Úspešná liečba chrbtice stojí na týchto pilieroch

26.05.2019

Najprv si povedzme, čo vás z bolestí chrbtice nedostane. Konzumácia kolagénu a osteochondroitín sulfátu alebo iných zázračných doplnkov. Vyplakávanie na FB. Chodenie z terapie na terapiu. Pasívny prístup a očakávanie, že terapeut za vás vylieči vaše telo. Obviňovanie celého sveta z bolestí a hľadanie externého riešenia.

A teraz sa prepnite do konštruktívneho módu a pozrite sa na svoje bolesti ako na príležitosť. Šancu zmeniť život, naučiť sa veľa o sebe, svojom tele a duši. Mňa moja životná cesta naučila, že ak chcem byť v boji s bolesťami úspešný, musím sa opierať o nasledujúce piliere:

Pozitívne mentálne nastavenie a psychosomatické súvislosti

Pozor, nemýľte si to s pozitívnym myslením. Byť neustále optimisticky naladený a veľakrát iba nasilu, pretože celé telo bolí, je popieraním skutočnosti a popieranie tvorí stres. Pozitívne mentálne nastavenie znamená, že akceptujem realitu takú aká je. Akceptujem, že mám bolesti, že mám problém, ALE vnímam ho ako PRÍLEŽITOSŤ.

Bolesti sú výzvou tela na zmenu a príležitosťou na osobnú evolúciu. Bolesť vás motivuje k tomu, aby ste sa nad ňou zamýšľali a hľadali spôsoby, ako zmeniť život. Áno, ZMENA a jej trvalá udržateľnosť je koncept, ktorý vás bude neustále sprevádzať. Pretože len zmenou svojich psychických návykov a pohybových stereotypov dôjde k pozitívnej zmene vo vašom tele.

Kto si myslí, že zmena znamená zmeniť terapeuta, alebo vymeniť kolagén za ostechondroitín, ten nič z pravidiel úspechu liečby chrbtice nepochopil.

Pozitívny prístup vás motivuje k tomu, aby ste sa na bolesti pozreli ako na sprievodcu. Vaše problémy vás dovedú k zaujímavým ľuďom, ktorých by ste inak nespoznali. Donútia vás študovať informácie, ku ktorým by ste sa inak nedostali. Dovedú vás na dovolenkové miesta, ktorým by ste sa vyhli, lebo by ste na tú dovolenku dobrovoľne nešli. Bolesť vám zmení život k lepšiemu - ak to dovolíte.

Psychosomatické súvislosti vám umožnia zodpovedať otázky, prečo sa objavujú bolesti, ktoré nemajú organický alebo funkčný základ, ale majú zdroj v psychike. Poznaním seba, svojich reakcií a životných súvislostí sa vydávate na dlhú cestu pochopenia aj vlastného života a jeho udalostí.

Hlbšie informácie v článkoch:

Bolesti chrbtice sú výzvou na zmenu

Psychosomatika – chýbajúci článok medzi chorobou a zdravím

Úprava patologických mechanizmov

Alfa a omega úspešnej liečby. Chodiť na terapie a dokola sa nechať naprávať, pichať akupunktúrnymi ihlami, bankovať, moxovať, trápiť elektroliečbou je ako neustále zatierať prasklinu v múre domu, ktorý sa rozpadá kvôli tomu, že sa nesanujú základy. Kým nezmeníte mechanizmy vedúce k bolestiam, budú sa vám bolesti logicky neustále obnovovať.

Človek, ktorý žije v prostredí plnom toxických emócií, žije v neustálom strese. Nemôže očakávať, že jeho telo bude zdravé aj keď bude cvičiť. Človek, ktorý denne preloží 12 ton materiálu vlastnými rukami, takisto nemôže čakať, že sa mu to pozitívne podpíše na tele.

Ak denne strávite 8 hodín v predklone nad mobilom, tak vás tento stereotyp postupne bude ničiť. A ak ho neupravíte, nepomôže vám ani najlepšie cvičenie alebo terapeut. Jednoducho tlak pohybových stereotypov je tak silný, že následky sú nerehabilitovateľné.

