Spinálna stenóza je zdravotný stav, ktorý postihuje miechu, durálny vak a nervové korene, spôsobujúc zúženie dotknutého vnútorného priestoru. Tento stav môže mať multifaktorálne príčiny a vedie k rôznym symptómom. Nomenklatúru nájdete v článkoch pod tlačítkami, ale zopakujme si aspoň základné informácie.
Myelopatia a možnosti terapie

Myelopatia, čiže poškodenie myelínového obalu nervov, je neoddeliteľnou súčasťou väčšiny bolestí chrbtice. Objavuje sa ako nález všade tam, kde dochádza k degeneratívnym zmenám na chrbtici, ktoré majú základ v poškodených platničkách. Útlak miechy alebo spinálnych nervov v priestore chrbtice, najčastejšie spôsobený platničkami, je primárnou príčinou myelopatie.
Ďalšími zdrojmi myelopatie môžu byť akútne traumy, napríklad úrazy chrbtice, pri ktorých dochádza ku kompresii miechy a spinálnych nervov. Veľmi dobre známa a zdokumentovaná je myelopatia v prípade systémových ochorení ako je skleróza multiplex, kedy dochádza k rozsiahlemu poškodeniu myelínových obalov aj periférnych nervov s nasledovnou stratou motoriky a svalovej sily.
Z konštrukčného hľadiska má myelín úlohu izolovať nervové vlákna a zároveň zabezpečuje normálnu elektrickú aktivitu pri prenose vzruchov. Pôsobí tak nielen ako ochranný obal, ale aj ako katalyzátor. Poškodzovanie myelínovej vrstvy vedie k zhoršovaniu prenosu nervových impulzov a spôsobuje napríklad časť spektra radikulopatie. Zhoršuje sa ovládanie svalov alebo dokonca dochádza k strate ovládania a postihnutý nie je schopný aktivovať svalové skupiny.
Myelopatia podľa lokality
Myelopatia krčnej chrbtice
Najčastejšie je tento fenomén prítomný v krčnej chrbtici, kde sú úzke foramína a stačí aj 1-2 mm protrúzia platničky, aby došlo ku kontaktu so spinálnym nervom alebo priamemu útlaku durálneho vaku a miechy.
Myelopatia hrudnej chrbtice
Je pomerne vzácna vzhľadom na konštrukciu hrudnej chrbtice, ktorá je chránená hrudným košom ako "korzetom". Ten bráni kompresii platničiek, takže aj nálezy v tejto časti sú vzácnejšie.
Myelopatia driekovej chrbtice
Aj myelopatia driekovej chrbtice je pomerne vzácny nález, tu ale pozitívnejšiemu štatistickému výsledku napomáha fakt, že miecha končí v úrovni približne L1-L2 odkiaľ pokračuje kauda equina - zväzky nervov pripomínajúce konský chvost. Navyše gro problémov driekovej sa viaže ku segmentom L4-L5 a L5-S1. Tie sú najviac namáhané ohybovými momentami, takže horná časť driekovej chrbtice je menej afektovaná.
Príčiny myelopatie
Ako som už uviedol, okrem nádorov, cýst a iných lézií, či úrazov alebo systémových porúch ako skleróza multiplex, je hlavným zdrojom myelopatie nález na chrbtici.
Najčastejšou príčinou sú poškodené platničky. Protrúzie ale hlavne extrúzie platničiek mediálne až paramediálne s priamym tlakom na durálny vak. Kompresia sa prenáša až do miešneho kanála a obmedzuje normálne cievne zásobenie miechy a spinálnych nervov.
Spondylóza chrbtice je ďalší faktor, ktorý prispieva k myelopatii. Spondylitické zmeny, hlavne desikácia a chondróza platničiek s bohatou osteoprodukciou prispievajú k zmenám statiky chrbtice a zvyšovaniu útlaku miešneho kanálu.
Podobný proces nastáva pri spondylolistéze. Vzájomný posun stavcov rádovo až o niekoľko mm obmedzuje spinálny priestor a podporuje myelopatiu. Dá sa povedať, že spinálna stenóza ako taká je zdrojom.
Organické zmeny šliach, najmä ligament longitudal posterior a ligament flava, prispievajú k myelopatii takisto. Zhrubnutie týchto šliach má za následok zužovanie miešneho kanála, resp. zhoršenie dynamických vlastností sústavy.
Symptómy
- problémy s vyprázdňovaním, inkontinenciou, erekciou
Terapia
Ak je zdrojom spondylóza chrbtice so svojim chronickým pozadím, je potrebné myelopatiu chápať ako dôsledok dlhodobých procesov, ktoré už väčšinou bývajú nevratné.
Bohatá osteoprodukcia v spolupráci so starnutím organizmu a zhoršovaním regeneračných a metabolických schopností organizmu sú dôvodmi, prečo je myelopatiu potrebné považovať skôr za doživotnú výzvu ako za dočasnú nepríjemnosť.
Cielené cvičenie a liečebný telocvik je základom terapie a kľúčom k zlepšeniu alebo aspoň stabilizovaniu symptómov. Pravidelná spolupráca s terapeutom by mala byť aj v tomto prípade samozrejmosťou. Zaradenie pravidelnej terapie pomáha pri zvládnutí tej časti faktorov, s ktorými si postihnutý nevie dať rady sám.
Ak je zdrojom poškodená platnička, je to práve cielené cvičenie, ktoré cez aktiváciu hlbokého svalstva a šľachového systému zabezpečí minimalizovanie útlaku miechy. Aktiváciou dorzálnych systémov chrbtice sa zmenšuje útlak a zlepšuje prekrvenie. Postupne mizne radikulopatia a myelopatia.
Úprava pohybových stereotypov je v tomto prípade samozrejmosťou, pretože je to práve patológia pohybu, ktorá vedie nakoniec k myelopatii.
Môj záver: Myelopatia je častý klinický nález pri bolestiach chrbtice a je vážnou diagnózou poukazujúcou na dlhodobé poškodzovanie nervového tkaniva. Ak je ešte možná konzervatívna terapia, musí sa zamerať na cielené cvičenie hlbkých štruktúr chrbtice a úpravu pohybových stereotypov, aby sa eliminoval tlak na miešny kanál.


