Správna výživa platničiek

07.02.2021

Rehabilitácia bolestí chrbtice sa týka aj jej neoddeliteľného komponentu - medzistavcovej platničky. Okolo suplementácie všeobecne vznikol miliardový biznis, ktorý sa neštíti ničoho a využíva naivitu a neznalosť kupujúcich ako základné marketingové nástroje. To platí aj pre doplnky týkajúce sa bolestí pohybového aparátu a ich predajcovia nemajú problém propagovať ich metódami, ktoré hraničia so základnými etickými princípmi, ak nie priamo so zákonom.

Používať vyjadrenia ako "Výrobok X vás zbaví bolesti okamžite" alebo "Bolesť chrbta sa dá liečiť, nielen potláčať" a odkazovať pritom na vitamínový doplnok skladajúci sa z troch B vitamínov je minimálne v rozpore s dobrými mravmi a rozhodne vytrhnuté z kontextu informácií, ktoré je potrebné pochopiť pri uzdravovaní.

Žiadny zázračný doplnok, ani liek vás z problémov pohybového aparátu nedostane, nech vás reklama alebo dokonca odborný zdravotnícky personál presviedča o čomkoľvek. Ako už sám názov napovedá, doplnky majú úlohu doplnkovú a podpornú. Bez úpravy životného štýlu, pohybových stereotypov a ďalších dôležitých faktorov sa pri rehabilitácii bolestí nezaobídete. Ten, kto hľadá ľahšiu cestu a konzumuje preparáty, sa obvykle dočká sklamania.

Bolesti pohybového aparátu si zabezpečíte pohybom alebo jeho absenciou a nie tým, že ste nekonzumovali doplnky. Opäť sám názov napovedá riešenie. Pohybový aparát je určený na pohyb. Za ideálnych podmienok na pohyb efektívny a optimálny, využívajúci dizajn sústavy tak, aby nedochádzalo k jej preťažovaniu alebo poškodzovaniu. Bohužiaľ, doba nás tlačí do úplného opaku. Nesprávne držanie tela, vynútené pohybové stereotypy, opakované pracovné pohyby, mobily, sedenie ... Je toho veľa, čo sa podpisuje na výsledku.

Pohybová sústava človeka je založená na systéme kĺbov a kinematických vzťahoch, kde svaly a šlachy pôsobia ako pružné laná, kĺby ako miesta rotácie alebo translácie, chrbtica ako pružný podporný stĺp a platničky ako šokové absorbéry a separátory. Na to, aby sme pochopili, ako správne vyživovať platničky si potrebujeme najprv zopakovať to, čo už o ich anatómii a fyziologickej funkcii vieme a popísal som to v iných článkoch.

Platnička je väzivovitý kolagénový prstenec (annulus fibrosus) obkolesujúci hyalurónové jadro (nucleus pulposus). Zjednodušene si môžeme konštrukciu platničky predstaviť ako chrupavkovitý gél v pružnom sáčku. Sáčky sú pomerne tenké a je ich cca 25 na sebe. Jadro je nestlačiteľné a pôsobí ako separátor - podieľa sa na statike chrbtice tým, že udržuje medzistavcový priestor v medziach daných dizajnom dvoch priľahlých stavcov. Kolagénové vrstvy pôsobia ako pružiny a umožňujú malú expanziu jadra do strán pri pohybe. Predstavte si gumennú podložku, ktorá pruží, keď ju stláčate.

Ak dôjde k poškodeniu platničky, najčastejšie buď akútnym preťažením z vnútornej strany alebo chronickým postupným preťažovaním povedzme pri sedení, najprv sa roztrhne prvý obal okolo jadra a jadro sa začne "rozlievať" po platničke. Ak patológia pokračuje, trhajú sa ďalšie obaly a kolagén sa vytláča mimo tela stavca a postupne kontaktuje buď durálny vak alebo spinálne nervy. Nakoniec dôjde k úplnej hernii a extrúzii jadra mimo kolagénového tela.

