Od chvíle, keď sa prvýkrát nadýchneme až po posledný výdych, uplynie veľa rokov. Telo absolvuje milióny výdychov a nádychov, veď len denne je to cca 20 tisíckrát. Ohromujúce číslo a preto je dýchanie náš najdominantnejší pohybový vzor, pretože ho robíme aj v čase, keď sa "nehýbeme". Problematika dýchania a jeho vplyvu na fyziologické fungovanie organizmu sa trestuhodne podceňuje, resp. vôbec neberie do úvahy.
Dýchanie je absolútny základ života a nielen kvôli životodarnému kyslíku. Aktívne zapája niekoľko svalových skupín a pasívne pôsobí na väzivový, viscerálny, nervový, motorický systém a ďalšie telesné funkčné jednotky. Správne dýchanie umožňuje telu prosperovať, podporuje vzájomnú vyváženú kooperáciu systémov, znižuje stres, uvoľňuje, doslova vdychuje životu Život.
V jóge alebo bojových umeniach zohráva dýchanie primárnu úlohu a je zdrojom telesnej a duševnej sily. Mimo týchto disciplín sa dýchaniu nevenuje pozornosť takmer vôbec, odbije sa to obvykle nejakým tým "veď dýchame spontánne, tak čo aký problém".
Lenže problémy sa začnú objavovať už v detstve. Napríklad skoliotické držanie tela. V dospelosti je nesprávne dýchanie prítomné tam, kde sa objavujú nešpecifikované bolesti chrbtice a problémy s vnútornými orgánmi. Aj pri špecifických diagnózach, poškodených platničkách a iných organických zmenách sa zistí zlé držanie tela, ktoré ide ruka v ruke s nesprávnym dýchaním.
Ďalšie informácie:
Nesprávne dýchanie - tichý zabijak chrbtice
Skolióza nie je hrôza
Fyziologický dýchací vzor si popíšeme na dieťati, ktoré ho používa automaticky, neskreslene a správne.
Dieťa stojí vzpriamene, celá postúra je ergonomicky vyrovnaná a vyvážená. Pohľad smeruje rovnobežne so zemou, krčná chrbtica je v lordóze, hrudná chrbtica v kyfóze, drieková v lordóze. Bruško kopíruje driekovú lordózu. Postoj je uvoľnený, ramená centrované k chrbtici. Z dieťaťa vyžaruje pokoj a uvoľnenosť. Dieťa dýcha bránicou, tá automaticky zostupuje do voľnej brušnej dutiny. Dýchanie je plynulé, hlboké, bránicové, bez zapájania pomocných dýchacích svalov. Hrudník v strednej časti sa jemne hýbe, vo vrchnej časti takmer neznateľne. Svaly hrudníka a ramien nepracujú, sú bez napätia.