Recidíva po terapii alebo prečo sa bolesti chrbtice vracajú

24.03.2019

"Bol som u odborníka a 3 dni mi bolo dobre, ale teraz je problém naspäť". Jediné, čo sa v tomto výroku mení, je doba trvania - u jedného klienta je to 3 dni, u iného 1 a u ďalšieho 2 týždne.

Tí skúsenejší a informovanejší klienti už vedia, že obnovenie bolestí je v niektorých prípadoch úplne normálna súčasť procesu rehabilitácie. Tí menej skúsení alebo frustrovaní klienti odmietajú fakty a prenášajú zodpovednosť na terapeuta.

Recidíva je prirodzená súčasť liečebného procesu. Rehabilitačný proces je za ideálnych okolností stúpajúca priamka, čiže stav po terapii sa postupne zlepšuje. Lenže ideálne podmienky sú výnimočné, takže v praxi sa častejšie stretávame s tým, že rehabilitácia má stúpajúci sínusový (vlnovkový priebeh). Jeden deň je lepšie, na druhý horšie, ale stav sa postupne zlepšuje.

Na to, aký bude priebeh, má vplyv niekoľko faktorov, spomeniem tie základné:


Aktuálny stav organizmu

Ak máte akútnu blokádu, máte to prvýkrát a prišli ste skoro, je aktuálny stav funkčný, čiže ešte nedošlo k rozsiahlym organickým poškodeniam. Terapia je jednoduchá a riziko recidívy minimálne. Ak máte už poškodené platničky a blokádu po ixtýkrát, je riziko recidívy prirodzene vyššie. Tento stav je organický a vyžaduje si dlhodobú aktívnu spoluprácu s terapeutom. Na výskyt recidív má vplyv aj to, o aký funkčný celok ide. Ak sú napríklad blokády v hrudnej chrbtici, táto má z dôvodu stavby lepšiu prognózu, pretože platničkám v rozsiahlom poškodzovaní bráni hrudný kôš pôsobiaci ako ochranný korzet.


Časové pozadie problému

Je rozdiel mať problém 3 dni alebo polroka. Čím dlhšie je systém v nereponovanom stave, tým vyššia je pravdepodobnosť, že sa bude "snažiť" obnoviť dlhodobý stav. Predstavte si, že máte polroka zovretú ruku v päsť. Teraz niekto príde a otvorí vám ju, roztiahne prsty, vymasíruje najlepšie ako vie. Aj napriek úsiliu, je prirodzenou tendenciou polroka skrátených fascií a svalov stiahnuť sa naspäť a toto platí pre aj pre chrbtice. Alebo aj pre migrény, kde je dlhodobým dráždením nervového systému zvýšená jeho citlivosť na podnety. Preto potom cervikálnu migrénu vyvolá aj napríklad obyčajný svetelný záblesk.


Aktívna alebo pasívna účasť na riešení problému

Vaša, nie terapeutova. Ten má pod kontrolou terapiu, nie vás a váš prístup k problému. Dôležité je aj to, čo sa bude diať po odchode z ordinácie. Chronické stavy vyžadujú, aby ste telu pomohli s rehabilitáciou a to za vás nikto neurobí. Cielené cvičenie, úprava pohybových stereotypov, úprava režimu, životosprávy, práca s vlastnou psyché a najmä prevzatie zodpovednosti za svoj stav, to je alfa a omega každej úspešnej rehabilitácie. Terapeut je v úlohe pomocnej a rieši ad hoc tie udalosti, s ktorými si klient nevie rady a tých musí byť minimum.


Aktuálna psychická a fyzická záťaž

Zo stola rovno do ťažkej roboty? To je bežný obraz a aj dôvod prečo sa bolesti obnovujú. Pritom sú bolesti chrbtice a kĺbov výzvou na zmenu a keď sa OPAKUJÚ, tak je to aj preto, lebo klient OPAKUJE vzory, ktoré ho do problému dostávajú znovu a znovu. Podstatnú zložku bolestí chrbtice a recidív tvoria aj somatické súvislosti. Klient sa opakovane vracia do prostredia, ktoré na neho pôsobí devastačne a je jedno, či ide o ťažkú prácu alebo neuspokojivý partnerský život. Spomínam si na ukážkový prípad, keď jedna známa opakovane roky trpela blokádami krčnej chrbtice, ktoré vymizli spontánne do 2 mesiacov, pretože ona zmenila prácu a jej manžel sa vrátil zo zahraničia a sňal jej podstatnú časť životnej ZÁŤAŽE Z KRKU.


Prístup k problému

Pasívny prístup, t.j. odmietanie zodpovednosti za svoje zdravie a hľadanie externého spasiteľa, poukazuje na možný komplex obete. U ľudí so systémovými poruchami, medzi ktoré patria aj bolesti chrbtice, sa objavuje častejšie. Dokonca si trúfam povedať, že komplex obete je vo väčšine prípadov priamy faktor, prečo sa bolesti tvoria a vracajú. Už len typický postoj obete - zvesené plecia, sklonená hlava, stiahnutý žalúdok, sám o sebe postačuje na to, aby vás bolel krk aj kríže. A to nehovorím o nesprávnom dýchaní a spazmovaní celého svalového aparátu, v ktorom je telo ako v korzete.


Výber terapie a terapeuta

Jeden môj klient to definoval takto:"Už chápem, že spazmy okolo lopatiek nestačí iba vymasírovať. Pretože za mojimi spazmami sú blokády. A za blokádami môj neustály predklon nad mobilom. A už viem, že vy mi pomôžete s blokádami a ukážete cvičenie a ja urobím všetko pre to, aby sa už neopakovali".

Terapeut má pod kontrolou priebeh počas terapie, nie po nej.

Nepýtajte sa svojho terapeuta, ako dlho vám vydrží terapia. Opýtajte sa radšej, čo môžete urobiť vy pre to, aby ste ju nepotrebovali.

Môj záver: recidíva je bežná a prirodzená súčasť rehabilitačného procesu a zásadný vplyv na jej výskyt má klient. Prevzatím zodpovednosti za svoj život a úpravou maximálneho množstva faktorov je možné problém dostať pod kontrolu a postupne sa z neho dostať.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.