Tajomstvo praskania chrbtice odhalené

21.06.2014

Určite to poznáte - pri špecifických pohyboch chrbtice alebo pri uvoľňovaní počas terapie, počujete zreteľný zvuk, podobný zvuku, ktorý vydá zátka vytiahnutá z fľaše. "Plop!"

Všeobecne rozšírený názor, našťastie úplne nesprávny je, že praskajú kosti.

O čo vlastne ide?

Odpoveď na túto otázku začneme trochou anatómie. Stavce navzájom sú pospájané tzv. fazetovými kĺbami. Nachádzajú sa na chrbtovej strane chrbtice a medzi dvomi stavcami sú presne dva. Konštrukcia fazetového kĺbu pozostáva z kosteného výbežku vychádzajúceho z tela stavca a fazetovej kapsle, ktorá spája jeden výbežok s druhým prostredníctvom pružného chrupavkovitého materiálu. Kliknutím na obrázok sa dostanete k názornému videu, ktoré je síce v angličtine, ale pre vizuálnu informáciu snáď postačí aj jazykovo menej zdatným.

Vplyvom rôznych faktorov dochádza vo fazetových kĺboch k subluxáciám, čiže podvrtnutiam, ktorých dôsledkom je zvýšený tlak na platničky a dráždenie nervových koreňov, čo sa prejavuje ako bolesti chrbtice, prípadne ďalšie symptómy - od bolestí chrbta, cez spazmyproblémy s vnútornými orgánmi.

Cielenou terapiou sa odstraňujú podvrtnutia fazetových kĺbov, ktoré sprevádzajú vyššie spomínané zvuky pripomínajúce prasknutie. Podľa štúdie Britského národného výboru pre osteopatický výskum sa pod zvuky sprevádzajúce uvoľňovanie chrbtice podpisujú najmä tieto dôvody:

- uvoľnenie kĺbových štruktúr

- uvoľnenie napätia v svaloch

- odblokovanie pohyblivých častí

a najmä 

- uvoľnenie podtlaku vo fazetových kĺboch. 

Podobný zvuk naozaj vydáva zátka vyťahovaná z fľaše alebo vlhký pohár, ktorý je prudko zdvihnutý z vlhkej podložky. Jednoducho to urobí "plop!", uvoĺní sa podtlak vo fazetovom kĺbe, stavce sa od seba odtiahnu, zväčší sa medzistavcový priestor, platnička sa stiahne a prestane tlačiť na nervy, prípadne na miechu.

Takže zvukov, ktoré vydáva chrbtica pri uvoľňovaní sa vôbec netreba báť a aj keď sa niekomu môžu zdať menej príjemné, ich príjemným dôsledkom je úľava od bolestí, zlepšenie pohyblivosti a celkovo aj komfortu života.

Ďalšie články nájdete tu

O autorovi

Volám sa Roland Habara a špecializujem sa na odstraňovanie bolestí chrbtice, končatín a migrén.

Problematike sa venujem komplexne a kladiem dôraz najmä na cielené cvičenie a úpravu pohybových stereotypov.

Aktuálne informácie nájdete na mojej Facebook stránke Masážna terapia - Roland Habara

Mohlo by vás zaujímať

Objednajte si terapiu