O autorovi
Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.
Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na odblokovanie, cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.
Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara
Hľadáte na mojej stránke niečo konkrétne? Informácií je tu dosť - skúste do vyhľadávania zadať napr. migréna, cviky, bolesti chrbtice, hernia, krčná chrbtica, platničky ...

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu
Najnovšie články na našom blogu
Prečítajte si, čo je nové
Diagnostika tetánie je náročná disciplína vyžadujúca niekoľko vyšetrení a hlavne správnu interpretáciu podľa klinického obrazu pacienta. Stáva sa totižto, že sa pacient neraz diagnostikuje nedostatočne, povrchne, na základe jedného dvoch testov alebo dokonca pohľadom od stola iba na základe popisu symptómov pacienta. Potom to v praxi vyzerá tak, že...
Bolesti, ktoré vyžarujú do ramien a rúk, môžu byť spôsobené mnohými faktormi. Tu sú niektoré z najčastejších príčin:
Bolesti v prednej časti nohy a stehna
Bolesti v prednej časti nohy a útlak nervu femoralis súvisia s problémom známym ako femorálna neuralgia. Tento stav môže mať rôzne príčiny, ako napríklad osteoartritídu bedrového kĺbu, herniu medzistavcových platničiek, svalové nerovnováhy alebo iné neurologické ochorenia.
Bolesti po zadnej strane nohy
Bolesti po zadnej strane nohy sú asi najčastejším prejavom sprevádzajúcim útlak ischiatického nervu. Ischiatický nerv je najväčší nerv v tele s priemerom do 2 cm a dĺžkou niekoľko desiatok cm. Zostupuje spomedzi spinálnych segmentov L4-L5-S3 a motoricky inervuje svaly dorzálnej strany nohy. Senzitívne inervuje prevažne oblasť lýtka a laterálnu časť...
Neuromuskulárna stabilizácia spondylolistéz
Spondylolistéza je stav, pri ktorom sa jeden stavec posunie vzhľadom k susedným stavcom. Tento posun môže byť spôsobený niekoľkými faktormi, vrátane vrodených abnormalít stavcov, degeneratívnych zmien stavcových kĺbov, osteoporózy, stresových zlomenín a záťažovej traumy.
Mám prasknutú platničku, čo s tým?
Poškodené platničky sú najvýznamnejším zdrojom bolestí chrbtice a poskytujú širokú škálu patologických prejavov. Od jednoduchých protrúzií, cez hernie a diskopatie až po uvoľnené sekvestre. Neskôr prerastajú problémy do komplikovanejších porúch statiky chrbtice, spomenieme pseudospondylolistézy a lokálne nestability chrbtice, kedy...
Ako sa psyché odráža v postúre
Pochopenie súvislostí medzi psyché a fýzis hrá v problematike bolestí chrbtice a pohybového aparátu neoddiskutovateľnú úlohu. Jedno bez druhého neexistuje, sú navzájom prepletené ako liany okolo stromu a nedá sa jednoznačne určiť hranica. Obe zložky ľudskej bytosti sú v komplementárnom postavení, navzájom sa dopĺňajú, ovplyvňujú, opierajú o seba...
Prečo sa spazmy neustále obnovujú
Pochopenie spazmu ako defenzívneho prvku kĺbových systémov, je jedným z prvých krokov na ceste k zvládnutiu bolestí chrbtice a pohybového aparátu. Ochrannú úlohu spazmu a praktické prípady som popísal v predchádzajúcich článkoch a odporúčam ich preštudovanie pre lepšie pochopenie nasledovných informácií.
Ďalšou z oblastí, ktorú náš zdravotný systém absolútne zanedbáva, je komunikácia s pacientom. Väčšinou sa obmedzuje iba na otázky k symptomatike a je to celkom pochopiteľné. Medicínsky pracovník jednoducho nemá čas na to, aby s pacientom prešiel detailne anamnézu a etiológiu problému, čím sa pripravuje o informácie dôležité pre pochopenie...
Bolesti pod rebrom z chrbtice
Typickým príkladom, pri ktorom sa ignorujú dermatovertebrálne vzťahy, sú bolesti pod pravým a ľavým rebrovým oblúkom. Pacient referuje symptomatiku v epigastriu, prípadne v mezogastriu, a táto sa okamžite pripisuje problémom vo viscerálnom teréne. USG brucha a ďalšie vyšetrenia neodhalia žiadnu patológiu, vnútorné orgány sú v norme, biochémia a...
Poškodenia platničky C5-C6 patria medzi najčastejšie lézie diskov v krčnej chrbtici a v nasledujúcich článkoch sme si vysvetlili, prečo je tomu tak. Odporúčam ich preštudovanie pred pokračovaním v čítaní tohto článku: