Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
5 najväčších chýb pri liečbe bolestí chrbtice

Liečba chrbtice je komplexná záležitosť a vyžaduje adekvátny prístup. Dôvodov, prečo konzervatívna liečba zlyháva, je niekoľko a v dnešnom článku sa zameriame na tie, ktoré majú najvýraznejší vplyv na úspešnosť. Zoradené sú podľa toho, akú váhu im na základe skúseností pripisujem, ale ak uznáte za vhodné, poradie si môžete prehodiť podľa vlastnej vôle. Pre lepšie pochopenie som vytvoril fiktívnu postavu, nazval som ju Štandardný Klient. Podobnosť s vami alebo inými existujúcimi osobami zrejme vôbec nie je náhodná.
Netrpezlivosť
Štandardný Klient si buduje bolesti chrbtice mesiace až roky a odmieta pochopiť, že na to, aby sa ich zbavil, potrebuje adekvátny čas. Štandardný Klient očakáva, že bude zdravý a bez bolestí hneď po terapii. Ignoruje holé fakty o regeneračných schopnostiach organizmu. Napríklad obnovenie platničkového jadra trvá aj rok alebo vymiznutie migrenózneho cyklu mesiace a nedá sa urýchliť, aj keď sa vás marketing snaží presvedčiť o opaku. Pod vplyvom netrpezlivosti kopí terapeut aj klient jednu chybu za druhou, skáče sa z terapie do terapie, skúša sa to aj ono. Chvíľu sa cvičí a upravujú pohybové stereotypy a ak neprinášajú úľavu okamžite, tak sa s cvičením a zmenami končí. Čas je faktor, ktorý v terapii nikto neoklame. Telesné systémy vyžadujú dlhú dobu na zapracovanie noviniek, regeneráciu, zmeny tkanív a z toho plynúce benefity.
Neznalosť a nezáujem o problematiku
Štandardný Klient sa nezaujíma o to, čo mu je a dopúšťa sa ďalšej chyby. Pretože, keď do detailov nechápem a nezaujímam sa o to, čo mi je, tak ani neviem ako sa vyhnúť tomu, aby som problému predchádzal a eliminoval riziká. Ak nerozumiem prečo je pri poškodeniach driekovej chrbtice nebezpečné sa predkláňať, tak opakujem pohyby vedúce k poškodeniu. Prenesene povedané, ak nerozumiem receptu a technológii a nezaujímajú ma, tak je môj kuchársky výtvor katastrofa. Štandardný Klient dodnes nevie, že platničky nevyskakujú, ale protrudujú alebo extrudujú. Nepozná ich stavbu a súvislosti medzi anatómiou a fyziológiou pohybu. Argumentuje tým, že je to náročné na pochopenie alebo nedôležité. Odmieta prijať fakt, že jeho problémy už môžu byť organické, nie funkčné.
Odovzdanie zodpovednosti na terapeuta
Štandardný Klient je presvedčený, že zodpovednosť za jeho zdravie je v rukách lekára alebo terapeuta. Zdravotný systém ho v tomto presvedčení desaťročia utvrdzuje a podporuje ho v pozícii obete. Štandardný Klient očakáva, že terapia je jediné a finálne riešenie jeho problémov. Odovzdáva svoj osud do rúk iného človeka preto, aby ho v prípade potreby mohol viniť z neúspechu. Potom vyhľadá iného terapeuta, od ktorého si sľubuje vyriešenie svojich problémov. A neskôr ďalšieho a postupne si prehlbuje problém a vyhýba sa prevzatiu zodpovednosti.
Neschopnosť vykonať zmeny v živote
Štandardný Klient odmieta vykonať potrebné zmeny v živote a napriek tomu čaká, že dôjde k pozitívnym zmenám v jeho probléme. Možno si aj kdesi v hĺbke duše uvedomuje, že ak bude pokračovať v ceste, ktorá ho už raz do problémov dostala, dostane sa do nich opäť, ale tento tichý hlas svedomia je prehlušený burácajúcim hlasom ignorácie. A preto popiera súvislosti medzi svojím životom a zdravím, medzi svojím (ne) konaním a tým, ako sa cíti. Štandardný Klient očakáva, že potrebné zmeny v jeho živote urobí terapeut, resp. že terapeut má kúzelný prútik.
Spoliehanie sa na lieky, doplnky, preparáty, akupunktúru a prístroje
Štandardný Klient sa rád spolieha na to, že aj keď si bolesti chrbtice uhnal pohybom alebo jeho absenciou, tak ho z nich dostanú tabletky, kolagén, osteochondroitín acesulfát, predražené matrace alebo štylizácia do pozície pasívneho ihelníčka (akupunktúra, táto kedysi súčasť TČM je v našich končinách už úplne vytrhnutá z kontextu a v podstate funguje ako bezduchá náhrada liekov, čiže má aj podobný terapeutický účinok). Ja viem, rovnako ako vy si myslím, že je naivné a detinské očakávať, že keď budem mať denne krk ohnnutý nad mobilom 8 hodín, dostanú ma z bolestí krčnej chrbtice a závratov tabletky. Ale predstavte si, že existujú ľudia, ktorí tomu naozaj veria! Štandardný Klient sa dopuje tabletkami, infúziami, nechá do seba pichať ihly, prisávať banky alebo absolvuje elektroliečbu. Často kladie otázku, aký doplnok si má kúpiť, aby ho nebolela chrbtica.
Môj záver: liečba bolestí chrbtice je najmä v rukách postihnutého. Spolupráca s terapeutom je dôležitá po odbornej stránke, ale vytýčenú cestu si každý musí odšlapať sám. Prijať zodpovednosť za svoje problémy, uvedomiť si, že všetko má svoj čas a nespoliehať sa na zázraky. Vykonať potrebné zmeny v živote a pochopiť, že bolesti chrbtice sú práve výzvou na zmenu.


O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.
Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...
Bolesti pod rebrom z chrbtice
Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...
Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: