Dá sa napraviť platnička?

04.08.2019

Narastajúci počet bolestí chrbtice so sebou prináša aj nebývalý záujem ľudí o korektné informácie z tejto oblasti. Ústnym podaním sa doteraz predávali osobné názory, ktoré sa snažili čo najvernejšie popísať skúsenosti, avšak informácie sú nepresné, skreslené alebo odrážajúce nedostatočnú znalosť anatómie a fyziológie dotknutých telesných systémov.

"Dá sa napraviť platnička?" je jedna z najčastejších otázok, s ktorými sa v praxi stretávam a dokonale vystihuje nepochopenie problematiky.

Platnička sa nedá napraviť a nenapráva. Platnička je väzivovitý útvar. Naprávajú sa kĺby a aby sme boli odborní, kĺby sa reponujú. Chrbtica je kĺbový systém, v ktorom sú dva priľahlé stavce spojené dvojicou kĺbov. Kĺby sú malé a plošné, v slovenčine sa ujal názov fazetové (plôškové kĺby), v odbornej literatúre sa dočítate o zygapofyzeálnom kĺbe.

Vzájomná poloha dvoch stavcov a ich fazetových kĺbov je to, o čo tu ide. Ak dôjde z nejakých dôvodov k subluxácii (podvrtnutiu) fazetových kĺbov najčastejšie v zmysle kraniokaudálnom, je to obvykle dôsledok preťaženia a/alebo poškodenia platničky.

Najčastejším príkladom je hernia platničky. Roztrhnuté vnútorné alebo aj vonkajšie obaly platničky sa vyklenú a pritlačia spinálny nerv. Ohrozenie spinálneho nervu ošetruje sympatikus prostredníctvom spazmu hlbokého svalstva, čím zabráni postihnutému v pohybe. Obmedzený je predklon, alebo aj záklon a rotácie, aby nedošlo k ďalšiemu stláčaniu platničky a jej väčšiemu vyklenovaniu a tlaku na spinálny nerv. Predíde sa tak nevratnému poškodeniu nervu a paralýze.

Napravenie, čiže reponácia fazetových kĺbov, spočíva v tom, že sa špeciálnou technikou, kombináciou trakcie a rotácie prudko vyvinie rázové preťaženie niekoľko stoviek kg, ktoré je potrebné na to, aby sa na stotinu sekundy odtiahli fazetové kĺby od seba v rozsahu obmedzenia daného väzivom spájajúcim dva fazetové kĺby. Odtiahnutím kĺbov a reponovaním kĺbového spoja dôjde k uvoľneniu spinálneho nervu. Sympatikus dostane informáciu o pominutí hrozby a uvoľní spazmované svalstvo.

Roztlačená platnička sa stiahne od spinálneho nervu a systém môže regenerovať.

Zjednodušene povedané, napravením chrbtice uvoľníme ohrozené chrbticové nervy a zmenšíme tlak na platničky, tie sa potom stiahnu do momentálne prípustnej fyziologickej polohy. Predstavte si že drtíte v ruke špongiu - keď uvoľníte ruku, stlačená špongia sa stiahne a zaujme pôvodný tvar, prípadne ak bola drtená dlho, tak zaujme mierne deformovaný tvar.

Nikto nenapráva platničky. Nikto sa k nim nedostane a aj keby dostal, tak je to ako keby sa snažil upraviť tvar stlačenej a vyklenutej špongie.

Nesprávne je aj vyjadrenie vyskočená platnička. To evokuje dojem, že platnička je nejaká súčiastka, ktorá odniekiaľ vypadla a dá sa zasunúť naspäť. Sémanticky a slovensky správne a logické je vyjadrenie vyklenutá platnička.

Takisto je nesprávne vyjadrenie vyskočený stavec. Správne je posunutý stavec. Tu by som ešte rád dodal, že robiť diagnostiku vzájomnej polohy stavcov na základe dorzálneho stavcového výbežku pohľadom cez kožu na chrbte poukazuje na terapeutovu neskúsenosť.

Tvar a poloha zadného výbežku voči ostatným môže byť dôsledkom napríklad traumy v detstve, keď sa dieťa váľa s rovesníkmi po zemi a môže ohnúť vtedy ešte celkom plastickú skeletálnu hmotu. Alebo môže byť dorzálny výbežok mimo líniu ostatných výbežkov aj preto, lebo aj celý stavec je mierne rotovaný ako dôsledok úrazu alebo individuálneho vývoja chrbtice. 

Dôležité však v prvom rade je, či je prítomná symptomatika, ktorá by zodpovedala patologickému postaveniu a teda, či je dôvod stavec reponovať alebo očakávať od reponácie zlepšenie stavu.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...   

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.