Povedali by ste, že za bolesťami krížov je tento sval?

19.06.2015

K problematike driekovej chrbtice mám veľmi úzky vzťah, zrejme aj vzhľadom na to, že som roky zažíval viac či menej intenzívne bolesti a s výnimkou poslednej doby sa ich pokúšal neúspešne zbaviť. Celý ten čas som nechápal, čo ma vlastne bolí, prečo ma to bolí, myslel som si, že je to chrbát a postupne som odhaľoval súvislosti a pochopil, že moje problémy nemajú priamy základ v chrbte, dokonca ani v chrbtici, ale sú dôsledkom kostrových deformít a svalových dysbalancií.

Tak ako si skladáte puzzle a nakoniec vám z neho vyjde ucelený obraz, tak som aj ja zbieral časti informácií a dával dohromady odpoveď na otázku "Prečo ma bolia kríže?" a najmä na otázku "Oukej, a čo s tým?".

Kedysi som si tiež myslel, že stačí, keď mi niekto externe pomôže, zbaví ma akútnej bolesti a vec je vyriešená. Obvykle sa vyriešila len na určitý čas, potom sa bolesť ozvala znovu a s postupujúcim vekom a absentujúcim pohybom sa len a len prehlbovala.

Sedavé zamestnanie, veľa času v aute, ale aj ťažká a namáhavá práca najmä v predklone, to sú obvykle najčastejšie faktory, ktoré ešte zintenzívňuje všadeprítomný stres. Toto všetko pôsobí na svalstvo a postupne aj na kostru.

Viac v článku Takto si denne ničíte chrbticu - pohybové zlozvyky a ako ich zmeniť.

Najlepšie na tom všetkom je to, že svaly, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v stabilite driekovej chrbtice ani nevidno a drvivá väčšina ľudí ani nevie, že ich má, pretože sa nachádzajú v telesnom jadre. Napokon, hovoria vám niečo pojmy musculus psoas alebo musculus iliacus? Každý pozná akurát tak biceps alebo veľký prsný sval, lebo je to niečo, čo si človek hneď všimne, že?:)

Musculus iliopsoas nevidno, pretože je uložený hlboko v telesnom jadre a jeho existenciu pocítite väčšinou len sprostredkovane - keď vás začnú bolieť kríže.

Takže najprv trochu teórie.

Musculus iliopsoas sa skladá z dvoch svalov - musculus psoas major a musculus iliacus. Psoas major odstupuje od stavcov Th12 (posledný hrudný stavec) a L1-L4,L5 (driekové stavce) a upína sa na stehennú kosť. Iliacus odstupuje z bedrovej kosti a upína sa tiež na stehennú kosť. (Obrázok je z www.ronnie.cz)

Svaly vykonávajú flexiu bedrového kĺbu, pomáhajú pri priťahovaní nohy k stredovej línii a pri vonkajšej rotácii.

Teraz to dôležitejšie.

Okrem uvedeného je úlohou iliopsoasu udržovať rovnováhu panvy s chrbticou. Pôsobí v spolupráci s extenzormi chrbta, vyvažuje ich vplyv. Pomáha v napriamení a ohnutí chrbtice.

A tu sa dostávame k tomu podstatnému. Ak je iliopsoas skrátený, čo u drvivej väčšiny ľudí majúcich problém s krížami je, tak spôsobuje kompresiu driekovej chrbtice, hlavne pri narovnaní sa. Viete si to predstaviť? 5 hodín sedíte za počítačom a potom sa postavíte a ... neviete sa narovnať, ako keby vás niečo ťahalo za driek. Poznáte, však? Tak to, čo ťahá za driek, to je zrejme iliopsoas skrátený dlhým sedením, keď sú stehná zhruba v pravom uhle k chrbtici.

Iste, viniť jednu svalovú skupinu z bolestí by bolo jednoduché, ale keďže ide o najsilnejší sval v tele, jeho podiel na probléme je jednoducho zásadný. Sval stláčajú driekovú chrbticu, platničky sa roztláčajú, deformujú a postupne kontaktujú nervové korene a skôr či neskôr príde k závažnejším komplikáciám - protrúziám, extrúziám, herniám alebo spondylolistézam. Je až zarážajúce, za čím všetkým nájdeme tento sval.

Viac v článkoch Bolesť krížov - hernia a protrúzia platničky L4-L5 a Bolesť krížov - protrúzia, hernia a diskopatia platničky L5-S1.

Oukej, čo s tým?

Pri už rozvinutom probléme s driekovou chrbticou je dôležité najprv uvoľniť stlačenú oblasť, napr. takto, ako vidíte vo videu:

Uvoľnia sa platničky, nervy a postihnutý môže cvičiť jednoduché cviky, ktoré zabezpečia, že sa stav nebude opakovať, doslova ponaťahujú skráteny iliopsoas.

Jedným z odporúčaných cvikov je hyperextenzia, ktorú som pre cvičenie doma upravil takto:

Pre posilnenie účinku na iliopsoas je vhodný ešte tento veľmi jednoduchý cvik: kľaknete si na jedno koleno, druhá noha je v pravom a väčšom uhle a posúvate panvu smerom dopredu. (Obrázok je z www.stretchify.com)

Jedine pravidelným cvičením, naťahovaním tohto svalu si zabezpečíte dlhodobý stav bez bolestí a vyvážite všetky negatívne vplyvy zamestnania alebo pohybových vzorov na vašu driekovú chrbticu. Každý, kto pochopí, že jeho zdravie je predovšetkým v jeho rukách, je na najlepšej ceste k úplnému vyzdraveniu ...

Držím vám palce a som k dispozícii. Ďalšie články nájdete tu

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu