Faktory, ktoré prudko znižujú úspešnosť liečby chrbtice a kĺbov

04.08.2019

Úspešná liečba chrbtice vyžaduje špecifický prístup, viac k tejto téme sme si povedali v článku Úspešná liečba chrbtice stojí na týchto pilieroch. Dnes sa pozrieme na problematiku z inej strany a definujeme, ktoré faktory majú zásadný negatívny vplyv na proces liečby chrbtice a kĺbov a znižujú šance na vyliečenie.

Odkladanie problému

Budúce vážne problémy pohybového aparátu sa spočiatku ohlasujú jemnými, takmer nebadateľnými príznakmi. Ranná stuhnutosť, postupné obmedzovanie pohyblivosti, znižovanie ohybnosti, zmenšovanie rozsahu rotácií ... to je len časť symptómov, ktoré neskôr vyústia vo vážnejšie problémy.

Nie sme naučení riešiť svoje zdravie okamžite a už vôbec nie preventívne a preto je bežnou praxou symptómy ignorovať. Keď sa objavia bolesti, je už neskoro. Ja tomu hovorím, že keď ťa bolí chrbtica, je to ako keby si mal polroka prečerpaný účet v banke a dozvedel si sa to len teraz.

Bolesti chrbtice poukazujú na dlhodobo, niekedy aj desiatky rokov, odkladané nevyhnutné zmeny. Úprava pohybových stereotypov, zavedenie systémového cvičenia do života, zmena práce, pracovných návykov alebo odchod z nevyhovujúceho psychického prostredia by mali byť samozrejmosťou. 

Zbytočne bude terapeut naprávať telo, keď klient nenapraví svoj život.

Viac info v článkoch:


Tlmenie bolestí liekmi

Ruka v ruke s odkladaním problému ide súčasný chorobný fenomén. Vypínanie evolučného poplašného systému - bolesti, sa stalo národným športom, ktorý je výdatne sponzorovaný dostupnosťou analgetík a dnes už aj antipyretík.

Je zaujímavé, že keď na aute začne blikať kontrolka signalizujúca problém, každý majiteľ hneď uteká do servisu. Keď však začne blikať kontrolka v tele, väčšina majiteľov tiel uteká do lekárničky a snaží sa tú nepríjemnú varovnú kontrolku vypnúť liekmi. To je ako keby ste tú blikajúcu kontrolku na palubnej doske auta zalepili nepriehľadnou páskou a ona si veselo bliká ďalej.

Snaha zbaviť sa bolesti tým, že ju utlmíte, je cesta k oveľa vážnejším problémom, pri ktorých už žiadne lieky nepomáhajú.

Viac info v článkoch:


Výber terapie a terapeuta

K tomuto jeden príklad. Nedávno mi volala pani, že už pobehala niekoľko fyzioterapeutov, chiropraktikov, naprávačov a jej stav sa stále nelepší. Na otázku, čo ju trápi, odpovedala, že má dlhodobo bolesti driekovej chrbtice a nič jej nepomáha. MRI ukázalo 3 desikované platničky (v zahraničnej literatúre black discs) a zúžené neuroforamína.

Mám 30 ročné skúsenosti s vlastnými bolesťami a 15 rokov sa problematike venujem  aktívne. Tak som pani vysvetlil, že pri jej diagnóze, veku a ďalších súvislostiach bude asi rozumnejšie, ak sa objedná na konzultáciu u neurochirurga. Nie som skeptik, práve naopak, ale čím mám viac skúseností, tým viac si uvedomujem, že aj možnosti a schopnosti najlepšieho terapeuta niekde končia.

Pri výbere terapeuta by ste mali zhodnotiť niekoľko aspektov. Odporúčania známych sú síce pekné, ale berte do úvahy, že sú to odporúčania ľudí, ktorí mali možno úplne iný problém ako vy, kompletne odlišnú etiológiu a rozsah organických poškodení.

Terapeuta si treba tiež preklepnúť a nájsť dostupné informácie - recenzie, dohľadateľná história, prax, či publikuje a rozumie sa problematike hĺbkovo, je dôveryhodný.

Dnes vás už ponapráva kadekto a bohužiaľ vás človek s 3 ročnými skúsenosťami bude presviedčať o tom, že vás z vášho problému dostane. Skúsenejší terapeut zhodnotí fakty a informuje vás o realite a možnostiach.

Viac info v článkoch:


Ignorovanie rehabilitácie a cvičenia

Nedávno bola u mňa jedna známa s poškodenými platničkami C5-C6 a C6-C7. Trikrát som jej počas terapie prízvukoval, že v tomto prípade odblokovanie nestačí. Kľúčové je cielené cvičenie, ktoré som jej predviedol a informoval ju, kde ho nájde pre prípad, ze by si ho nezapamätala. Ďalej som jej zdôraznil, že je potrebné cvičiť aspoň trikrát denne a postup rekonvalescencie so mnou konzultovať po zhruba 2 týždňoch.

Po mesiaci som ju stretol na ulici a na otázku, ako jej je odpovedala, že už absolvovala ďalšiu ozóno terapiu a teraz je tŕpnu ďalšie prsty. Tak som sa opýtal na cvičenie, či cvičila, čo som jej ukázal a o čom mám aj dostatok klinických dôkazov, že pomáha.

Odpovedal s úsmevom:"Viete, ja som hneď zabudla, ako to cvičiť".

Nezmohol som sa na slovo.

Pani ma vyhľadala s tým, že som odborník na konzervatívnu pomoc a ... a dôsledne ignorovala všetko, čo som jej povedal.

Cielené cvičenie je v prípade bolestí pohybového aparátu doslova alfa a omega celého procesu. Jednoduché cviky, ktoré zaberú rádovo minúty, dajú telu šancu vysporiadať sa so spazmami hlbokého svalstva a umožňujú regeneráciu a rehabilitáciu poškodených tkanív.

Viac info v článkoch:

Cviky na chrbát a chrbticu overené v praxi

Spondylolistéza a cviky na driekovú chrbticu


Netrpezlivosť

Roky sa budujú problémy s platničkami, kĺbami, chrbticou všeobecne, ramenami a kolenami konkrétne a potom celkom nerozumiem tomu, prečo klient očakáva, že bude okamžite zdravý. Najlepšie hneď po prvej terapii, bez cvičenia a bez vynaloženej námahy.

Často dostávam nejakú takú odpoveď, že bol tu môj známy, mal bolesti krížov a jeho ste ponaprávali a už na druhý deň hral futbal. Áno, známy mal akútnu blokádu, seklo ho pred dvomi dňami, mal to prvýkrát a je o 20 rokov mladší. Vy máte dva roky bolesti, poškodené dve platničky, chronické spazmy a 47 rokov. Porovnávate hrušky s jablkami.

Hľadanie skratiek v liečbe bolestí chrbtice je odmenené prehlbovaním problémov.

Regeneračné schopnosti organizmu a procesy vedúce k vyzdraveniu majú niektoré nemenné a neovplyvniteľné indikátory a jedným z nich je aj čas. Cca 2 dni trvá, kým vám pod odblokovaní odpuchnú spinálne nervy a uvoľnia sa chrbticové svaly. Cca 2 týždne trvá uvoľnenie fascií a vyšších svalových skupín. Cca 2 mesiace trvá regenerácia nervov, ciev a tkanív. A platničky potrebujú na rehabilitáciu aj 2 roky.

Buďte trpezliví.


Viac info v článkoch:

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.