia a bolesti chrbtice
Svalový spazmus - príčiny, symptómy a terapia
1. analýza patológie pohybu
Je dôležité v prvom rade pochopiť, ako k prasknutiu platničky došlo. Je zásadný rozdiel medzi akútnym poškodením z dôvodu preťaženia nesprávnou manipuláciou ťažkého bremena ("zdvihol som 50 kg vrece v predklone a seklo ma") a chronickým poškodením, ktoré vznikne za rok nesprávnej manipulácie s ľahšími bremenami v predklone ("rok som prekladala 5 kg bedničky ohnutá nad stolom"). Oba prípady majú síce rovnaké symptómy, ale odlišnú etiológiu.
- Prvý prípad je jednoduchší a sprevádza ho menej problémov. Platnička je v podstate zdravá, až na lokálnu herniu a má priaznivú liečebnú prognózu.
- Druhý prípad je zložitejší, dlhodobým preťažovaním došlo k organickým zmenám, kolagénové platničkové obaly sú poškodené, gélové jadro je z veľkej časti mimo platničky, stavce javia známky spondylózy.
Identifikáciou patologických pohybových vzorov alebo stereotypov zabezpečíme, aby sa v budúcnosti ich vplyv eliminoval.
Toto je podľa mňa najdôležitejšia úloha a prax mi to potvrdzuje. Zároveň je to aj informácia, ktorú klienti najmenej akceptujú. Odmietajú prijať fakt, že prasknutú platničku si "vyrobili" nesprávnym pohybom alebo absenciou pohybu a myslia si, že ich z problému dostane všetko možné, len nie ZMENA. A pritom je to práve zmena, ktorá je nevyhnutným predpokladom úspešnej liečby a tú zmenu musia uskutočniť oni sami.
Ani najlepší terapeut za vás nezmení to, ako stojíte, ako sa hýbete, ako manipulujete s bremenami, ako sedíte a koľko času pozeráte do mobilu.
Viac v článkoch:
Smartfón syndróm – radikulopatia nervov brachiálneho plexu
Tabletové deti
Bolesti chrbtice sú výzvou na zmenu
Takto si denne ničíte chrbticu - pohybové zlozvyky a ako ich zmeniť
Máte funkčné alebo organické bolesti chrbtice a kĺbov?
2. adekvátna terapia
Bude to od terapeuta znieť asi čudne, ale úloha akejkoľvek terapie v riešení prasknutej platničky, je úloha POMOCNÁ. Spazmy hlbokého svalstva plnia ochrannú funkciu a ak sa terapia nepodporí cieleným cvičením a úpravou pohybovej patológie, môže ich "vypínanie" viesť k prehlbovaniu problémov.
Uvoľnenie chrbtice je potrebné na to, aby sa klient mohol postaviť na vlastné nohy a začal s problémom adekvátne, intenzívne a adresne bojovať. Mne sa v praxi najviac osvedčuje kombinácia odblokovania chrbtice a cielených masážnych techník v závislosti od lokality, druhu a rozsahu poškodenia.
Aj akupunktúre, bankovaniu, akupresúre, atď. by malo predchádzať odblokovanie chrbtice a popisujem to jednoducho na paralelnom probléme s vykĺbeným ramenom. Najprv je potrebné rameno reponovať (napraviť) a potom je možné ísť do ďalších podporných metodík, medikamentóznu liečbu nevynímajúc.
Bohužiaľ to, čo sa robí ako prvé pri vykĺbenom ramene, sa pri chrbticiach úplne ignoruje a umožňuje sa tak systému kolabovať. Pritom ide o podobné mechanizmy, chrbtica je takisto kĺbny systém, dokonca vzhľadom na intímny vzťah k spinálnym nervom systém oveľa citlivejší.
Viac v článkoch:
Flector, Voltaren, Almiral: diklofenak - ako zabezpečiť, aby lieky na bolesti chrbtice fungovali
Dá sa napraviť platnička?
