Tetánia a panická porucha: ako vyrobiť pacienta

01.07.2019

Prudký rozvoj diagnóz ako panický atak, panická porucha a tetánia, ktorý zaznamenávame v posledných desaťročiach, núti k zamysleniu. Kde sa tieto patologické prejavy berú a prečo je ich výskyt tak markantný? Štandardnou odpoveďou býva stres. Stres je úžasný fenomén, na ktorom sa dá postaviť akákoľvek diagnóza.

Nepopieram, stres je jeden z dôvodov, prečo sa panická porucha a tetánia objavujú, resp. existuje vzajomná súvislosť medzi dlhodobým stresom a spomínanými diagnózami. Dlhodobý stres (pracovný, osobný, sociálny, ...) dvíha hladinu kortizolu a ten bráni vstrebávaniu vápnika a horčíka. Deficity v mineralograme negatívne ovplyvňujú prenos nervových vzruchov, svaly kŕčujú a spúšťajú sa typické prejavy tetánie.

Bohužiaľ, zdravotný systém dnes diagnostikuje tetániu aj tam, kde nie je dokázaný nedostatok horčíka a vápnika a vyrába tak dlhodobého pacienta, pretože blokády chrbtice nesprávne identifikuje ako tetanické prejavy.

Výroba tetanika a pacienta s panickou poruchou prebieha nasledovne:

1. na začiatku sú blokády hrudnej a krčnej chrbtice

Dlhodobé fixovanie hrudnej a krčnej chrbtice nad mobil, laptop a pod. vedie útlaku nervov platničkami, pretože sú preťažované ventrálnym tlakom. 

Alebo k spazmovaniu hlbokých extenzorov, ktoré potom tlačia priamo na nervy. 

Viac v článku Blokáda hrudnej chrbtice - tlak a bolesť na hrudi, pichanie pri srdci.

Afektované nervy hrudnej chrbtice, ktoré somatickými vetvami zásobujú srdce, pľúca alebo medzirebrové svaly posielajú mozgu správu o ohrození, odvetnou reakciou je spazmus hlbokého svalstva a funkčná blokáda.

Viac v článku Blokády hrudnej chrbtice

Postihnutý cíti tlaky na hrudi, zvieravé pocity v hrudnom koši, zhoršuje sa nádych.

Viac v článku Bolesti pod lopatkou a na hrudi, spazmy pri lopatke

Telo reaguje šokovo a prechádza do ďalšej fázy.

2. postihnutý sa zľakne, pretože má pocit ohrozenia na živote

Odvetnou reakciou je prudké zdvihnutie hladiny epinefrínov, ktoré zabezpečia, aby nedošlo k fibrilácii srdca a zlyhaniu životne dôležitých orgánov. Lenže epinefríny dvíhajú tlak, telo je v stresovom režime a reaguje neprimerane.

3. postihnutý sa zľakne ešte viac

Okrem tlakov na hrudi a pocitu ohrozenia na živote postihnutý zaznamenáva aj zvýšený tlak a tep. Krv sa doslova valí do hlavy, telo reaguje spazmami cievnych stien, aby normalizovalo prítok. Postihnutý zaznamenáva tlaky už aj v hlave, cíti šijové spazmy.

Viac v článku Svalový spazmus - príčiny, symptómy a terapia

4. postihnutému sa začne točiť hlava

Rozvíja sa závrat, vertigo, kinetóza, postihnutý má pocit, ako keby plával na vode alebo sa s ním točí celý svet. Rozvíjajú sa blokády vrchnej časti krčnej chrbtice, ktoré ešte viac podporujú patológiu cievneho zásobenia mozgu a vestibulárnych aparátov.

Viac v článku Závraty, točenie hlavy, vertigo a vestibulárny syndróm z krčnej chrbtice

5. body 2, 3, 4 sa opakujú so zvyšujúcou sa intenzitou

Zvieravé pocity pokračujú, postihnutý sa dostáva do šoku a celý proces sa dookola opakuje a trvá aj týždne až mesiace.

6. u postihnutého sa rozvíja panický atak, panická porucha

Vzhľadom na to, že je postihnutý dlhodobo v strese, stúpa hladina kortizolu, ten bráni vstrebávaniu vápnika a horčíka a výsledkom je ... TETÁNIA. Postihnutý sa bojí vyjsť na ulicu, medzi ľudí, obáva sa zvieravých pocitov, trpí agorafóbiou a prepadá panike. Buduje sa PANICKÁ PORUCHA.

Viac v článku Panický atak, panická porucha, tetánia: môže ich spustiť blokovaná chrbtica?

Na začiatku boli blokády hrudnej a krčnej chrbtice a na konci je panická porucha, prípadne tetánia. V tomto prípade ich spúšťačom sú pohybové stereotypy, resp. nedostatok pohybu alebo nesprávne držanie tela.

Zdravotný systém rozvoj týchto porúch podporuje predpisovaním liekov a infúzií, ktoré majú zanedbateľný vply na symptómy. Príčiny neodstraňujú vôbec. Z pacienta trpiaceho blokádami chrbtice sa stáva psychiatrický pacient.

Ukážka terapie - odblokovanie vrchnej časti hrudnej chrbtice


Týždeň čo týždeň mám u v rukách ďalšieho "tetanika". Vo väčšine prípadov ide o blokády hrudnej a krčnej chrbtice, ktoré prerástli do absurdných rozmerov a z drobného fyzického problému, ktorý sa dá vyriešiť za jedno sedenie, je zrazu komplikovaná psychiatrická diagnóza s dlhodobou terapiou.

Našťastie sa aj rozvinuté prípady dajú účinne riešiť odblokovaním a cieleným cvičením.

Môj záver: pri posudzovaní panickej poruchy a tetánie je mimoriadne dôležité odlíšiť typickú diagnózu od prípadov, ktoré majú pôvod v chrbtici. Základom úspechu je potom manuálna terapia a úprava pohybových a životných stereotypov.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...

Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.

Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...

Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...

Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku:

Ďalší z posturálnych nezmyslov je tzv. podsadenie panvy (na obrázku posterior pelvic tilt) a bohužiaľ s ním stretnete pravidelne, a to dokonca aj v SM systéme, ktorý je dnes už patologicky vnucovaný každému bez ohľadu na to, či mu prospieva alebo nie.

Čím hlbšie rozumiem problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu, tým viac mám pokory. Prešiel som dlhú cestu k pochopeniu, že nie všetko sa dá v tele opraviť a niekedy je najlepším riešením zmieriť sa s nevyhnutným - operáciou alebo doživotným diskomfortom. Aj tu však platí, že vždy sa dá niečo urobiť pre zlepšenie stavu tela a ak to...

Dlhodobé daždivé, chladné a vlhké počasie zhruba od októbra do marca so sebou prináša jeden zaujímavý zdravotný fenomén. Vo zvýšenej miere sa začnú vyskytovať akútne prípady prudkých bolestí driekovej a krčnej chrbtice, ľudovo povedané "seknutí". Ak ste to ešte nezažili, ide o miestami až o takú bolesť chrbtice, ktorá vás núti dokola brať...