Teória 2-2-2-2 alebo ako dlho trvá rehabilitácia chrbtice a kĺbov

11.08.2019

Súčasťou rehabilitačnej praxe je aj stanovenie približného plánu, ktorý slúži na orientáciu v regenerácii a aj ako merítko progresu. Samozrejme ľudské telo a jeho obnova nebeží podľa striktne stanovených dátumov, ale sú niektoré všeobecné, praxou alebo štúdiami potvrdené časové úseky majúce v bežných prípadoch viac či menej univerzálnu platnosť.

Všimol som si niekoľko základných míľnikov v liečbe problémov pohybového aparátu a výsledky pozorovaní som zhrnul do toho, čo nazývam Teória 2-2-2-2 alebo 4x2. Upozorňujem na to, že z mojej strany ide len o klinické pozorovania a odhad na základe spätnej väzby od klientov. Uvedomujem si, že hodnota takýchto informácií je diskutabilná, ale pre bežné použitie a lepšiu orientáciu v problematike postačí aspoň ako východisko pre pochopenie, prečo je liečba chrbtice a kĺbov beh na dlh trať.


2 dni

trvá, kým odpuchnú pritlačené spinálne nervy. Nervové tkanivo sa pri ohrození chráni produkciou prostaglandínov, čo sú chemikálie vylučujúce sa z poškodzovaných buniek. Úlohou prostaglandínov je participovať na lokálnych zápalových procesoch, zvyšovať senzitivitu a tým informovať CNS o ohrození nervov. CNS spustením spazmov zabezpečí lokálnu fixáciu systému, čo poznáte pod ľudovým pojmom seknutie alebo odborne pod názvom akútna blokáda.

Lekárska veda sa niekedy hnevá na to, keď verejnosť uvádza "zapálený nerv" ako zdroj bolestí, argumentujúc tým, že krvným rozborom sa žiadny zápal nezistil. Tu by som si dovolil podotknúť, že absencia zápalových markerov v krvi je normálna, pretože lokálne vylučované množstvo aktívnych látok je minimálne a samozrejme nejde o ložiskový zápal.

Po odblokovaní nervov zaberie asi 48 hodín odpuchnutie nervov, spustí sa normalizácia cievneho zásobenia nervov, strácajú sa prostaglandíny a bolesti klesajú na únosnú mieru.

Výnimkou sú nervy dlhodobo senzitivizované prasknutými platničkami. Tu odblokovanie nemá priamy vplyv na bolesti, ale umožňuje pacientovi začať s cvičením.


2 týždne

trvá kým sa uvoľnia spazmy hlbokého svalstva a prekrvia spinálne nervy. V tejto dobe je už obvykle nervové tkanivo "ukľudnené" a systém pripravený na dhodobú rehabilitáciu. Uvoľňujú sa aj dlhodobé spazmy väčších svalových skupín, normalizuje tonus fascií a bežia regeneračné procesy tkanív.

Zhruba 2 týždne trvá, kým cielené cvičenie začne niesť svoje ovocie. Zosilnenie svalového systému a obnova funkčnosti sú samozrejme závislé na mnohých ďalších faktoroch, ale prax mi potvrdzuje, že je to zhruba 14 dní, po ktorých je možné priebeh rehabilitácie zmysluplne revidovať.

2 týždne je aj doba, počas ktorej obvykle dochádza k recidíve. Hlavne chronické problémy vyžadujú spočiatku častejšiu intervenciu a ak systém po nakopnutí opäť kolabuje, deje sa to práve zhruba do 14 dní.


2 mesiace

trvá regenerácia nervov, napríklad klasická ischiatitída alebo radikulárny syndróm potrebujú cca 2-3 mesiace. Rovnako dlho trvá, aby sa stabilizoval stav prostredníctvom cvičenia. Väčšina telesných systémov je vrámci možností obnovená a funguje normálne.

2 mesiace sú dôležité aj z hľadiska psychologického, práve po tomto čase dochádza u klienta k pochopeniu, že svoje problémy má pod kontrolou on a tých 60 dní intenzívneho manažmentu vlastného problému mu to potvrdzuje.

2 mesiace trvá základná regenerácia ramien, kolien, členkov a väčšinou je už zrejmé, či bude potrebná chirurgická intervencia alebo postačí konzervatívny prístup.


