Takže máme tu podvrtnutý fazetový kĺb, máme roztlačenú platničku, iritovaný nerv a máme seknutého pacienta.
Postihnutý vyhľadá pomoc. Keď dôjde k takejto náročnej traume, je zaužívaný obvyklý postup:
B. Analgetická liečba + kľudový režim
Postihnutý dostáva prevažne lieky tlmiace bolesť a má dodržiavať kľudový režim
C. Rehabilitácia
Postihnutý cvičí jednoduché cviky na uvoľnenie a posilnenie
Všimli ste si niečo? SPRÁVNE, zmizlo nám A, najdôležitejšia časť postupu! Teraz použijem analógiu - je to ako keby ste s vykĺbeným ramenom jedli lieky a cvičili. Čo by sa stalo? Nemusíme odpovedať, však?
Bohužiaľ, toto sa bežne deje. Subluxácie fazetových kĺbov chrbtice sa riešia spôsobom B a C a úplne sa ignoruje fakt, že je tu aj nejaké A. A to kľúčové. Kým nie je kĺb v normálnom postavení, nebudú ani nadväzujúce časti tela fungovať normálne. O bolesti nehovoriac.
Stav postihnutej časti tela sa obvykle zhoršuje. To, ako rýchlo a traumaticky, záleží od dispozícií tela. Nezriedka je proces sprevádzaný zápalmi, ktoré ešte viac komplikujú situáciu a zhoršujú už tak výrazné bolesti. Od vypuknutia problému až po povedzme magnetickú rezonanciu veľakrát uplynú mesiace. Vtedy je už telo v takom stave, že je zrelé skôr na operačný zásah, ako na konzervatívnu liečbu.
A mne je to úprimne ľúto ...
Nezatracujte prosím lieky, určite majú svoje miesto v terapii. Účinné látky obsiahnuté v liečivách tlmia bolesť, pôsobia protizápalovo a podporujú tak telo v jeho regenerácii. Na prvý pohľad sa však obvykle zdá, že lieky pri chrbticiach nepomáhajú, ale nie je to tak. Pomáhajú, len sa musí urobiť to dôležité "A", ktoré nám počas histórie vypadlo z terapeutického postupu.
Pomáha aj rehabilitácia, len si treba uvedomiť, že cvičiť, metaforicky povedané s vykĺbeným ramenom, má skôr devastačné účinky. Aj rehabilitácii by malo predchádzať "A" a ja osobne si myslím, že cvičenie je v dlhodobom horizonte dokonca to dôležitejšie.
Prajem vám, aby ste našli niekoho, kto vám v prípade potreby to "A" zabezpečí:) Ďalšie články nájdete tu