Neviete otočiť hlavu a bolesť vystreľuje k lopatke?

26.04.2015

Pravdepodobne ste stali priamym účastníkom show, v ktorej hrá hlavnú úlohu sval nazývaný zdvíhač lopatky (levator scapulae). Bolesť sa objavuje z ničoho nič, bežne sa stáva, že si večer ľahnete spať a ráno neviete otočiť krkom. "Asi som zle spal" býva najčastejší popis situácie. Stáva sa aj to, že počas dňa začnete cítiť tuhnutie v krku, ktoré sa v priebehu hodiny dvoch rozvinie do bolestí pri otáčaní hlavy na jednu stranu sprevádzanej bolesťami vyžarujúcimi aj do polovice chrbtice a k jednej lopatke.

Pozrime sa, čo je za tým.

Najprv trochu anatómie

Zdvíhač lopatky je sval operujúci v druhej svalovej vrstve a v krčnej chrbtici sa napája na priečne výbežky stavcov C1-C4. Odtiaľ zostupuje k hornému uhlu lopatky. Jeho úlohou je zdvíhať lopatku a zároveň ju natáčať dolným uhlom dovnútra. Zároveň pri fixovanej lopatke nakláňa krčnú chrbticu.

Príčiny bolesti

Usudzuje sa na skrátenie svalu z dôvodu zlého držania tela, permanentné dvíhanie lopatky napríklad kvôli práci, držanie telefónu medzi hlavou a plecom.

Jedným z dôvodov je aj stres, ktorý spôsobuje, že aj v kľudovej polohe je sval napnutý z dôvodu malého zdvihu ramien, čo je vlastne odpoveďou tela na psychické napätie.

Symptómy

- Problém s otočením hlavy

- Bolesť pri pritiahnutí brady k hrudi

- Bolesti hlavy v zátylku

- Kŕč v krku

- Bolesti vyžarujúce k lopatke a hrudnej chrbtici

Terapia

Inerváciu zabezpečuje n. dorsalis scapulae, ktorý odstupuje z priestoru stavca C5, preto je dôležité uvoľniť krčnú chrbticu práve v tomto mieste, ale odporúča sa uvoľnenie celého úseku C1-C7, takisto vrchnej časti hrudnej chrbtice. Sekundárne sa odporúča masáž krku a celej oblasti kam vyžaruje bolesť. Masáž musí byť silná, pretože sval je v druhej vrstve pod trapézom. Postihnutý citlivo reaguje najmä v miestach úponov svalu, t.j. na ohybe lopatky a priečnych tŕňoch, ale aj na mieste úponu trapézu na lebke, pretože trapezius je antagonistom zdvíhača a obvykle je postihnutý tiež.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...

Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...

Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.