Desikácia alebo odvodnenie platničky je bežný nález a je prirodzenou súčasťou starnutia chrbtice. Organické zmeny kolagénových obalov spolu s vysychaním hyalurónového jadra sú nevyhnutným procesom komplexnej degradácie organizmu a nedajú sa zvrátiť, možno iba spomaliť. Aj tu treba vziať do úvahy, že niektoré nálezy môžu byť aj vo vyššom veku asymptomatické a iné u podstatne mladších osôb zasa môžu byť sprevádzané symptómami. Preto je potrebné aj tento diskopatický nález posudzovať v kontexte individuality každého pacienta.
V súčasnosti z dôvodu nefyziologického zaťaženia chrbtice (buď je enormne preťažovaná alebo vôbec nezaťažovaná) dochádza k postupným organickým zmenám. Platničkové jadro potrebuje na správne fungovania dostatok jednoduchého pohybu, pri ktorom dochádza k jemnému stláčaniu platničky. Tento proces v spolupráci s osmotickým javom pôsobí ako tzv. špongiový efekt.
Stláčanie platničky podporuje výmenu výživných látok zo synoviálnej tekutiny a platnička sa v podstate chová ako špongia. Stlačením uvoľnuje látky von, uvoľnením nasáva látky dnu. Teto proces je podstatne dlhší ako u iných tkanív zásobených krvnými cievami a preto je regenerácia platničky beh na dlhú trať a trvá aj rok dva kým dôjde k akej takej regenerácii.
Desikované platničky na MRI snímkach vyzerajú ako tmavé objekty a tento jednoducho pozorovateľný fakt so sebou však prináša niekoľko závažných ďalších skutočností:
- Organické zmeny v priebehu dlhej doby vyústia v odvodnenie jadra a kalcifikáciu kolagénu. Okraje stavcov kde sa stýkajú s desikovanými platničkami sú obvykle plné osteofytov. Priľahlé fazetové medzistavcové kĺby podliehajú artróze.
- Organické zmeny prispievajú k rozvoju bolestí. Primárne bolesti sú produkované priamo postihnutými časťami chrbticového kĺbneho systému.
- Sekundárne bolesti sú samostatná kapitola. Vzhľadom na to, že platnička vysychá, mení sa aj jej výška. Materiálu je menej, platnička "sadá" a prispieva tak k znižovaniu foraminálneho priestoru.
- Foraminálna stenóza je zdrojom bolestí objavujúcich sa najmä v stoji a pri chôdzi, zlepšujú sa v ľahu.
- Najmä v priestore L4-L5 a L5-S1 sú desikované platničky zdrojom úporných bolestí trvajúcich aj roky. Dôvodom je najvyššie zaťaženie chrbtice a najrobustnejšia inervácia.
- Rozvíja sa pseudospondylolistéza, nedostatočná výška hlavne platničky L5-S1 je dôvodom posunu stavca L5 oproti krížovej kosti a spinálne nervy sú kontaktované stavcovými výbežkami. Podobný proces postihuje aj L4-L5.
- Chrbtica stráca pôvodný rozsah pohybu, zhoršuje sa flexia, extenzia a aj rotácie. Telo sa bráni rozvojom patologických adaptačných mechanizmov. Od spazmov hlbokého svalstva až po rozvoj organických zmien.