Akútna blokáda: Čo sa v chrbtici deje, keď vás sekne
Bolesť krížov - protrúzia, hernia a diskopatia platničky L5-S1
Bolesť krížov - hernia a protrúzia platničky L4-L5
Bolesť krčnej chrbtice - protrúzia a extrúzia platničky C5-C6
Prečo je nevyhnutné uvoľniť chrbticu hneď, ako vás „sekne“
Prečo lieky neúčinkujú pri bolestiach chrbtice
3. cielené cvičenie
Prasknutá platnička, z ktorej vyteká jadro, kontaktuje spinálne nervy hlavne v mediolaterálnom smere. Priamy útlak nervov spôsobuje silné až paralyzujúce bolesti, ktoré postupne slabnú, ale prechádzajú do chronickej fázy. Rozvíja sa radikulárny syndróm (radikulopatia), spinálne nervy opúchajú, zhoršuje sa ich cievne zásobenie, čo ma neskôr negatívny vplyv aj na ovládanie svalov a stratu citlivosti.
Po absolvovaní terapie je nevyhnutné cvičiť cielené cviky zamerané na hlboké štruktúry chrbtice. Ich aktiváciou sa dá do istej miery ochrániť spinálny nerv pred útlakom a systému je umožnené rehabilitovať.
Tu by som rád poznamenal, že nie je cvičenie ako cvičenie a na internete sa dočítate kopu nezmyslov o tom, ako si uvoľniť pricviknutý nerv priťahovaním nôh k hrudi (!!) alebo ako ruský chirurg/český fyzioterapeut/angolský šaman/americký vedec ukázal X cvikov, ktoré vás za 5 minút zbavia bolestí. Toto už ani nebudem komentovať.
Cielené cvičenie znamená, že sa konkrétny problém s platničkou rieši ADRESNE, ADEKVÁTNE a VRÁMCI AKTUÁLNYCH možností klienta. A to znamená, že je to INDIVIDUÁLNE.
Mám niekedy v rukách človeka, ktorý ani jeden z overených cvikov nie je kvôli bolestiam schopný odcvičiť, tak mu na začiatok musím vymyslieť niečo úplne jednoduché, aby vôbec s tou rehabilitáciou mohol začať. Veľakrát je to len dvíhanie nohy v ľahu na bruchu alebo pri podopieraní sa o kuchynský dres.
Za cielené cvičenie nepovažujem systémové viackĺbové zložité a na prevedenie komplikované pohyby propagované v SM systéme alebo jóge, ktoré sa navyše prevádzajú v momentálne nevhodných uhloch pre ubolenú a zaspazmovanú chrbticu. Systémové kombinované pohyby však majú svoje miesto v rehabilitácii v neskorších fázach, ale aj tu platí, že na to, aby akékolvek cvičenie bolo zdraviu prospešné, musí sa robiť správne a pravidelne.
Svojou filozofiou sú mi skôr bližšie pohyby vychádzajúce z pohybov dieťaťa, jednoduché spinálne cviky v dorzálnom smere, pre ktoré som oporu našiel v prácach svetových kapacít na problémy pohybového aparátu. Teší ma, že aj cviky, ktoré som vyvinul ja, mi svojimi prácami potvrdzujú mená ako Stuart McGill, prof. Kolář, MUDr. Lewitt.
Z niekoľko rokov trvajúceho radikulárneho syndrómu do obôch nôh a neskôr radikulopatie nervov brachiálneho plechu ľavej ruky (kde som si už kvôli prasknutej platničke C5-C6 neovládal tri svaly - latissimus dorsi, pectoralis major a triceps brachii) som sa dostal po 2 týždňoch cvičením 2 jednoduchých cvikov, ktoré som si sám vyvinul a dodnes s úspechom používam na základnú rehabilitáciu chrbtíc klientov.
Na záver by som rád dodal, že ani najlepší terapeut, ani najlepší systém a ani najdisciplinovanejší prístup klienta k rehabilitácii nie je zárukou toho, že sa prasknutú platničku, alebo akýkoľvek iný problém, podarí úspešne zvládnuť. V takomto prípade si však človek môže povedať - urobil som, čo som vedel a mohol a mám čisté svedomie.
Úzka spolupráca s fundovaným terapeutom a pravidelné prehodnocovanie progresu je základom úspechu každej konzervatívnej terapie. Plan-do-review aj v prípade prasknutých platničiek je nástroj, pomocou ktorého sa riešenie posúva vpred a niekedy je to naozaj veľmi pomalými krôčikmi, pretože tento problém je naozaj beh na veľmi dlhú trať.