Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Tabletové deti

Update 30.12.2018
Tento článok som napísal pred vyše tromi rokmi a dnes mi prax potvrdzuje, že som mal pravdu. Nielen v prípade detí, ale vidím už aj u dospelých, čo s nimi robia smartfóny. Chronické bolesti krčnej chrbtice, bolesti vyžarujúce do rúk, k lopatkám, tŕpnutie prstov, tlaky na hrudi, panická porucha atď. ... toto všetko priniesli moderné technológie v priebehu pár rokov.
Aj vaše dieťa drví nejakú onlajnovku? Minecraft alebo World of tanks? Netušíte o čom točím, že? :) Hovorím o hraní hier, zábave, ktorá si dnes podmanila skoro všetky decká, tie dospelé nevynímajúc. Nejdem rozoberať morálne aspekty, etické princípy a sociologické dopady hrania agresívnych militantných hier, ide mi v tomto blogu o iné.
Nie je tak dávno doba, keď sa v našich domácnostiach objavili prvé počítače. Každý, kto kedysi strávil minimálne jedno popoludnie na kamarátovom Atari, ZX Spectrum, či Commodore, zdvihne ruku. Čiže takmer každý.
Isto mi dáte za pravdu, že v tej dobe to bolo niečo úžasné, výnimočné, veď deciek, ktoré mali počítač, bolo minimum a o to sladšie boli chvíle, ktoré sme pri nich trávili. Ak si dobre pamätáte, bola to doba, keď sme v telke mali dva programy, na ktorých chronicky nič nešlo, takže nám neostávalo nič iné po príchode zo školy, iba hodiť tašku do kúta a utekať na dvor za kamarátmi a vymyslieť nejakú hru s viac či menej drastickým dopadom na kolená a lakte.
Pokiaľ si dobre spomínam, nikto z mojich kamarátov sa vtedy nesťažoval na bolesti chrbtice alebo hlavy. Iste, bolesti boli - od rozbitých kolien, cez narazené lakte až po modré zadky, to keď už sme sa nevedeli spratať do kože a múdra otcova ruka dokázala v priebehu pár sekúnd to, čo sa nepodarí korporátnym firmám počas desiatich školení zameraných na people development.
Nesťažujem sa, hýčkam si tieto spomienky, sú úžasné a ak cítim smútok, tak možno jedine kvôli tomu, že už to nikdy nezažijem.
Bohužiaľ, vyzerá to tak, že naše deti tiež nie.
Naše deti sú tzv. tabletová generácia. Zo všetkých možných zariadení som vybral práve tablet, synonymum pokroku, technickej revolúcie a ... deštrukcie zdravia našich detí.
Nazriete do detskej izby a tam vaše dieťa s pohľadom doslova vpitým do obrazovky a prstom robiacim dôverne známy pohyb, väčšinou zhora dole. Poznáte to? Vaše dieťa neodpovedá ani na tretíkrát zopakovanú otázku a keď ním zatrasiete, tak vás spraží pohľadom, lebo práve pozerá video, na ktorom jeho kamarát robí niečo veľmi vtipné alebo si číta status iného kamaráta, v ktorom sa dozvie, že je smutný. Kamarát, nie status.
Oukej, poviete si, tomu sa jednoducho nevyhneme. Doba to so sebou priniesla a vy nemôžete dieťa exkomunikovať z kolektívu tým, že mu ako jedinému znemožníte prístup ku komunikácii s ostatnými. A poslať ho von "za kamarátmi" je rovnaký nezmysel ako poslať Marušku na severný pól na jahody. Kamaráti sú doma a sú ONLINE. Ak svoje dieťa tlačíte do módu OFFLINE, vybudujete v ňom akurát tak odpor voči svojej osobe. Priznám sa neviem, ako z toho von. Riešením by mohli byť rôzne športové krúžky, teraz ich je ako maku, alebo ísť dieťaťu príkladom a vziať ho von na bicykel a ukázať mu, aké je fajn dať si v sobotu doobeda 30 km na dvoch kolesách a potom jednu veľkú kofolu.
Viac, ako sociologické defekty v oblasti vzťahov ma straší fakt, že tabletové deti častejšie ležia, ako stoja. Ležia s laptopom na kolenách, s tabletom alebo s mobilom v ruke. Ležia aj 5 hodín v kuse. Ležia bez pohybu.
A čo je horšie, ležia v polohe, ktorá zásadným spôsobom ovplyvňuje držanie tela. Pri dlhodobom ležaní s pokrčenými nohami dochádza k viacerým posturálnym defektom - hrudná kyfóza sa prehlbuje, drieková lordóza sa napriamuje, niečo podobné sa deje v krčnej chrbtici, ďalej sa skracujú sa achilovky, chrbtové svalstvo sa naťahuje, hrudné a brušné svaly sa skracujú. Výsledkom je ťažký svalový disbalanc.

A čo je najhoršie, deje sa to vo veku, keď je celá kostra ešte len vo vývine a vývoj kostného tkaniva napríklad chrbtice nie je ukončený. Tak si ho deti svojim ležaním formujú do tvaru, ktorý im v budúcnosti prinesie veľa zaujímavých, prevažne bolestných skúseností. Kto neverí, nech si pohľadá napríklad Scheuermannovu chorobu, ktorá ešte donedávna postihovala len cca 10% populácie. Ak raz chrbtica vyrastie takto, už sa nezmení a je to výbava na celý život, s ktorou si jej majiteľ užije kopec srandy.
V poslednej dobe zaznamenávam zvýšený výskyt bolestí chrbtice najmä u detí. Už bola u mňa aj mamička s 10 ročnou dcérou, ktorá sa pár mesiacov sťažovala na bolesti vystreľujúce od krku k lopatkám. Obvykle to nie je problém "opraviť". Tak sme opravili a mamina hovorí "No hej, to má z toho, že je celý deň sklonená nad tabletom". A mamina bola a je zúfalá, lebo jediný spôsob, akým jej dieťa dostať preč od tabletu, je vziať jej ho.
Nedávno bol u mňa kamarát lekár, takisto štyridsiatnik ako ja. Bavili sme sa aj o tom, čo s našimi deťmi robí technika, ako sa podpisuje na ich aktuálnom a budúcom zdraví.
Na záver som to zaklincoval takto: "Keď tak pozriem na nás, v akom sme stave a to sme z generácie, ktorá mala dostatok pohybu najmä v detstve, hrozím sa toho, čo bude s našimi deťmi, keď dospejú, veď to budú invalidi už od osemnástich"
Kamarát lekár sa zamyslel a odpovedal niečo v tom zmysle, že bohužiaľ jediné pozitívum na tom celom je to, že budeme mať my dvaja o robotu postarané ...
Čo ma teší a zarmucuje zároveň. Ďalšie články nájdete tu


O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...
Mohlo by vás zaujímať
Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.
Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...
Bolesti pod rebrom z chrbtice
Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...
Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku:
Zamrznuté rameno - najčastejšie príčiny
V nasledujúcich článkoch som sa detailnejšie venoval problematike ramena a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie súvislostí uvedených v tomto článku.
Podsadenie panvy - cesta k väčším bolestiam
Ďalší z posturálnych nezmyslov je tzv. podsadenie panvy (na obrázku posterior pelvic tilt) a bohužiaľ s ním stretnete pravidelne, a to dokonca aj v SM systéme, ktorý je dnes už patologicky vnucovaný každému bez ohľadu na to, či mu prospieva alebo nie.
V mojej skupine na Facebooku Bolesti chrbtice, hlavy a končatín - rady a tipy, v ktorej sa snažím v súčasnej záplave nezmyslov o bolestiach chrbtice a pohybového aparátu sprostredkovať pacientom racionálny pohľad na problematiku, padla zaujímavá otázka. Či sa dá napraviť skolióza Dornovou metódou. Podobné otázky dostávam pomerne často a jedinou...
Čím hlbšie rozumiem problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu, tým viac mám pokory. Prešiel som dlhú cestu k pochopeniu, že nie všetko sa dá v tele opraviť a niekedy je najlepším riešením zmieriť sa s nevyhnutným - operáciou alebo doživotným diskomfortom. Aj tu však platí, že vždy sa dá niečo urobiť pre zlepšenie stavu tela a ak to...
Prečo je u žien práve krk miestom, kde na chrbtici zaznamenávajú najviac problémov?
Dlhodobé daždivé, chladné a vlhké počasie zhruba od októbra do marca so sebou prináša jeden zaujímavý zdravotný fenomén. Vo zvýšenej miere sa začnú vyskytovať akútne prípady prudkých bolestí driekovej a krčnej chrbtice, ľudovo povedané "seknutí". Ak ste to ešte nezažili, ide o miestami až o takú bolesť chrbtice, ktorá vás núti dokola brať...
Ako si vybrať stoličku
Výber stoličky je téma, ktorá sa v súvislosti s bolesťami chrbtice objavuje pomerne často. Od stoličky sa očakáva, že vďaka nej prestanú bolesti, ak sa už objavili alebo dokonca, že bude mať preventívny účinok. Ako každá téma dotýkajúca sa bolestí pohybového aparátu, aj táto je prešpikovaná polopravdami, informáciami vytrhnutými z kontextu...
V akej polohe spať
K tejto otázke sa hneď po matracoch a vankúšoch objavuje asi najviac nezmyslov. Ako sme si už povedali v článkoch
Ako si vybrať vankúš
Výber vankúša, rovnako ako výber matraca, je individuálna záležitosť. Povedali sme si o tom v článku