20 hlášok klientov, ktoré ma vždy dostanú

01.09.2018

Dnes to dáme odľahčene. Po všetkých tých serióznych článkoch mám potrebu sa trochu odviazať a pozrieť sa na problematiku problémov pohybového aparátu z menej vážnej strany. Ak sa beriete príliš vážne a tento článok sa vás dotkne ... no, povedzme, že to vezmem tak, že "trafená hus zagága" alebo "není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu". Prax mi potvrdzuje, že klienti, ktorí k životným výzvam pristupujú pozitívne, s odvahou a humorom, majú vysokú šancu na vyzdravenie, alebo aspoň vrámci možností, na komfortnejší život. Je to aj váš prípad? :)


Hláška č. 1

"Mám vyskočenú platničku"

Túto vetu počúvam v malých modifikáciách (vyskočený stavec, vysunutý stavec, vysunutá platnička) pravidelne a dokonca som jej venoval samostatný článok Vyskočená platnička a iné nezmysly. Nejde ani tak o to, že to znie groteskne, ale najmä o to, že ide o základnú neznalosť problematiky a to má vplyv na regeneráciu - keď nerozumiem tomu, čo mi je, tak ani neviem, ako sa s tým vysporiadať, resp. čomu sa vyhýbať. Platničky nevyskakujú, nemajú nohy! :)


Hláška č. 2

"Bol som u XY a on mi napravil platničku"

Napraviť sa dá akurát tak pokrčený záves ... no dobre, napraviť sa dá napríklad kĺb a aj ten fazetový, ktorý má priamy súvis s platničkou. Odbornejší a zmysluplnejší výraz je odblokovanie alebo reponovanie, pri ktorom dochádza k uvoľneniu hlbokých spazmov, odstráneniu zvýšeného tlaku a prirodzenému návratu platničky do momentálneho možného tvaru. Výraz "naprávať" bol k nám zrejme prevzatý z anglického "adjust" - zrovnať, urovnať, napraviť a používa sa v anglofónnych krajinách ako terminus technicus pre cieľ manuálnej terapie. Platnička je pružné kolagénovo-hyalurónové teleso a nie je možné sa k nemu fyzicky dostať. Jedine ak použijete skalpel (doma to radšej neskúšajte). Ak vám niekto napravil platničku, tak je zrejme prvý na svete a mal by mať čestné miesto v Hippokratovej sieni slávy. :)


Hláška č. 3

"Dobrý deň pán Habara, potrebujem súrne pomoc"

"Dobrý deň, môžete prísť dnes o 10,00?"

"Jój, to som už v práci"

"Tak môžete prísť dnes o 14,30?"

"Jój, to som ešte v práci"

"A čo zajtra?"

"Zajtra a pozajtra máme v práci frmol, to nebudem stíhať"

"Oukej a budúci týždeň?"

"Budúci týždeň som na dovolenke"

Ktovie, čo sa odohráva v hlave telefonujúceho, asi niečo takéto: "No veď mu aspoň zavolám, aby som mal čisté svedomie, že som predsa urobil VŠETKO pre riešenie svojho problému" :)


Hláška č. 4

"Mala som zablokovanú krčnú chrbticu, chodila som 3 mesiace na akupunktúru a pomohlo mi to"

Tak som sa usmial a opýtal klientky, či si naozaj myslí, že jej pomohlo tých 10 sedení a jej sa v tvári postupne objavil chápavý výraz a odpovedala: "Aha, ono mi to vlastne prešlo postupne samo, však?". Aby nedošlo k omylu, nemám nič proti akupunktúre. Sám ju dokonca odporúčam, ale ako jednoduchý príklad uvádzam vykĺbené rameno - zbytočne do neho budem pichať ihly, kým nie je reponované. To isté platí pre chrbticu, je to kĺbový mechanizmus a musí byť v normálnom postavení, aby ďalšie metodiky zaberali. Jednoduchá pomôcka - ak vám akákoľvek terapia neprinesie po prvom druhom sedení aspoň aké také zlepšenie v niektorých parametroch, tak je asi zrejmé, že na daný problém nebude fungovať. A nezabudnúť - lieči vás vaše vlastné telo, nie terapeut! :)


Hláška č. 5

"Jedla som polroka kolagén a chondroitín a prestalo ma bolieť koleno"