2 roky

potrebujú platničky na regeneráciu. Áno, rok až dva trvá kým dôjde k akej takej obnove kolagénových obalov a hyalurónového jadra. Platnička je svojou stavbou unikátna a preto je aj liečba bolestí chrbtice beh na dlhú trať.

Rok dva trvá kým sa úplne zacelia úpony, menisky a hrubšie časti šliach a kým telo obnoví artikulárne kĺbové plochy. Prestavba posturálnych stereotypov je takisto beh na dlhú trať a je potrebné uvažvať v horizonte rokov, resp. brať do úvahy fakt, že niektoré návyky alebo organické zmeny sú nevratné.

Môj záver: Terapia bolestí chrbtice a pohybového aparátu je beh na dlhú trať a snaha urýchliť alebo obísť niektoré procesy vedie iba k prehlbovaniu problémov. Načrtnutá časová os by mala slúžiť ako jednoduché vodítko, aby sa predišlo zbrklému jednaniu a skákaniu z terapie do terapie.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz na pochopenie súvislostí a aktívnu účasť klienta na potrebných zmenách.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu

Najnovšie články na našom blogu

Prečítajte si, čo je nové
 

Prirodzenou snahou každej bytosti cítiacej bolesť, je zbaviť sa jej. Bolesť je obmedzujúca, frustrujúca, zlá, zákerná ... tých adjektív by sme našli požehnane. Bolesť je pritom evolučný dar, mechanizmus určujúci limity nášho tela a chrániaci nás pred poškodeniami až smrťou. Nebyť bolesti, zničili by sme svoje telo okamžite, pretože by nás v...

Poškodené platnčky L4-L5 a L5-S1 v driekovej chrbtici majú jednu z najväčších prevalencií v štatistikách porúch chrbtice. Dôvody sú prosté a odrážajú nielen nároky evolúcie, ktorá ľudské telo dostala až do polohy vzpriamenej, čím vystavila driekovú chrbticu enormným silám, ale aj potreby doby, ktorá nás tlačí do vynútených polôh pri výkone práce....

Rehabilitácia chrbtice a kĺbov je komplexná odborná disciplína vyžadujúca adekvátne znalosti a prístup. V procese regenerácie hrá kľúčovú úlohu niekoľko faktorov, a ak má byť úspešná, je potrebné ich adresovať všetky. Celou mojou praxou, ktorej poznatky vkladám do článkov, rezonuje niekoľko základných chýb pri rehabilitácii chrbtice a neustále...

Asi najčastejšou otázkou, ktorú terapeuti na celom svete dostávajú, je otázka na pocit stuhnutosti oblasti krčnej/hrudnej chrbtice. Obvykle sa spája s podozrením na stuhnutý trapéz, alebo je položená len tak všeobecne zhruba v zmysle "mám to tam riadne stuhnuté, čo?". Poďme si vysvetliť, prečo táto otázka vyvoláva úsmev, a prečo na ňu...

Bežným rehabilitačným postupom v súčasnosti je predpisovanie medikamentov na bolesti chrbtice a pohybového aparátu alebo v tom lepšom prípade liečebného telocviku. Škola chrbta, SM systém, DNS systém, McKenzieho systém .... Pacienti poctivo cvičia, aby sa zbavili bolestí chrbtice, ktoré si však privodili v prvom rade tým, ako sa denne 16 hodín hýbu...

Čoraz častejšie je možné sa v popisoch MRI stretnúť s definíciou Modic zmeny a to v škále 1-3 a opäť je to jedna z patológií, ktorá sa podobne ako napríklad napriamená lordóza, väčšinou dôsledne ignoruje. Pritom je to veľmi dôležitá informácia a to hlavne pre odhad rehabilitačných šancí a možností.

Problematike bolestí pohybového aparátu sa venujem desiatky rokov a začínam byť zdesený z toho, čo sa aj na tomto odbornom poli deje. Na jednej strane je dobré, že sa problematike venuje viac a viac ľudí, napokon doba a alarmujúci stav populácie a zdravotnej starostlivosti si to vynútili, na strane druhej sa však otvára priestor pre neodbornosť,...

Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.

Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...

Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.