Roztlačená platnička sa stiahne od spinálneho nervu a systém môže regenerovať.
Zjednodušene povedané, napravením chrbtice uvoľníme ohrozené chrbticové nervy a zmenšíme tlak na platničky, tie sa potom stiahnu do momentálne prípustnej fyziologickej polohy. Predstavte si že drtíte v ruke špongiu - keď uvoľníte ruku, stlačená špongia sa stiahne a zaujme pôvodný tvar, prípadne ak bola drtená dlho, tak zaujme mierne deformovaný tvar.
Nikto nenapráva platničky. Nikto sa k nim nedostane a aj keby dostal, tak je to ako keby sa snažil upraviť tvar stlačenej a vyklenutej špongie.
Nesprávne je aj vyjadrenie vyskočená platnička. To evokuje dojem, že platnička je nejaká súčiastka, ktorá odniekiaľ vypadla a dá sa zasunúť naspäť. Sémanticky a slovensky správne a logické je vyjadrenie vyklenutá platnička.
Takisto je nesprávne vyjadrenie vyskočený stavec. Správne je posunutý stavec. Tu by som ešte rád dodal, že robiť diagnostiku vzájomnej polohy stavcov na základe dorzálneho stavcového výbežku pohľadom cez kožu na chrbte poukazuje na terapeutovu neskúsenosť.
Tvar a poloha zadného výbežku voči ostatným môže byť dôsledkom napríklad traumy v detstve, keď sa dieťa váľa s rovesníkmi po zemi a môže ohnúť vtedy ešte celkom plastickú skeletálnu hmotu. Alebo môže byť dorzálny výbežok mimo líniu ostatných výbežkov aj preto, lebo aj celý stavec je mierne rotovaný ako dôsledok úrazu alebo individuálneho vývoja chrbtice.
Dôležité však v prvom rade je, či je prítomná symptomatika, ktorá by zodpovedala patologickému postaveniu a teda, či je dôvod stavec reponovať alebo očakávať od reponácie zlepšenie stavu.