Jasné. Ja jem polroka chlieb s bravčovou masťou a narástli mi štetiny :) Milé deti, to bola niekedy taká doba, že ľudia slepo verili reklame a nechali sa presvedčiť, že predražené doplnky výživy, ktoré telo veľakrát ani nevie v umelej forme absorbovať, ich vyliečia z problémov pohybového aparátu. Verili tomu, že keď si dajú zvýšené dávky kolagénu, tak ich organizmus odtransportuje práve na to jediné poškodené miesto v tele a zalepí ho. Verili, že si stačí dať pár piluliek denne, ktoré za nich urobia všetku robotu. Verili, že pestrá a pravidelná strava a pohyb sa dá nahradiť tabletkami. Táto viera im priniesla veľmi bolestivé poznanie. A predražený moč :)


Hláška č. 6

"Ja som nemal čas cvičiť"

Toto ma vždy rozseká, lebo cviky, ktoré propagujem, zaberú tak 5 minút. Čo týmto vlastne klient hovorí?: "Nemám chuť a záujem vyzdravieť. Nechcem sa zbaviť problémov. Mám iné priority ako zdravie. Myslím si, že s tým vybabrem". No vybabre akurát tak sám so sebou, skôr či neskôr :)


Hláška č. 7

"Ja už som bol u toľkých terapeutov a nikto mi nepomohol"

Vždy keď počujem túto hlášku, počujem ako mi klient vlastne hovorí "Hľadám niekoho, kto môj problém vyrieši za mňa, na koho môžem zvaliť zodpovednosť a potom naňho nadávať". A vice versa, človek aspoň spozná krásy Slovenska a dostane sa aj do regiónov, kam by inak neprišiel :)


Hláška č. 8

"Mám ten trapéz stuhnutý poriadne, čo?"

A? Trapéz je v prvom rade "pracovný" sval a to, že je "tuhý" môže byť jeho prirodzený tonus alebo dôsledok blokády krčnej chrbtice. Chudák trapéz je často nespravodlivo obžalovaný v procesoch, kde sa hľadá vinník krčných blokád, bolestí hlavy alebo tlakov na hrudi. #oslobodtetrapez #trapezjenevinny :)


Hláška č. 9

"Ja som bol u iného terapeuta a on berie 30€ za 30 minút"

Ja zasa poznám iných, ktorí si účtujú 90€ alebo 150€ a keď sa chcete objednať do 3 dní, vypýtajú si 300€. A ešte niečo. Dokážem ako tak porovnať dve varechy, majú málo parametrov. Už ťažšie sa mi porovnávajú dva laptopy, predsa len je to kopa rôznych údajov, ktoré kupujúci musí zohľadniť. Ale porovnávať dvoch rôznych terapeutov a len na základe 2 parametrov (cena a čas) mi príde minimálne sporné alebo doslova poukazuje na to, že klient uprednostňuje peniaze pred skúsenosťami, odbornosťou, dosiahnutými výsledkami, recenziami. Takého klienta nezaujíma, či je ten čas na terapeutovom lôžku strávený účelne a neakceptuje, že každý terapeut má svoj vlastný štýl. Takého klienta sa opýtam, či by sa išiel dať ostrihať k učňovi, ktorému to trvá dvakrát tak dlho ako zabehnutému holičovi a aj tak je efekt otázny :)


Hláška č. 10

"A bankovanie nerobíte?"

Nerobím!!! :)))))))))))))

Robím X iných vecí!!! :))))))))))))))


Hláška č. 11

"Ja som bol pred 20 rokmi u jedného a ten mi to napravil a hneď ma to prestalo bolieť"

Pred 20 rokmi ste boli niekto úplne iný mali ste akútnu blokádu s jednoduchou protrúziou. Dnes máte prasknuté dve platničky a 60ku na krku. Je to porovnateľné? Ak ste presvedčený, že áno, bude lepšie ak si nájdete iného terapeuta, ktorý vás vo vašom mylnom presvedčení bude utvrdzovať :)


Hláška č. 12

"Lieky vôbec nepomáhajú a za všetko môže farmabiznis"

Pro primo - lieky indikované pri problémoch pohybového aparátu pomáhajú, ale musí byť splnená podmienka reponovaného systému. Opäť uvediem príklad vykĺbeného ramena - darmo budete jesť tabletky, kým nebude rameno na mieste.

