Prečo cvičenie niekedy nepomáha s bolesťami chrbtice?

23.08.2020

Cvičíte, cvičíte a nepomáha? Už ste vyskúšali SM systém, McKenzieho systém, DNS systém, pilates, jógu, moje cviky, cvičíte ráno, na obed a večer a stále nič? Stav sa nezlepšuje, bolesti pretrvávajú alebo sa na chvíľu utlmia, aby sa potom vrátili s plnou silou?

Frustrácia, ktorá sprevádza recidívu bolestí, je pochopiteľná. Veď cvičím, dávam do toho všetko, cvičím cviky, ktoré iným pomáhajú, cvičím poctivo každý deň, precízne a správne... 

Tak prečo ma stále niečo bolí?!

Odpoveď je jednoduchá, ale začnem najprv otázkami.

Koľko času denne venujete cvičeniu? Teraz sa väčšina z vás nadýchne a spustí niečo v zmysle ... "ja tak hodinu", "ja približne 3x25 minút", "ja cvičím s terapeutom každý druhý deň".

OK. A čo robíte medzi cvičením? Začnete nechápavo krútiť hlavou a odpovedať niečo v zmysle "no veď to sa venujem práci, domácnosti, atď.".

Aha, takže vy si myslíte, že medzi cieleným cvičením necvičíte. Takže chôdza, práca, beh, ležanie na gauči, práca okolo domu, odoberanie a odkladanie činiek vo fitku, ... to podľa vás nie je cvičenie, však?

Problém je v tom, že si drvivá väčšina ľudí s bolesťami pohyboveho aparátu myslí, že ak hodinu denne cvičí cviky na chrbticu, nech sú akokoľvek správne a precízne prevedené, tak to vyváži tých zvyšných 13 hodín pohybu, ktorý robia väcšinou úplne nesprávne.

Uvediem príklad. Mám poškodené platničky v driekovej chrbtici, kvôli tomu, že sa 30 rokov pohybujem v nesprávnom pohybovom vzore. Mám napriamenú lordózu, diskopatie platničiek, incipientnú nestabilitu driekovej chrbtice. Terapeut mi poradil sériu cvikov, ktoré sú vhodné pre môj problém. Ja si ich pocvičím, technicky správne, dám do toho všetko, aj sa spotím a ... a potom sa postavím a pokračujem v PATOLOGICKOM POHYBOVOM VZORE, KTORÝ MI SPÔSOBUJE BOLESTI.

A robím to 13 hodín denne - nesprávne chodím, dýcham, ohýbam sa, ležím a sedím s driekovou lordózou ohnutou kyfoticky. Skrátka a dobre 13 hodín denne si ubližujem pohybom, ktorý mi poškodzuje chrbticu a naivne si myslím, že 1 hodina cvičenia ma vylieči.

Za najväčší problém rehabilitácie bolestí pohybového aparátu považujem nepochopenie súvislostí, hlavne čo sa týka bolestí, ktoré si pacient vybudoval za desaťročia. 30 rokov nemusíte mať žiadne problémy a potom to "zrazu" začne. Bolesti, opakujúce sa, vracajúce sa ... prečo asi? Pretože si ich vyrábate denne 13 hodín.

Ani nejlepší rehabilitačný systém a ani najlepší terapeut vás nezbaví patológie pohybu. Keď vidím klienta, ako automaticky sedí s driekovou lordózou ohnutou dozadu a to sa pritom sťažuje na bolesti driekovej chrbtice, tak už viem, že mu žiadne cvičenie dlhodobo nepomôže. 

Pomôže mu iba pochopenie súvislostí a aktívna práca na postúre, posturálnych návykoch, funkčných vzťahoch a zmena. To, ako sedíte, chodíte, dvíhate deti, či okopávate záhradu, sú najsilnejšie pohybové stereotypy a majú zásadný vplyv na vaše bolesti.

Zbytočne budete chodiť na terapie a cvičiť, ak si vzápätí na to sadnete do auta a poškodenú driekovú lordózu ohnete do kyfotického postavenia alebo sa opäť ohnete nad mobilom.

U mňa v praxi to pozorujem už so stoickým kľudom. Vysvetlím, ukážem, predvediem, opíšem, nahučím do človeka aj trikrát počas terapie, že napríklad pri pohybe smerom dole si treba čupnúť, ak má poškodenú driekovú chrbticu, aby ju nepreťažoval. On mi to odkýve, že pochopil a zmení to, a  ... pri odchode si obúva topánky pričom sa ZASA ZOHNE.

Ja chápem, že zvyk je železná košeľa a habitus je niečo, čoho sa ťažko zbavuje. Nechcite potom však, aby vas bolestí zbavilo cvičenie alebo terapeut.

Svoje bolesti máte vo svojich rukách. Vy ste si ich vyrobili, vy ste majiteľom problému a je na vás, aby ste postupne našli východisko z aktuálnej situácie. Ja vám v tom rád pomôžem.

Učím ľudí, ako sa vyhnúť patologickému pohybu. Ako si sadať na stoličku, vstávať z nej, ako sedieť, ako sa hýbať smerom k zemi. Ako dýchať, chodiť, prenášať bremená, sedieť v aute, či umývať si zuby a riad. Ako obsluhovať mobil, ktorý je v dnešnej dobe najdôležitejším zdrojom patologického pohybu. Možno si poviete, že sú to zbytočnosti, ale keď sa týchto "zbytočností" nazbiera dosť, vyrobia PROBLÉM. A toho sa nezbavíte chodením na terapie alebo cvičením.

Ešte by som rád upozornil na jednu skutočnosť. S výnimkou akútnych tráum ako je napríklad akútna blokáda chrbtice pri nesprávnom zdvihnutí bremena, si bolesti budujete chronicky, dlhodobo. Budujete si nielen patologický pohyb, ale aj organické zmeny. V preťažovanej chrbtici sa poškodzujú nielen platničky, takže to nie je iba o protrúzii, extrúzii, hernii. Dochádza aj k patologickej adaptácii stavcov na zvýšené kompresné pomery, výsledkom čoho je spondylolistézaincipientná nestabilita chrbtice, foraminálna stenóza, degeneratívne artrotické zmeny fazetových kĺbov, zhrubnutie ligamentu flava, chronická únava multifudov, kalcifikácia a iné organické zmeny, atď.

Berte do úvahy, že väčšina z týchto zmien, je nevratná a je logické, že s istou mierou recidívy, diskomfortu alebo dokonca bolestí sa možno budete musieť naučiť žiť. Pri liečbe bolestí pohybového aparátu je potrebné si stanoviť realistické ciele. Musia byť nielen výzvou, ale najmä dosiahnuteľné a udržateľné.

Katka to zhrnula takto:

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na pochopenie súvislostí, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.

Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...

Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...

Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.