Hlbšie informácie v článkoch:

Takto si denne ničíte chrbticu - pohybové zlozvyky a ako ich zmeniť

Ako funguje somatizácia

Somatizácia v praxi: krčná chrbtica

Somatizácia v praxi: hrudná chrbtica

Somatizácia v praxi: drieková chrbtica


Správne dýchanie

Stiahni brucho, vypni hruď. Odmalička nás do tej nezmyselnej postúry nútili a odmalička sme aj kvôli tomu dýchali nesprávne a poškodzovali si nielen chrbticu, ale aj vnútorné orgány a ostatné telesné systémy. 

Neustály tlak svalov telesného jadra v stoji a pri chôdzi zvyšuje tlak na chrbticu najmä v driekovej časti a je dôvodom diskopatie platničiek, ich desikácie a chronických bolestí. Hrudná chrbtica je prehlbovaná, pretože hrudník je stiahnutými brušnými svalmi ťahaný k panve. Napriamuje sa drieková a krčná lordóza. Posturálne defekty, na ktorých má nesprávne dýchanie priamy vplyv, sú ďalekosiahle.

Okrem toho sa dlhodobo udržujete v strese. Nazval som to neuromotorické programovanie. Za normálnych okolností sa v stoji alebo pri chôdzi aktivujú svaly telesného jadra vtedy, keď je človek vystavený priamej hrozbe. Aktiváciou svalov dochádza k spevneniu strednej časti tela, organizmus získava viac torznej sily, aby mohol bojovať alebo utekať. Tým, že neustále aktivujete brušné svaly, posielate mozgu neuromotoricky informáciu, že ste v ohrození. Ten na stres z dlhodobého hľadiska reaguje zdvihnutím hladiny kortizolu. Kortizol ovplyvňuje vstrebávanie vápnika, vápnikové katióny sa podieľajú na prenose nervových vzruchov, ich nedostatok vedie ku kŕčom, kŕče k tetánii a panickému ataku, alebo k vyššej kompresii chrbtice a bolestiam...

Hlbšie informácie v článkoch:

Dýchanie - bolesti chrbtice, posturálne a viscerálne defekty

Nesprávne dýchanie - tichý zabijak chrbtice

Svalový spazmus - príčiny, symptómy a terapia

Panický atak, panická porucha, tetánia: môže ich spustiť blokovaná chrbtica?


Adekvátna terapia

Zámerne som napísal adekvátna, pretože napríklad riešiť blokády chrbtice masážou alebo akupunktúrou, nie je riešenie. A vice versa, naprávať niekomu chrbticu, keď ma únavové bolesti svalov z prepracovania je takisto nezmysel. Aplikovať do bolestivého ramena 18 obstrekov, pričom sú dôvodom bolestí ramena blokované nervy brachiálneho plexu v krčnej chrbtici, je takisto fyziologický blud. (Aj tento prípad sa reálne stal).

Nadmerná aplikácia liekov, obstrekov a infúzií je cesta do pekla. Ale pozor, aj lieky majú svoje miesto v terapii a ich použitie je na mieste. Lenže musí byť splnená podmienka reponovaného systému. Darmo budete aplikovať účinné látky do do tela, ktoré blokujú vlastné ochranné a korekčné mechanizmy, lebo sa ho jeho majiteľ pokúša roky nefyziologickým pohybom zničiť.

Takisto je zbytočné naprávať človeka, ktorý sa po odchode z lôžka vracia k pôvodným pohybovým a psychickým návykom a tie ho opäť dostanú do bolestí.

Na to, aby akákoľvek terapia bola úspešná, musia obe strany urobiť svoj part. Terapeut musí dosiahnuť maximálny funkčný stav za aktuálnych okolností a klient musí zmeniť život a túto zmenu hlavne zo začiatku podporiť cieleným cvičením.

Hlbšie informácie v článkoch:

Akútna blokáda: Čo sa v chrbtici deje, keď vás sekne

Prečo je nevyhnutné uvoľniť chrbticu hneď, ako vás „sekne“

Radikulopatia – popis, symptómy, konzervatívne možnosti terapie

Bolesť krížov - hernia a protrúzia platničky L4-L5

Bolesť krížov - protrúzia, hernia a diskopatia platničky L5-S1

Bolesť krčnej chrbtice - protrúzia a extrúzia platničky C5-C6

Blokáda krčnej chrbtice - migréna a bolesť hlavy a ako sa ich zbaviť

Flector, Voltaren, Almiral: diklofenak - ako zabezpečiť, aby lieky na bolesti chrbtice fungovali

Cielené cvičenie

Nie je cvičenie ako cvičenie. Okolo cvičenia koluje toľko nezmyslov, až sa jednému chce plakať. Všeobecne sa hovorí, že plávanie je dobré na chrbticu. Áno, pre zdravú chrbticu a za predpokladu, že viete plávať technicky správne. Jóga je zdravá pre chrbticu. Áno, pre zdravú chrbticu a za predpokladu, že ju cvičíte adekvátne svojim aktuálnym telesným a psychickým možnostiam. SM systém je fajn vec, ale v neskorších fázach rehabilitácie a pod dohľadom skúseného lektora. (Keď sme už pri SM systéme, cvičiť rukami zložité viackĺbové pohyby a predkláňať pri tom hlavu, čiže aktivovať trapéz, zdvíhač lopatky a ďalšie svaly a stláčať tak krčnú chrbticu v predklone pri poškodených platničkách je ... no prinajmenšom diskutabilné, ale ja by som rovno povedal, že cesta k väčším problémom).

Cvičenie pri poškodených chrbticiach by malo kopírovať jednoduché pohybové vzory, čiže malo by vychádzať z pohybov dieťaťa. Zdravé dieťa má prirodzené fyziologické pohyby zakódované priamo v DNA a evolúcia ich priniesla na to, aby naše telá dokázali fungovať desiatky rokov.

Z tohto predpokladu som roky vychádzal úplne intuitívne a na vlastnom tele som úspešne otestoval, že rehabilitácia chrbtice a kĺbov vyžaduje návrat do detstva. K jednoduchým, FYZIO-LOGICKÝM pohybom, ktoré máte plne pod kontrolou a v prvých mesiacoch vášho života vám doslova vyformovali chrbticu. (Neskôr som zistil, že prof. Kolář, špička fyzioterapie, je autorom DNS systému, ktorý vychádza práve z prirodzených pohybov detského tela).

Cielené cvičenie je nevyhnutná súčasť života každého človeka, ktorý práve zažíva bolesti pohybového systému. Cvičením aktivuje dôležité funkčné celky tela, zodpovedné za návrat do normálu, alebo aspoň k tomu, čo ja nazývam "prímerie s vlastným telom". Tu vás naozaj vyzývam, aby ste sa zverili do rúk odborníka a vyhli cvikom na internete a hlavne v článkoch, ktoré majú nadpisy ako "Takto si okamžite odblokujete nerv" alebo "Ruský chirurg ukázal 10 cvikov, ktoré vás vyliečia".

Hlbšie informácie v článkoch:

Cviky na chrbát a chrbticu overené v praxi

Spondylolistéza a cviky na driekovú chrbticu

Plan-do-review

Termín som si požičal z projektového manažmentu a je to jednoduchý nástroj na neustále zlepšovanie procesov. V preklade znamená "Naplánuj-urob-vyhodnoť" a v podstate ho robíme neustále, už od kolísky. Naplánuj si, že vstaneš a urobíš prvý krok, urob to a keď padneš na zadok, zhodnoť celý proces a ... vylepši ho. A opakuj. Tak sa naučíš chodiť. Neskôr čítať, maľovať, hrať na husle a aj milovať.

Neviem prečo, v oblasti terapií sa chorobne zaužívalo myslieť si, že stačí k niekomu prísť raz a problém je vyriešený. Nezrelé a nerealistické očakávania klientov vedú k nespokojnosti s terapeutom a k diverzifikácii energie.

Ak chcete byť v boji s bolesťami chrbtice úspešní, musíte sa z času na čas stretnúť s človekom, ktorý vám pomôže s tým "Plan" a s "Review". Liečba chrbtice je proces, vyžaduje čas a priebežnú úpravu plánu. Tak, ako sa vyvíja problém, tak sa vyvíja aj terapia.

Môj záver: dnes bude veľmi osobný. Všetko v tomto článku som musel pochopiť pri svojej práci na vlastných zdravotných problémoch. Dnes už opakujem aj ja to, čo hovoria úspešní ľudia a o čom som pred pár rokmi nechcel ani počuť a bránil som sa tomu. Liečba chrbtice je ako akýkoľvek životná výzva. Buď ju pochopíte ako príležitosť alebo budete trpieť.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...  

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Čím hlbšie rozumiem problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu, tým viac mám pokory. Prešiel som dlhú cestu k pochopeniu, že nie všetko sa dá v tele opraviť a niekedy je najlepším riešením zmieriť sa s nevyhnutným - operáciou alebo doživotným diskomfortom. Aj tu však platí, že vždy sa dá niečo urobiť pre zlepšenie stavu tela a ak to...

Dlhodobé daždivé, chladné a vlhké počasie zhruba od októbra do marca so sebou prináša jeden zaujímavý zdravotný fenomén. Vo zvýšenej miere sa začnú vyskytovať akútne prípady prudkých bolestí driekovej a krčnej chrbtice, ľudovo povedané "seknutí". Ak ste to ešte nezažili, ide o miestami až o takú bolesť chrbtice, ktorá vás núti dokola brať...

Výber stoličky je téma, ktorá sa v súvislosti s bolesťami chrbtice objavuje pomerne často. Od stoličky sa očakáva, že vďaka nej prestanú bolesti, ak sa už objavili alebo dokonca, že bude mať preventívny účinok. Ako každá téma dotýkajúca sa bolestí pohybového aparátu, aj táto je prešpikovaná polopravdami, informáciami vytrhnutými z kontextu...

K tejto otázke sa hneď po matracoch a vankúšoch objavuje asi najviac nezmyslov. Ako sme si už povedali v článkoch

Výber vankúša, rovnako ako výber matraca, je individuálna záležitosť. Povedali sme si o tom v článku

Pri písaní tohto článku ma nesponzoroval žiadny výrobca matracov, preto sa vám možno budú informácie v ňom obsiahnuté zdať neuveriteľné a odlišné od všeobecne šírenej propagandy.

Tento článok som napísal už v roku 2014 a teraz som sa rozhodol ho revidovať a doplniť o aktualizované informácie. V žiadnom prípade by nemal byť prijatý ako pokyn k odmietaniu farmakologickej liečby, práve naopak. Mojím cieľom je prispieť k pochopeniu úlohy liekov pri terapii bolestí pohybového aparátu, pretože sa ich úloha buď neprimerane...

Privítal som ďalšieho klienta a na otázku, čo odo mňa potrebuje, odpovedal niečo v tom zmysle, že nedávno ma navštívil jeho známy s akútnou blokádou driekovej chrbtice. "No a vy ste ho ponaprávali a on už na druhý deň hral futbal a mňa bolia kríže už 5 rokov, tak ponaprávajte aj mňa, aby ma to nebolelo". Takéto očakávanie...

Možno aj tento obrázok spôsobil, že sa všeobecne považuje hlboký predklon za najnebezpečnejší pre driekovú chrbticu, špeciálne pre segment L5-S1. Aj keď mu nemožno uprieť istú informačnú hodnotu, takáto zjednodušená fyzikálna interpretácia vedie k mylným záverom. Pre lepšie pochopenie zaťaženia spodnej časti driekovej chrbtice potrebujeme pochopiť...

Ak vyjdeme z definície kĺbu ako pohyblivého spoja dvoch navzájom sa dotýkajúcich častí celku umožňujúceho obmedzený pohyb, potom sa na kĺb môžeme pozrieť ako na bod, okolo ktorého sa kosti otáčajú alebo v prípade fazetových kĺbov posúvajú. Primárnou funkciou kĺbu je teda pohyb, nie stabilizácia. Ak sa kĺb používa funkčne, t.j. ak je hlavne...

Ako správne držať telo je otázka priťahujúca čoraz väčší záujem. Dôvodom je to, že sa konečne začína chápať súvislosť medzi dlhodobým celodenným pohybom a štrukturálnymi zmenami chrbtice v horizonte desiatok rokov. Pretože áno, poškodené platničky a artrózu fazetových kĺbov chrbtice si dokážete vyrobiť aj tým, ako stojíte a chodíte. Silové...