Platnička už nikdy nenadobudne pôvodný dizajn, aj keď je samozrejme rehabilitácia možná, ostávajú trvalé následky. Tie môžu byť prípadne aj klinicky nemé, ale to všetko záleží na veľkom množstve faktorov. Pre rehabilitáciu je veľmi dôležitá informácia o cievnom zásobení platničky a nervovom napojení, pretože majú zásadný význam z hľadiska možnej regenerácie.

Inervácia platničky je minimálna a je obmedzená skôr na povrchové vrstvy a to hlavne tam, kde sa platnička pripája na stavce. To neznamená, že platnička nemá nervové spojenie s CNS, ale to je obmedzené skôr na detstvo a dozrievanie chrbtice, v dospelom veku je inervácia diskutabilná, aj keď výskumy v tomto smere stále pokračujú. Preto je poškodzovanie platničky dej, ktorý vlastne necítiť a trvá roky, kým zistíte, že už je dávno problém. Bolesti sa ozvú vtedy, keď už vyklenutá platnička tlačí na spinálny nerv, durálny vak alebo došlo postupne k ďalšej degradácii, spondylóze alebo osteochondróze.

Cievne zásobenie je na tom podobne ako inervácia a je obmedzené skôr na detstvo. Postupne sa drobné cievy vytrácajú a platnička dostáva výživu cez platničkové endplates, povrchové prechodové pláty spájajúce platničku so stavcom. Ďalším dôleźitým zdrojom výživy platničky je proces osmotického nasávania výživných látok zo synoviálnej tekutiny, ktorej je v okolí chrbtice dostatok. A tu sa dostávame k tomu hlavnému.

Primárnym zdrojom výživy platničky je POHYB a hlavne SPRÁVNY POHYB. Nazvime to pumpový efekt alebo osmotický jav. Pri pohybe dochádza k miernemu stláčaniu platničky a pri uvoľňovaní si podtlakom bunky nasávajú výživné látky priamo zo synoviálnej tekutiny bohatej na hyalurón, kolagénové prekurzory, proteíny, atď. Tieto komponenty sú voľne dostupné a bunky platničky ich metabolizujú podľa svojich možností a potrieb.

Na základe uvedeného by sa mohlo zdať, že zvýšenou konzumáciou kolagénu dosiahneme lepší efekt pri regenerácii, ale tu to začína byť trochu sporné. Aj keď dodáte telu hydrolyzovaný kolagén, ktorý sa dokázateľne lepšie dostáva do krvného obehu, neznamená to, že ste urobili pre regeneráciu platničiek niečo zásadné. Telo totižto nepracuje parciálne a neodstransportuje kolagénové reťazce práve tam, kde vy chcete. Tie sú pri trávení uvoľňované do krvného obehu, áno, ale sú voľne dostupné pre všetky kolagénové tkanivá a tých je v tele v konečnom dôsledku 10-20 kg.

Vlasy, koža, šľachy, úpony, svaly, vnútorné orgány - všetky potrebujú kolagén a suplementácia 1-2 g denne je ako kvapnúť do vedra. Oveľa dôležitejšie ako suplementácia kúpeným kolagénom je pestrá a pravidelná strava bohatá na všetky zložky, nielen proteíny. Telo vám z nej vyrobí všetko čo potrebuje a to nielen kolagén a hyalurón. Ovšem všetko toto bude zbytočné, pokiaľ bude platnička preťažovaná neefektívnym pohybom a nebude schopná nasávať živiny. Niektoré MRI nálezy platničiek v driekovej chrbtici 30 ročných ľudí pekne ukážu ako vyzerá taká platnička. Je odvodnená a kolagén postupne mení štruktúru z plastickej na pevnú.

Obnovenie hyalurónového jadra platničky je ešte náročnejšie ako regenerácia kolagénového prstenca. Hyalurón musí totižto preniknúť cez silné kolagénové vrstvy a trvá to mesiace až roky. Penetrácia kolagénu je podobný proces ako keby ste chceli nasať vodu do jemne poréznej gumenej lopty. Niečo sa nastláčate, aby ste dovnútra dostali pár kvapiek. Aj pri jadre platí, že v prvom rade by platnička mala byť zaťažovaná v cykle jemné stlačenie-uvoľnenie, aby vôbec k nejakému nasávaniu došlo.

Opäť sa dostávame k tomu, že regenerácia platničky je priamo závislá od jej konštrukcie a okrem pravidelnej stravy je dôležitý pohyb, ako mediátor transportu. Pohyb musí byť efektívny a správne vykonávaný, inak budú platničky skôr stláčané. Otázka, ako sa hýbať, je na samostatnú debatu a zahŕňa veľa informácií. Počnúc správnym držaním tela pri pohybe až po cielené cvičenie.

Ešte jedna vec a tou je častá otázka, či je potrebné piť veľa vody pri rehabilitácii. Nadmerným pitím vody dosiahnete iba to, že budete obťažovať obličky a častejšie chodiť na toaletu. Regulácia obehu vody v tele je zložitá a komplexná záležitosť, s ktorou si každé telo narába po svojom, takže aj tu platí, že piť treba rozumne. A koľko to je, to už vám vaše vlastné telo povie, keď budete počúvať jeho a nie "expertov" naokolo.

Platničkové jadro je z cca 80% voda, ktorú viaže spomínaný hyalurón, ale nedostanete ju do platničky tým, že budete viac piť. Proces absorbcie vody platničkou je neoddeliteľne spätý s absorbciou iných látok. Najlepšie, čo môžete urobiť, je žiť harmonicky a vyvážene. Kvalitne a s chuťou jesť a hýbať sa tak, aby ste svojmu telu umožňovali fungovať v optimálnom režime. Peniaze, ktoré ušetríte na doplnkoch a zaručených receptoch na zdravie radšej investujte do kvalitnej a pestrej stravy a pohybu.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Čím hlbšie rozumiem problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu, tým viac mám pokory. Prešiel som dlhú cestu k pochopeniu, že nie všetko sa dá v tele opraviť a niekedy je najlepším riešením zmieriť sa s nevyhnutným - operáciou alebo doživotným diskomfortom. Aj tu však platí, že vždy sa dá niečo urobiť pre zlepšenie stavu tela a ak to...

Dlhodobé daždivé, chladné a vlhké počasie zhruba od októbra do marca so sebou prináša jeden zaujímavý zdravotný fenomén. Vo zvýšenej miere sa začnú vyskytovať akútne prípady prudkých bolestí driekovej a krčnej chrbtice, ľudovo povedané "seknutí". Ak ste to ešte nezažili, ide o miestami až o takú bolesť chrbtice, ktorá vás núti dokola brať...

Výber stoličky je téma, ktorá sa v súvislosti s bolesťami chrbtice objavuje pomerne často. Od stoličky sa očakáva, že vďaka nej prestanú bolesti, ak sa už objavili alebo dokonca, že bude mať preventívny účinok. Ako každá téma dotýkajúca sa bolestí pohybového aparátu, aj táto je prešpikovaná polopravdami, informáciami vytrhnutými z kontextu...

K tejto otázke sa hneď po matracoch a vankúšoch objavuje asi najviac nezmyslov. Ako sme si už povedali v článkoch

Výber vankúša, rovnako ako výber matraca, je individuálna záležitosť. Povedali sme si o tom v článku

Pri písaní tohto článku ma nesponzoroval žiadny výrobca matracov, preto sa vám možno budú informácie v ňom obsiahnuté zdať neuveriteľné a odlišné od všeobecne šírenej propagandy.

Tento článok som napísal už v roku 2014 a teraz som sa rozhodol ho revidovať a doplniť o aktualizované informácie. V žiadnom prípade by nemal byť prijatý ako pokyn k odmietaniu farmakologickej liečby, práve naopak. Mojím cieľom je prispieť k pochopeniu úlohy liekov pri terapii bolestí pohybového aparátu, pretože sa ich úloha buď neprimerane...

Privítal som ďalšieho klienta a na otázku, čo odo mňa potrebuje, odpovedal niečo v tom zmysle, že nedávno ma navštívil jeho známy s akútnou blokádou driekovej chrbtice. "No a vy ste ho ponaprávali a on už na druhý deň hral futbal a mňa bolia kríže už 5 rokov, tak ponaprávajte aj mňa, aby ma to nebolelo". Takéto očakávanie...