Primárnym zdrojom výživy platničky je POHYB a hlavne SPRÁVNY POHYB. Nazvime to pumpový efekt alebo osmotický jav. Pri pohybe dochádza k miernemu stláčaniu platničky a pri uvoľňovaní si podtlakom bunky nasávajú výživné látky priamo zo synoviálnej tekutiny bohatej na hyalurón, kolagénové prekurzory, proteíny, atď. Tieto komponenty sú voľne dostupné a bunky platničky ich metabolizujú podľa svojich možností a potrieb.
Na základe uvedeného by sa mohlo zdať, že zvýšenou konzumáciou kolagénu dosiahneme lepší efekt pri regenerácii, ale tu to začína byť trochu sporné. Aj keď dodáte telu hydrolyzovaný kolagén, ktorý sa dokázateľne lepšie dostáva do krvného obehu, neznamená to, že ste urobili pre regeneráciu platničiek niečo zásadné. Telo totižto nepracuje parciálne a neodstransportuje kolagénové reťazce práve tam, kde vy chcete. Tie sú pri trávení uvoľňované do krvného obehu, áno, ale sú voľne dostupné pre všetky kolagénové tkanivá a tých je v tele v konečnom dôsledku 10-20 kg.
Vlasy, koža, šľachy, úpony, svaly, vnútorné orgány - všetky potrebujú kolagén a suplementácia 1-2 g denne je ako kvapnúť do vedra. Oveľa dôležitejšie ako suplementácia kúpeným kolagénom je pestrá a pravidelná strava bohatá na všetky zložky, nielen proteíny. Telo vám z nej vyrobí všetko čo potrebuje a to nielen kolagén a hyalurón. Ovšem všetko toto bude zbytočné, pokiaľ bude platnička preťažovaná neefektívnym pohybom a nebude schopná nasávať živiny. Niektoré MRI nálezy platničiek v driekovej chrbtici 30 ročných ľudí pekne ukážu ako vyzerá taká platnička. Je odvodnená a kolagén postupne mení štruktúru z plastickej na pevnú.