Pro secundo - farmabiznis využíva prostredie, ktoré sme mu MY svojím prístupom k životospráve a podmienkam v tomto štáte vytvorili. Rovnako môžete nadávať na Mcdonald, že z vás urobil tučného človeka :)


Hláška č. 13

"To je dobrý terapeut, ktorý je na 2 mesiace vybookovaný"

Tak toto keď som počul, tak som skoro zletel zo stoličky. To znamená, že teraz začnem umelo dávať termíny až za 2 mesiace a som dobrý terapeut? Alebo vezmem iba 2 ľudí denne, či robím za dumpingové ceny, to robí zo mňa dobrého terapeuta? Alebo robím 20 rokov a pozná ma pol mesta? A ja blbec si stále naivne myslím, že dobrý terapeut je ten, ktorý sa neustále vzdeláva, podrobuje kritickému mysleniu aj svoje vlastné závery a pozorovania, nehrá sa na boha, je si vedomý nielen vlastných schopností ale aj ich hraníc a hrá s klientom fér hru, takže mu nesľubuje niečo, čo nevie splniť. Dnes praje doba ľuďom, ktorí ani len na sekundu nezapochybovali o vlastnej omylnosti. Poznáte ich podľa toho, že vedia presne nielen čo vám je, ale aj ako vás z toho dostať. Utekajte od nich čo najďalej :)


Hláška č. 14

"Koľkokrát budem musieť prísť?"

Toľkokrát, koľko bude treba :)


Hláška č. 15

"Keby ste neboli tak ďaleko"

Pani a odkiaľ ste? Zo Žiliny. Pani, to ste tu v Považskej Bystrici skôr ako v Žiline z Hájika na Vlčincoch. :)


Hláška č. 16

"Bol som u vás a vy ste mi povedali, že za dva týždne budem v poriadku!"

Ja som vám povedal, že OBVYKLE je v tomto prípade za NORMÁLNYCH OKOLNOSTÍ doba PRIBLIŽNE dvoch týždňov potrebná na to, aby prebehli základné regeneračné procesy a POTOM SA UVIDÍ, či bude potrebná ĎALŠIA intervencia alebo cvičenie. Ale chápem, že ste si z tejto nepochopiteľnej vety vybrali iba to, čo vám vyhovuje :)


Hláška č. 17

"Moja priatelka bola u vás z vážnymi bolesťami,s ktorými ste jej pomohli za 10 minút za 30 euro.Bolesť ktorú mala sa jej nadalej vrátila po 6 dňoch.Velmi pekne dakujem,bolestivým neodporúčam.Máme viacej skúseností s masérmi,ktorí nám pomohli aj na dlhšiu dobu." (Citácia je zo stránky).

OK, dajte mi na nich kontakt, pôjdem k nim aj ja. Mimochodom, za 10 minút pomôcť niekomu s vážnymi bolesťami, to už chce kumšt, nie? :)


Hláška č. 18

"Vy predsa nemôžete mať bolesti a problémy, veď vy ste terapeut"

Ale stále som iba človek a nie stroj a mimochodom moje vlastné zdravotné problémy ma doviedli k tejto práci a neustále mi umožňujú rásť :)


Hláška č. 19

"Ja už o vás viem polroka a mala som X dôvodov, prečo nemôžem prísť, ale už sa ledva hýbem, tak som tu"

No a teraz Habara rob zázraky na počkanie :)

A na záver tak trochu vážne...

Hláška č. 20

"Máte zlaté ruky a dar liečiť."

Pozerám na svoje ruky ... sú obyčajné a podobné rukám iných ľudí. Akurát prešli dlhým vývojom, cestou zdokonaľovania plnou nielen úspechov, ale aj prehier. Mám hlavu, ktorá ma núti hlboko sa ponoriť do akejkoľvek problematiky, hľadať súvislosti a riešenia. Mám vôľu, nebyť ktorej, možno by som už nechodil alebo nežil. Mám nádej a zmysel pre humor a na druhej strane ťažšie dni. Ale zatiaľ som nevyliečiteľný optimista a myslím si, že kde je vôľa, tam je aj cesta. Nie som spasiteľ ani pánboh a nemám odpovede na všetko. Aj ja som sa už naučil, že sú niekedy v živote človeka okamihy, keď mu pomôže možno len pokora alebo čas. Myslím si, že človek si v živote volí iba z dvoch možností a stáva sa buď obeťou okolností a trpí alebo ich pochopí ako príležitosť k osobnej evolúcii a víťazí nad nimi. Ak mám dar liečiť, tak potom má tento dar každý človek a ja mu iba môžem pomôcť ho objaviť a použiť pre svoje potreby.

Žijem naozaj rád, aj keď je to občas výzva. Ale tak to musí byť, lebo ten, kto nezažil tmu, neváži si svetlo.

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín, migrén a problémov s vnútornými orgánmi.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na odblokovanie, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara


Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ... 

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu