Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Bolesti po terapii

Na túto tému som napísal článok už pred rokmi, ale ako hovorí klasik "repetitio mater studiorum" a je to téma, ktorá medzi klientami rezonuje asi najviac (hneď po peniazoch). Takže boli ste na terapii (masáži, naprávaní, akupunktúre, atď., ja to zjednoduším na terapiu) a na druhý deň (o týždeň) máte bolesti. Také, ktoré ste predtým nemali alebo väčšie, ako keď ste na terapiu išli.
Kto je zodpovedný? Samozrejme terapeut. Tak zdvihnem telefón (tí odvážnejší) a naložím mu. Bol som u vás včera (predvčerom, pred týždňom) a teraz ma bolí toto a tamto a to ma nebolelo, resp. bolí ma to viac ako predtým a... A potom nasleduje spŕška invektív, urážok, vyhrážok, osobných útokov, spochybňovanie kompetencií a obvykle je to zavŕšené hrozbou, že klient roznesie terapeutovo meno na kopytách ústne medzi známymi a písomne v recenziách.
Podľa informácií kolegov, s ktorými komunikujem, každý sa už s takýmto klientom stretol. Bohužiaľ, málokedy je táto komunikácia produktívna a vedie k obojstranne uspokojivému riešeniu. V zásade ide iba o to, aby sa klient zbavil emócií prostredníctvom hnevu preneseného na terapeuta a kompenzoval si tak pocit frustrácie z nenaplnenia očakávaní.
Ja chápem, že emócie sú súčasťou života, sám som človek emotívny (moja vlastná mama hovorí, že keď zbadá, ako sa mi zablysne v očiach, bojí sa ma aj ona), ale naučil som sa, že emócie vás k racionálnemu riešeniu privedú málokedy.
Ak máte k terapii akékoľvek výhrady alebo otázky, odporúčam nasledovné:
- V prvom rade si uvedomte, že terapeut je ten človek, ktorý sa vám pokúsil POMÔCŤ. Na základe svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Ten istý terapeut berie na seba riziká vyplývajúce z jeho práce. NIKTO, ani ten najlepší odborník na svete vám nezaručí, že semtam nedôjde ku komplikáciám.
Ľudské telo nie je stroj, kde vymeníme súčiastku a ide bez reakcie a problémov ďalej. Telo reaguje na všetko, čo s ním terapeut robí a čím intenzívnejší a hlbší problém na jednej strane a mohutnejšia terapia na druhej, tým radikálnejšia môže byť odozva, najmä pri citlivejších telách. Keď máte mesiace zablokovaný krk, paralyzované svalstvo a neviete otočiť hlavou o 10 stupňov, čo sa asi stane po manuálnom odblokovaní? No budete mať intenzívnejšie bolesti, lebo sa vám začnú naťahovať spazmované svaly, prekrvovať zapálené nervy, uvoľňovať fascie.
Keď máte blokádu driekovej chrbtice a blokovaný nerv L4-L5, po odblokovaní sa začnú strácať bolesti v chrbtici, ale môžete mať bolesti ako pri zápale ischiatického nervu. To preto, lebo po odblokovaní sa nahromadená krv tlačí cez stiahnuté cievky na nerve a zapálené tkanivo je týmto rozťahovaním viac dráždené a môže v odvetnej reakcii spustiť ischiatitídu - sústavu symptómov, ktoré vedú k liečeniu, aj keď nie sú príjemné.
- Toto by ste sa dozvedeli, keby ste zdvihli telefón a normálne, vecne a slušne informovali svojho terapeuta. Komunikácia je nevyhnutná súčasť terapie a nielen počas samotného výkonu, ale aj napríklad po ňom. Slušnou a vecnou komunikáciou dávate svojmu terapeutovi na vedomie úctu a rešpekt a najmä DÔVERU, veď preto ste si ho asi aj vybrali, nie?! Ja naozaj niekedy nechápem, čoho sú ľudia schopní. Dva roky ma ktosi velebí, lebo som mu pomohol a potom zo dňa na deň som ten najneschopnejší grázel pod slnkom, lebo mi priviedol svojho príbuzného s komplikovaným prípadom a aj keď som mu slušne vysvetlil jeho bolesti po terapii a ponúkol revíziu, tak nielenže neprišiel, ale ešte som dostal sms plnú najprízemnejších urážok a zavŕšenú informáciou, že našli sme niekoho iného.
- To ma dostáva k ďalšej veci. Stáva sa, že niekoho navštívite a potom máte bolesti a ja chápem, že inštinktívnou reakciou je viac k tomu človeku neprísť. Veď mi predsa ublížil! Ako sme si vysvetlili vyššie, terapeut je ten posledný človek, ktorý by vám chcel ublížiť. A mal by dostať de iure aj de facto šancu prípad zrevidovať. Pretože potom sa stane to, že prvý terapeut si odpracuje na prípade to najhoršie a ten druhý už len zlízne smotanu a vy sa vo svojej prízemnosti pripravujete o možnosť vybudovať si dôveryhodný, dlhodobý a navzájom prospešný vzťah s človekom, ktorý nebojácne berie na svoje plecia najväčšie riziká.
- Na druhej strane chápem, že je jednoduchšie svoje frustrácie (a možno nielen tie zapríčinené terapiou) vybiť na terapeutovi. Ide o podvedomý model správania a je to zrejme aj jeden z dôvodov, prečo váš život vyzerá tak ako vyzerá. Pretože podvedome prenášate zodpovednosť na akýkoľvek momentálne vhodný objekt. Od politika až po terapeuta. Je to model, ktorý sme si priniesli zo socializmu. Nestaraj sa o nič, štát sa ti postará o bývanie, prácu a aj tvoj názor. Je to ZODPOVEDNOSŤ štátu, nie TVOJA. Zriadenia sme sa už dávno zbavili, ale model správania si nesieme v sebe ďalej aj preto to v tejto republike vyzerá tak ako vyzerá - očakávame, že naše problémy vyrieši niekto iný. Napríklad štát.
Počas terapie sa s vami veľa rozprávam. Vysvetľujem vám, ako vidím váš problém, čo s ním idem robiť, upozorňujem vás dopredu na to, keď to bude bolieť, lebo budem musieť povedzme rozťahať spazmy. Snažím sa dopredu odhadnúť vývoj po terapii a upozorňujem vás na možné komplikácie alebo vedľajšie efekty a doslova vás niekedy vediem slovne za ruku, ako malé dieťa. Možno aj preto, že viem, ako to bolí, žijem s bolesťami 25 rokov. Komunikujem s vami kultivovane a vecne a očakávam reciprocitu.
Samozrejme nie som idealista, ale zasa verím, že každá udalosť (a najmä ta nepríjemná) slúži na môj rast. Vďaka tým menej príjemným klientom mohol napríklad vzniknúť tento príspevok.
To, ako sa chováte k iným ľuďom, prezrádza veľa o vás. Hlavne o vašom vzťahu k sebe samému. Hnev a frustrácia sú prejavom hlboko pochovanej emočnej bolesti, ktorá má základ napríklad v detstve. Príliš autoritatívny, málo podporujúci alebo dokonca znevažujúci otec... Môže v dieťati vybudovať komplex, ktorého dospelým prejavom je tendencia vylievať si potlačenú zlosť na mužoch, cez ktorých vlastne nevedome adresuje slová vlastnému rodičovi a poťažmo sebe.
Na záver mi napadá už len chronicky známe:
"Akou mierou meriate, takou bude namerané vám."


O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara.
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.
Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...
Bolesti pod rebrom z chrbtice
Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...
Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: